Demänovská ľadová jaskyňa alebo za slovenským polárnym kruhom

Demänovská ľadová jaskyňa alebo za slovenským polárnym kruhom

Ak sa chcete schovať pred horúcim letom, ale cestovať za zimou na druhý koniec planéty sa vám nechce, Demänovská ľadová jaskyňa je najlepšou voľbou. V Nízkych Tatrách tak môžete nájsť ľadové tvory a rastliny, ktoré sa nikde inde nevyskytujú.

Na návštevu jaskyne je potrebné sa pripraviť, aj keď možno nie tak výrazne, ako pri výprave za ľadový kruh. Teplota v jaskyni totiž neprevyšuje dva a pol stupňa Celzia a počas 45-tich minút cestovateľ prekoná 670 schodov, takže to nie je výprava pre lenivých. Odmenou je však zážitok, za ktorý by sa nemusel hanbiť žiaden severský objaviteľ. 

Medvedí uvítací ceremoniál

Vašu výpravu začnete po vstupe do Medvedej chodby, kde vás hneď na úvod privíta jaskynný medveď, aj keď iba vo forme pozostatkov. Zaslúži si však pozornosť, pretože je viac než 12 000 rokov starý. 

Živé osadenstvo jaskyne 

Bývajú tu predovšetkým netopiere, ale fanúšikov Brama Stokera musíme sklamať, pretože ani jeden z ich deviatich druhov vám nedopraje nesmrteľnosť. Menej nebezpečné sú mnohonôžky, ktoré označujeme za najodolnejšie zvieratká živočíšnej ríše. Z rastlín uvidíte odolné machy a lišajníky, avšak neodporúčame si ich brať do svojej domácej záhradky. 

Demänovská ľadová jaskyňa
Demänovská ľadová jaskyňa

Dotýkanie sa exponátov je zakázané

Očami sa však dá zachytiť nevídaná krása Bélovho a Halášovho dómu, kde vás privíta nádherná ľadová výzdoba a viac ako tristotisíc rokov starý stalagmit s úctyhodnou výškou päť metrov. Pokračujete Knihou návštev a Čiernou galériou, ktoré sú síce pre severný pól netypické, no o to zaujímavejšie, pretože tu uvidíte zaujímavú zbierku autogramov významných osobností našej minulosti. 

Cesta k dómom vás zahreje

V Jánošíkovom dóme zas nadobudnete dojem, že náš slovenský hrdinský zbojník bol skutočným obrom, pretože v tomto priestore Demänovská ľadová jaskyňa dosahuje až 35 metrov. V noci vás tu však nenechajú, takže sa na mýtické stvorenia či duchov netešte. Ako praví objavitelia preniknete do najchladnejšej časti jaskyne, kde najvyššia teplota v lete dosahuje 0,4 stupňa. V tomto Kmeťovom dóme zažijete pravú arktickú atmosféru a na záver sa pred výstupom na povrch trochu, ale skutočne iba trochu, ohrejete, pretože vstupujete do Veľkého dómu, kde si vychutnáte nádhernú zimnú výzdobu, a to aj počas horúceho leta. Aby vás horúčava po prehliadke neovalila, ohrejete sa výstupom na povrch, pretože vás čaká ešte takmer dvesto schodov. Aj potom sa vám výprava do Demänovskej ľadovej jaskyne bude zdať takmer ako fantázia, pretože vonku vás bude čakať horúčava slovenského leta. Pozitívom je, že sa v nej môžeme ochladiť každé leto. 

Eva Adamová

Som novinárka dušou aj srdcom. Milujem cestovanie, ktoré je súčasťou moje práce. Prešla som státisíce kilometrov doma aj v zahraničí, stretla stovky ľudí, ktorí mi vyrozprávali svoje príbehy, previedli ma málo poznanými miestami svojho kraja a dopriali tak vidieť očarujúce klenoty, ku ktorým by som sa len tak nedostala. Nie preto, že by boli ťažko dostupné, len možno komerčne nie veľmi atraktívne. Na Slovensku som v rámci svojej vášne objavila vďaka ľuďom nádherné miesta, o ktorých sa málo vie aj píše. Projekt slowensko.sk dal šancu aj týmto miestam a vďačne im ponúkol priestor. Zaslúžia si byť objavené.