1. Domov
  2. Kysuce
  3. Kaštieľ Oščadnica – lovecký kaštieľ, galéria i lesopark

Kaštieľ Oščadnica – lovecký kaštieľ, galéria i lesopark

Hlavný obrázok článku "Kaštieľ Oščadnica – lovecký kaštieľ, galéria i lesopark"

Kaštieľ v Oščadnici dal postaviť gróf Valentín Ballestrem v rokoch 1910 – 1913 ako svoje letné poľovnícke sídlo, ktoré mu slúžilo len krátko. Dnes je kaštieľ sídlom Kysuckej galérie v Čadci.

Čo spája kaštieľ v Oščadnici a Kuneradský zámok?

Na mieste kaštieľa stál v polovici 18. storočia drevený majer, ktorý patril Bytči. Veľkostatok odkúpil barón Leopold Popper, neskôr ho zdelila jeho rodina až ho v roku 1908 kúpil gróf Franz von Ballestrem. Na pozemkoch sa rozhodol vybudovať jeho syn Valentín Ballestrem dvojpodlažný kaštieľ. Ten okrem kaštieľa v Oščadnici postavil aj Kuneradský zámok. Neskôr pri kaštieli zriadil aj okolitý lesopark.

Kaštieľ mu slúžil len krátko, už v roku 1918 ho prevzala aj s lesoparkom Spoločnosť pre zúžitkovanie a spracovanie dreva so sídlom v Čadci, neskôr známa ako Zemědelsko-lesnícka a hospodárska účastnícka spoločnosť v Oščadnici.

Počas nasledujúcich rokov pristavili ku kaštieľu dom kočiša a stajne pre chov šľachtených koní, dotiahli do kaštieľa vodovod a na potoku zriadili mlyn. V roku 1948 bol objekt znárodnený a v roku 1976 sa kaštieľ dostal do majetku Kysuckej galérii v Čadci. Kaštieľ prešiel komplexnou rekonštrukciou.

Lesopark s expozíciou exteriérovej plastiky

V historickom lesoparku pri kaštieli nájdete desiatky druhov domácich a zahraničných drevín, pomedzi ktoré sa môžete prejsť sieťou upravených chodníkov.  V areáli nájdete aj expozíciu exteriérovej plastiky. Lesopark je úžasným miestom pre prechádzku a oddych v prírode. Spolu s kaštieľom sú národnými kultúrnymi pamiatkami.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Múzeum Kysuckej dediny

Múzeum kysuckej dediny – o živote kysuckého ľudu

Múzeum kysuckej dediny je skanzen, ktorý nájdete neďaleko obce Nová Bystrica, v časti Vychylovka. Národopisná expozícia obsahuje 34 obytných, hospodárskych, spoločenských, technických a sakrálnych stavieb, čo ho robí jedným z najrozsiahlejších skanzenov na Slovensku. Skanzen vznikol 11. októbra 1974 najmä kvôli záchrane najcennejších pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré mali zaniknúť kvôli výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. Prvá […]

Veľká Rača

Veľká Rača – najvyšší vrch Kysuckých Beskýd

Veľká Rača je s nadmorskou výškou 1 236 m n. m. najvyšší vrch Kysuckých Beskýd, ktorý leží na slovensko-poľskej hranici. Nájdeme ho nad dedinkou Oščadnica a je známy aj vďaka lyžiarskemu stredisku Snowparadise Veľká Rača, ktoré sa rozprestiera na jeho severných svahoch. Vrch je súčasťou podcelku Rača a horského masívu, ktorým okrem štátnej hranice vedie i rozvodie Čierneho a Baltského […]