Čutkovská dolina je približne 7 km dlhá dolina Veľkej Fatry, ktorú nájdete v obklopení liptovskej prírody v blízkosti Ružomberka. Dolina nesie pomenovanie podľa Čutkovského potoka, ktorý ňou preteká. Dolina patrí medzi najobľúbenejšie výletné miesta v okolí Ružomberka.
Začiatok Čutkovskej doliny je v blízkosti Koliby U dobrého pastiera, kde je množstvo atrakcií pre rodiny s deťmi ako Obrovo, gazdovský dvor so zvieratami, rybník, vodná nádrž, drevená kaplnka, ale aj tradičné liptovské koliby, kde sa môžete občerstviť. Pri tomto areáli začína aj náučný chodník Čutkovská dolina – Známa neznáma. V úvode doliny prevládajú lúky s pasúcimi ovcami, postupne pribúdajú lesy a horná časť doliny má charakter divočiny.
Náučný chodník Známa – neznáma Čutkovská dolina
Čutkovskou dolinou vedie náučný chodník Známa – neznáma Čutkovská dolina, ktorý je dlhý 6,6 km a má 10 informačných tabúľ, z ktorých sa dozviete viac o miestnej faune, flóre, vode, mokradiach, ale aj o jedinečnostiach doliny akými sú Červená skala, Jelení vodopád, Jamišné vodopády a tiesňava Za dierou. Prechod náučným chodníkom vrátane zachádzok k vodopádom, ktoré ležia mimo hlavnej trasy vám bude trvať približne 3 – 4 hodiny (tam aj späť). Náučný chodník je otvorený celoročne okrem vodopádov a tiesňavy.
Červená skala
Červená skala je nenápadný, ale veľmi zaujímavý geologický útvar, ktorý dokazuje, že geologické procesy formujúce tvar krajiny nemusia trvať roky. V danej lokalite vzniká travertín, ktorý je špecifickou formou vápenca vznikajúcou vyzrážaním zo studených povrchovo tečúcich vôd so zvýšeným obsahom uhličitanu vápenatého.
Jelení vodopád
K 24 metrov vysokému Jeleniemu vodopádu sa dostanete prvou odbočkou z hlavnej trasy. Nesie meno po Jeleňom potoku, ktorý je pravostranným prítokom Čutkovského potoka. Z Jelenieho vodpádu sa vrátite na hlavnú trasu náučného chodníka.
Jamišné vodopády
Po pár minútach narazíte na ďalšiu odbočku k Jamišným vodopádom. V minulosti dobre ukryté vodopády ležia na ľavostrannom prítoku Čutkovského potoka. Nižný Jamišný vodopád je vysoký 12,1 m a Vyšný Jamišný vodopád je vysoký 5,5 m. Po návšteve vodopádov sa opäť vrátite na hlavnú trasu náučného chodníka.
Tiesňava Za dierou a príbeh o Martinovi a Aničke
Voda Čutkovského potoka si našla cestu cez odolné súvrstvie vápencov a dolomitov a vytvorila zaujímavý 50 metrov dlhý kaňon, ktorý sa stal domovom vzácnych machov a papradí.
O tiesňave sa traduje aj príbeh o švárnom šuhajovi Martinovi a jeho snúbenici Aničke. Počas silnej zimy pripravoval Martin s priateľmi v závere doliny drevo na chalupu, ktorú si chcel s Aničkou postaviť. Ona pracujúcim chlapom do lesa nosila každý deň jedlo.
Jedného dňa ju hore Čutkovom prepadli a zajali zbojníci. Anička im sľúbila, že ak ju pustia, tak im Martin splní každé želanie. No oni už dopredu vedeli, že sa Aničky ako dobrej kuchárky vzdať nemienia. Preto Martinovi vymysleli nesplniteľnú úlohu – rozlomiť obrovský balvan stojaci pri ceste na 2 polovice. Martin bol avšak nie len silný, ale aj veľmi bystrý. V balvane našiel malú štrbinu a hneď vedel ako zbojníkov prekabáti. Postavil na potoku malú hrádzku a presmeroval vodu z potoka smerom do štrbiny, kde si začala hĺbiť svoju cestičku. Nastala noc a všetci pospali. Tej noci bol v doline taký silný mráz, že voda, ktorá si robila cestičku cez skalu zamrzla a ľad svojou silou celý balvan roztrhol. Ráno sa zbojníci nestíhali čudovať, ako sa to Martinovi podarilo, ale svoj sľub splnili. Aničku Martinovi navrátili a už o nich v tom kraji nebolo nikdy nič počuť.
V tomto mieste náučný chodník Známa – neznáma Čutkovská dolina končí, avšak môžete ďalej pokračovať po modrej značke na menej známy Vtáčnik (1 090 m n. m.) a odtiaľ až na Malinô Brdo a do Vlkolínca. Jedná sa už ale o celodenné túry.
Čutkovská dolina a jej fauna, flóra i vzácne mokrade
Lesy Čutkovskej doliny boli už v minulosti využívané ako zdroj dreva pre miestnych obyvateľov. Na prepravu dreva z doliny využívali i rizne – drevené žľaby polievané vodou. Takto drevo z doliny putovalo prostredníctvom pltníckeho remesla až do Komárna. V súčasnosti sú lesy Čutkovskej doliny zastúpené najmä drevinami ako buk lesný, smrek obyčajný a jedľa biela. Pestrosť lesných biotopov vytvára výborné podmienky pre existenciu bohatého bylinného podrastu ako sú cyklámen fatranský, guľôčka srdcovolistá, mak tatranský, starček tôňomilný, poniklec slovenský a mnohé ďalšie.
Mokrade sú nezastupiteľným prvkom prírodnej krajiny Čutkovskej doliny, ktoré sú zastúpené najmä v okolí Čutkovského potoka. V močiaroch sa nachádza vysoká rozmanitosť rastlín a živočíchov. Z rastlín sú to najmä chránené záružlie močiarne, blyskáč jarný, pichliač močiarny a mnohé iné. Zo živočíchov sa v mokradiach vyskytujú najmä ropucha bradavičnatá, skokan hnedý, salamandra škvrnitá a užovka obojková.
Čutkovská dolina a jej lúky a lesy sú domovom mnohých zvierat. Na území Veľkej Fatry bol zistený výskyt viac než 3000 druhov bezstavovcov, 110 druhov vtákov a 60 druhov cicavcov. Medzi najvýznamnejšie zvieratá patria orol skalný, myšiak lesný, výr skalný a samozrejme medveď hnedý, rys ostrovid a vlk dravý. Kráľom čutkovských lesov je jeleň lesný a pozoruhodný je ojedinelý výskyt kamzíka vrchovského, ktorý bol umiestnený do Gaderskej doliny, ale občas zablúdi i do Čutkovskej.
Zdroj informácií: informačné tabule náučného chodníka Známa – neznáma Čutkovská dolina