1. Domov
  2. Horný Zemplín
  3. Hrad Jasenov – ľahko dostupná zrúcanina pri Humennom

Hrad Jasenov – ľahko dostupná zrúcanina pri Humennom

Hlavný obrázok článku "Hrad Jasenov – ľahko dostupná zrúcanina pri Humennom"

Hrad Jasenov alebo Jasenovský hrad je zrúcanina hradu, ktorú nájdeme na skalnatom zalesnenom kopci Humenských vrchov nad obcou Jasenov.

História hradu

Hrad vznikol pravdepodobne po vpáde Tatarov v 13. storočí. Mal strážiť cestu vedúcu z južného Slovenska smerom Humenné a ďalej na sever. Prvé zmienky o ňom pochádzajú z roku 1322, kedy sa spomína kastelán Jasovského hradu. Pravdepodobne ho postavili Račkajovci a po bitke pri Rozhanovciach sa stali majiteľmi hradu Drughetovci, ktorí ho vlastnili až do 17. storočia.

Hrad Jasenov
foto: Ventura / Shutterstock

Horný hrad pozostával z paláca, štvorhrannej veže a kamenných hradieb. Hradné jadro bolo prístupné cez delové bašty. Hrad bol opevnený začiatkom 15. storočia, v 16. storočí postavili niekoľko delových bášt so strielňami a v 17. storočí zosilnili múr a celý hrad obklopili delostreleckými bastiónmi. To však nestačilo a v roku 1644 ho obsadili vojská Juraja Rákociho, ktoré ho pri obliehaní ťažko poškodili. Drugethovci zničený hrad už nikdy neobnovili, lebo v tom období dokončievali prestavbu renesančného kaštieľa v Humennom. V 18. storočí patril hrad Csákyovcom a v 19. storočí Andrássyovcom. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia bol hrad čiastočne rekonštruovaný a konzervovaný.

Hrad Jasenov
foto: tonytao / Shutterstock
Hrad Jasenov
foto: lennystan / Shutterstock

Ľahko dostupná zrúcanina

Zo stredovekého hradu sa zachovali predovšetkým murivá paláca, šijovej veže, zvyšky renesančných klenieb či brána na nádvorie. Od roku 2011 je hrad v rekonštrukcii, ktorú realizuje obec Jasenov a občianske združenie na záchranu Jasenovského hradu. Na hrad sa dostanete za približne 30 minút z obci Jasenov po modrej alebo žltej turistickej značke.

Hrad Jasenov
foto: tonytao / Shutterstock
Areál hradu Jasenov
foto: tonytao / Shutterstock

Hrad, kde sa razili falošné mince

K hradu sa viažu dve zaujímavosti. Za Gabriela Drugetha sa v 16. storočí na hrade razili falošné mince, za ktoré vedúceho majstra peňazokazeckej dielne Mikuláša neskôr popravili. Druhou je 15 metrov dlhá chodba vytesaná do skaly pod hradom, ktorá sa stáča kolmo na povrch, kde po 2 metroch končí. Nevedno či ide o nedokončenú únikovú chodbu z hradu, alebo pokus o dobytie hradu.

Výhľad na Humenné
foto: tonytao / Shutterstock
Výhľad na Humenné
foto: tonytao / Shutterstock
Zrúcaniny hradu
foto: tonytao / Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Kremenec – najvýchodnejší bod Slovenska

Kremenec – najvýchodnejší bod Slovenska

Bukovské vrchy ležia v severovýchodnej časti Slovenska pri ukrajinských a poľských hraniciach. Pohorie, ktoré je súčasťou Polonín v sebe skrýva aj najvýchodnejší bod Slovenska – Kremenec, ktorý je zároveň aj najvyšší vrch Bukovských vrchov. Okrem krásnej prírody, ktorá je všade dookola je Kremenec známy aj ako miesto, kde sa stretávajú hranice troch štátov – Slovenska, Poľska a Ukrajiny. […]

Beskydský panteón

Beskydský panteón – spomienka na 8 osobností Polonín

Beskydský panteón je symbolický cintorín v Poloninách. Spomína na osobnosti, ktoré sa zapísali do histórie Polonín a regiónu. 8 osobností Polonín Areál s balvanmi a popisnými informačnými tabuľami spomína na osobnosti ako boli kňaz Alexander Duchnovič, profesor Peter Lodij, legendárny zbojník Fedor Hlavatý, rozprávač Michal Pustaj, reportér Egon Ervin Kisch, spevák Juraj Kolinčák, spisovateľ Ladislav Mňacko a kňaz Igumen […]