Orloj v Starej Bystrici – čas, ktorý vás odmení

Orloj v Starej Bystrici – čas, ktorý vás odmení

V malebnej dedinke Stará Bystrica v regióne Kysuce nájdete orloj. Jediný svojho druhu na Slovensku, presnejší ako švajčiarske hodinky a tak príťažlivý, že vám stojí za to venovať mu svoj čas. On vás za to patrične odmení. 

Vkusne zakomponovaný do malebného kysuckého prostredia magicky priťahuje návštevníkov už 10 rokov a počet jeho vzhliadnutí každým dňom stúpa. Pôsobivé dielo prinieslo aktuálny čas do kraja, ktorý je známy tým, že niektoré jeho miesta akoby uviazli v čase. Avšak orloj ako spojenie tradičnej architektúry, umeleckej duši moderného človeka a špičkovej technológie len potvrdzuje, že aj región Kysuce sa prebúdza, drží krok s dobou a má čo ponúknuť. 

Najpresnejší čas 

Pokiaľ sa dostanete do týchto končín, určite sa zastavte. Na námestí sv. Michala v Starej Bystrici vám čas chýbať nebude. Je ho tu dosť. Napokon, na vlastnej koži zažiť niečo tak prekrásne nenechá vaše zmysly ani chvíľu chladné. Pastvou pre oči je originálna stavba, ktorá je štylizovanou podobou Sedembolestnej Panny Márie. Zvonka ju zdobia bronzové sochy národných hrdinov a spoznáte v nich knieža Pribinu, kráľa Svätopluka, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra, Milana Rastislava Štefánika a Andreja Hlinku. Presne ako na tom pražskom, sa aj na tomto orloji objavujú figúrky svätých a keď sa nebudete ponáhľať a doprajete si čas, tak pri odbíjaní hodín sa vám ukážu Cyril, Metod, Svorad, Benedikt, Gorazd, Bystrík a Vojtech. Už len pri pohľade na toto dielo pocítite vôňu dreva. Orloja sa môžete aj dotknúť, ale opatrne a to tak, aby sa vaše srdce príjemne rozochvelo.

Srdce orloja

Možno povedať, že hodiny sú unikátom na Slovensku a skutočne vydareným. 
To, čo z nich robí orloj, je astroláb – srdce v podobe ciferníka s astronomickými údajmi, ktorý okrem času ukazuje znamenia zverokruhu, presný kalendár aj polohu Slnka a Mesiaca, či mesačné fázy. Na hlavnej doske tak uvidíte niekoľko farieb. Čierna znázorňuje noc, červená úsvit, bledomodrá deň, modrá súmrak. Ručička na hodinách ukazuje, kde sa slnko reálne počas dňa nachádza. Zlaté lemovky na astrolábe označujú obratníky raka a kozorožca aj miestny poludník, ktorý ukazuje kedy je slnko najvyššie na oblohe nad Starou Bystricou. Na doske ciferníka sú hviezdičkou označené aj významné sviatky a pamätné dni Slovenska.

Slnečný čas a zvony

Farebný astroláb nechali zostrojiť na objednávku v Prahe, je riadený počítačom a vraj pri zobrazovaní času je presnejší ako ten pražský. A ako jediný na svete ukazuje pravý slnečný čas. Presný čas odbíjajú zvony vo vežičke. Sú dva. Pomenovali ich Svätý Juraj a Riečnická Madona. Jeden z nich bije každú polhodinu a druhý slúži ako zvuková kulisa pri tom, ako sa svätci „promenádujú“ na orloji. 

Nielen hodiny

Podoba sediacej Sedembolestnej panny Márie, ktorá pokrýva orloj a akoby rozprestierala svoje krídla nad ním aj nad časom, je zatiaľ najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Celý Orloj je vlastne atrakciou, ktorá vznikla spoluprácou viacerých architektov, rezbárov, kamenárov, stavbárov. Proste, náš slovenský orloj je jedinečný, treba ho vidieť, lebo slová nestačia. Radšej sa tu zastavte, venujete mu čas, on vás zas obdarí časom, ktorý, netlačí, ale fascinuje.

Gabriela Hlinčík

Som často na cestách, privátne aj pracovne. Vďaka svojej profesii – novinárčine, sa viem veľakrát dostať o čosi bližšie k ľuďom ako ostatní. Veľa sa pýtam a zároveň vďačne počúvam príbehy. Mnohé z nich sa ma dotkli a ovplyvnili, iné ma inšpirovali aj motivovali. Skrz ľudí spoznávam rôznorodosť či mágiu života, dozvedám sa o čarokrásnych a menej známych miestach na Slovensku a rada nechávam ľudí, aby skrz svoje vlastné slová, dojmy a pocity zdieľali s ostatnými miesta, na ktorých sa im páčilo a porozprávali o ľuďoch, ktorých obdivujú, či odporučili služby alebo produkty, s ktorými boli spokojní. Spojenie ľudského slova v interakcii s novinárčinou vnímam ako poslanie robiť „reklamu“ tým, ktorí budujú priateľské vzťahy a tomu, čo lahodí ľudským zmyslom a zaslúži si pozornosť.