Národný park Poloniny leží na slovensko-poľsko-ukrajinskom pohraničí a bezprostredne susedí s poľským Bieszczadskim Parkom Narodowym a ukrajinským Užanskym nacionaľnym pryrodnym parkom. Je najvýchodnejším slovenským národným parkom.
Poloniny, fenomén Východných Karpát
V roku 1993 boli Poloniny zaradené do UNESCO siete medzinárodných biosferických rezervácií a v roku 1997 boli Poloniny vyhlásené národným parkom. Názov je odvodený od typického fenoménu Východných Karpát, kvetnatých horských lúk nad hornou hranicou lesa – polonín.
Karpatské bukové pralesy
Horský celok, v ktorom sa Národný park Poloniny nachádza sa nazýva Bukovské vrchy. Výnimočnosť územia spočíva vo výskyte najväčších komplexov pôvodných bukovo-jedľových lesov v Európe, ktoré miestami prechádzajú do pralesov, ktoré patria medzi lokality svetového dedičstva UNESCO. Nesú pomenovanie Karpatské bukové pralesy. Najväčší je prales Stužica, ktorý je zároveň aj najväčším slovenským pralesom.
Domov zubra hôrneho
Okrem pralesov nájdeme v Národnom parku Poloniny aj vzácne a ohrozené druhy rastlín a živočíchov. Odľahlý park je ideálnym útočiskom pre veľké šelmy – medvede hnedé, vlky dravé, rysy ostrovidy, ale taktiež aj pre zubry hôrne, ktoré sa na Slovensku vo voľnej prírode vyskytujú len v Poloninách.
Z Novej Sedlice na trojhraničný Kremenec
Hlavným východiskovým bodom pre návštevu Polonín je najvýchodnejšia slovenská obec Nová Sedlica, z ktorej vedie pekná okružná trasa cez najvyšší bod Bukovských vrchov a trojhraničný bod Kremenec, Čierťaž a naspäť do Novej Sedlice. Ďalším vhodným východiskovým bodom je obec Runina, z ktorej sa dostanete na hlavný karpatský hrebeň a do oblasti nad vodnou nádržou Starina.
Park tmavej oblohy Poloniny
Ako sa deň strieda s nocou, tak aj ľudia, živočíchy a rastliny potrebujú cez deň svetlo a v noci úplnú tmu. Avšak úplne prirodzená nočná tma už na Slovensku neexistuje, väčšina miest je totiž zasiahnutá svetelným znečistením. Našťastie sa nájdu miesta, kde je svetelné znečistenie minimálne a jedným z nich sú práve Poloniny, kde nájdete Park tmavej oblohy. Vyhlásený bol 3. decembra 2010 pri príležitosti Medzinárodného roku biodiverzity 2010 ako prvá oblasť tmavej oblohy na Slovensku a zároveň 20. park tmavej oblohy na svete.