1. Domov
  2. Kysuce
  3. Ľadonhora – vrch, ktorému chýba meter

Ľadonhora – vrch, ktorému chýba meter

Hlavný obrázok článku "Ľadonhora – vrch, ktorému chýba meter"

Ľadonhora je druhý najvyšší vrch v Kysuckej vrchovine, ktorému chýba meter. Ale nie ten s ktorým sa meria, ale meter ako jednotka dĺžky, aby dosiahol magických 1 000 m n. m. Zastal totiž na ľahko zapamätateľnej nadmorskej výške 999 m n. m. Vypína sa nad obcami Horný a Dolný Vadičov a Lopužné Pažite v okrese Kysucké Nové Mesto. Práve z Kysuckého Nového Mesta naň vedie turistický chodník s peknými výhľadmi na Malú Fatru a okolie.

Kužeľovitý vrch Ľadonhory je husto zarastený bukovým porastom a vrch neposkytuje takmer žiadny výhľad na okolie. Zaujímavosťou je, že začiatkom 20. storočia bol kopec takmer celý bez stromov.

Vrch dostupný z každej strany

Ľadonhora je dostupná z každej strany. Zrejme najkrajší prístup je už zo spomínaného Kysuckého Nového Mesta po modrej značke, ktorá je ale pomerne dlhá. Cesta naň je dlhá až 10,5 kilometrov s výškovým prevýšením 830 metrov. Samozrejme sa musíte vrátiť a tak budete mať v nohách cez 20 kilometrov.

Kratšie cesty sú z obcí Dolný Vadičov po zelenej a následne žltej a modrej značke (4,7 km / 595 vm) a Horný Vadičov po modrej (1,8 km / 454 vm), čo je úplne najkratšia trasa, avšak najstrmšia. Prekonať toľko výškových metrov na necelých 2 kilometroch nie je ľahké.

Dlhšie varianty túry sú aj zo severnej strany z obcí Povina, Radôstka a Lutiše.

Prírodná rezervácia Ľadonhora

Ľadonhora a blízke okolie je zároveň od roku 1993 prírodnou rezerváciou s 5. stupňom ochrany prírody v správe CHKO Kysuce. Predmetom ochrany je zachovanie prirodzených vápencových typologicky pestrých lesných spoločenstiev v oblasti Kysuckej vrchoviny s možnosťou štúdia ekologickej i geografickej variability.

Dôkazy osídlenie počas staršej doby železnej

Na Ľadonhore bolo v minulosti hradisko. V staršej dobe železnej sa vrchol využíval ako útočisko, kedy bol obklopený valmi. Našli sa tam aj historické dôkazy prítomnosti ľudí lužickej a púchovskej kultúry.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Múzeum Kysuckej dediny

Múzeum kysuckej dediny – o živote kysuckého ľudu

Múzeum kysuckej dediny je skanzen, ktorý nájdete neďaleko obce Nová Bystrica, v časti Vychylovka. Národopisná expozícia obsahuje 34 obytných, hospodárskych, spoločenských, technických a sakrálnych stavieb, čo ho robí jedným z najrozsiahlejších skanzenov na Slovensku. Skanzen vznikol 11. októbra 1974 najmä kvôli záchrane najcennejších pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré mali zaniknúť kvôli výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. Prvá […]

Veľká Rača

Veľká Rača – najvyšší vrch Kysuckých Beskýd

Veľká Rača je s nadmorskou výškou 1 236 m n. m. najvyšší vrch Kysuckých Beskýd, ktorý leží na slovensko-poľskej hranici. Nájdeme ho nad dedinkou Oščadnica a je známy aj vďaka lyžiarskemu stredisku Snowparadise Veľká Rača, ktoré sa rozprestiera na jeho severných svahoch. Vrch je súčasťou podcelku Rača a horského masívu, ktorým okrem štátnej hranice vedie i rozvodie Čierneho a Baltského […]