Kremenec – najvýchodnejší bod Slovenska

Kremenec – najvýchodnejší bod Slovenska

Bukovské vrchy ležia v severovýchodnej časti Slovenska pri ukrajinských a poľských hraniciach. Pohorie, ktoré je súčasťou Polonín v sebe skrýva aj najvýchodnejší bod Slovenska – Kremenec, ktorý je zároveň aj najvyšší vrch Bukovských vrchov. Okrem krásnej prírody, ktorá je všade dookola je Kremenec známy aj ako miesto, kde sa stretávajú hranice troch štátov – Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

Z najvýchodnejšej obce na Slovensku

Na túru vyrážame z najvýchodnejšej obce na Slovensku – Novej Sedlice. Miest na parkovanie je viac, my sme parkovali pri Informačnom stredisku Národného parku Poloniny. Parkovanie v obci je spoplatnené, preto si nezabudnite zakúpiť parkovací lístok.

Cestou na Kremenec

Od informačného strediska vyrážame po červenej turistickej trase, kde po polhodine míňame prvý orientačný bod – Skládku pod Kýčerou, kde smerovník ukazuje na Kremenec ešte 2,5 hodiny. Po 45 minútach prichádzame na miesto zvané Temný vŕšok odkiaľ máme prvé výhľady na okolitú krajinu. Pokračujeme ďalej a križujeme Stužickú rieku cez drevené mostíky. Obkolesuje nás prales Stužica, kde si naplno uvedomíme majestátnosť Bukovských lesov. Prales Stužica je najväčšou pralesovitou rezerváciou horského typu v Európe a preto je aj zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Ani si neuvedomujeme a prichádzame k mohutnému žulovému hraničnému trojbokému stĺpu, ktorý leží vo výške 1207 m n. m. Miesto, kde sa stretávajú tri krajiny – Slovensko, Poľsko a Ukrajina, ale aj miesto, kde sa stretávajú tri národné parky – Národný park Poloniny (Slovensko), Bieščadský národný park (Poľsko) a Užanský národný park (Ukrajina).

Kremenec

Samotný vrchol Kremenca sa nachádza 150 metrov východne na poľsko-ukrajinskej štátnej hranici. Vrchol neposkytuje takmer žiadne výhľady a preto je vhodné prejsť približne 25 minút po slovensko-poľskej hranici na Kamennú lúku, kde sa vám otvoria výhľady na všetky strany. Táto malá zachádzka určite stojí za to. Návrat môžete voliť po tej istej trase alebo pokračovať ďalej po červenej a spraviť si okruh cez vrchol Čierťaž odkiaľ následne zostupujete po zelenej značke naspäť do Novej Sedlice.

Cestou na Kremenec

Tento okruh je celodenná túra, na ktorej prejdete takmer 20 km a nastúpate viac než 1100 výškových metrov. Keď si k tomu pripočítate cestu do Novej Sedlice a späť, nech už idete zo západného, či stredného Slovenska je to dosť. Preto vám odporúčame stráviť v Novej Sedlici a okolí aj noc.

Park tmavej oblohy

Noc v Poloninách je magická. Nachádza sa tam totiž Park tmavej oblohy, ktorý je označovaný za najtmavšiu oblasť na Slovensku s najkvalitnejšími podmienkami na nočné pozorovanie oblohy. Z tejto oblasti pekne vidieť Mliečnu cestu a bez ďalekohľadu vidíte niekoľko tisíc hviezd. Viac o Parku tmavej oblohy sa dočítate v tomto článku.

Cestou na Kremenec
slowensko.sk