Jazierske travertíny – liečivý zvuk vody

Jazierske travertíny – liečivý zvuk vody

Jazierske travertíny sú nádherným miestom, kde si môžete spraviť piknik v prírode, zažiť romantiku a ukázať svojim deťom krásy regiónu Dolný Liptov.  

Za prírodnú pamiatku boli vyhlásené už v polovici minulého storočia, napriek tomu ešte stále nie sú masovo dobývané turistami. A práve v tom spočíva ich čaro. Okúzlia vás malebným prostredím, sviežim vzduchom a hlavne zvukom tečúcej vody. Sú inšpiratívne rovnako ako sama Matka Zem, ktorej sa podarilo vytvoriť tento jedinečný geomorfologický útvar. 

Unikátna terasa s jedinečným zvukom

Jazierske travertíny lahodia ľudskému oku ako aj uchu. Predstavte si úsek dlhý asi 250 metrov, na ktorom sa potok akoby ponoril do vápencového podkladu, čím vznikla unikátna travertínová terasa. Tá sa stala živnou pôdou pre vzácne druhy rastlín a pri troche šťastia tu môžete napríklad natrafiť na mäsožravú rastlinu tučnicu obyčajnú. 

Jazierske travertíny
Jazierske travertíny

Slnko, relax a meditácia

Rozvoniava to tu po sezónnych bylinkách a od jari až do jesene si tu môžete sadnúť do trávy, nechať sa zaliať slnkom a relaxovať za sprievodu vodného koncertu. Tóny vody hučiaceho potoka majú rôzne zafarbenie, pôsobia meditačne a sú skutočným balzamom na dušu. V blízkosti travertínov môžete vidieť malé travertínové jazierka (tzv. okná), vodopád či jaskynný otvor, z ktorého počuť tečúcu vodu pod zemou. Zaujímavosťou tejto oblasti sú aj prízemné kamenné útvary. Výlet na toto miesto zanechá vo vás ešte dlho odľahčený pocit a pokiaľ sa k travertínom vyberiete s deťmi, doprajete im zážitok, na ktorý sa tak ľahko nezabúda.

Ako sa dostať k travertínom? Nájdete ich kúsok nad dedinou Biely Potok pri vstupe do Hlbokej doliny. Vedie k nim značená cyklotrasa, ale dostanete sa k nim aj autom. 

Jazierske travertíny - voda
Započúvať sa do tečúcej vody je liekom na dušu

Gabriela Hlinčík

Som často na cestách, privátne aj pracovne. Vďaka svojej profesii – novinárčine, sa viem veľakrát dostať o čosi bližšie k ľuďom ako ostatní. Veľa sa pýtam a zároveň vďačne počúvam príbehy. Mnohé z nich sa ma dotkli a ovplyvnili, iné ma inšpirovali aj motivovali. Skrz ľudí spoznávam rôznorodosť či mágiu života, dozvedám sa o čarokrásnych a menej známych miestach na Slovensku a rada nechávam ľudí, aby skrz svoje vlastné slová, dojmy a pocity zdieľali s ostatnými miesta, na ktorých sa im páčilo a porozprávali o ľuďoch, ktorých obdivujú, či odporučili služby alebo produkty, s ktorými boli spokojní. Spojenie ľudského slova v interakcii s novinárčinou vnímam ako poslanie robiť „reklamu“ tým, ktorí budujú priateľské vzťahy a tomu, čo lahodí ľudským zmyslom a zaslúži si pozornosť.