Východná – kolíska folklórnych festivalov

Východná – kolíska folklórnych festivalov

Keď sa povie Východná, väčšinu ľudí napadne veľký folklórny festival, ktorý sa tam organizuje každý rok. A popravde má toto spojenie oprávnený dôvod, pretože už viac ako šesťdesiat rokov sa v tejto malebnej dedinke na Liptove v prvý júlový víkend schádzajú folkloristi z celého sveta.

Festival začínal ako mnoho tradičných ľudových festivalov a časom nadobudol nie len celoslovenský ale aj medzinárodný charakter a z niekoľkých vystupujúcich súborov sa jeho účasť rozšírila na viac než tisíc účinkujúcich. 

Čoraz atraktívnejší 

Posledné roky sa festival odieva do moderného šatu, takže aj tých, ktorí neholdujú folklóru, môže prilákať chutné jedlo a bohatý sprievodný program. Nechýba tu detské mestečko ani divadelné hry pre malých či veľkých, prehliadky remesiel či trhy s tradičnými výrobkami. Netreba ale zabúdať na samotnú obec, ktorá má tento festival, ale aj mnoho iných aktivít, každý rok na svedomí. Obec všeobecne žije folklórom. Preto tu nájdete bohatú zbierku výšiviek, tradičnú architektúru alebo starousadlíkov, ktorí sa do liptovského folklóru takpovediac narodili. 

Folklórny festival vo Východnej

Nielen folklór láka návštevníkov

Okolie Východnej poskytuje mnoho krásnych zákutí a poloha dedinky vyhovuje ostrieľaným zálesákom aj turistom začiatočníkom. Preto sa netreba báť turistického vybavenia a vydať sa na cesty preskúmať okolité turistické trasy s batohom na pleciach. Ak túžite po inom type odpočinku, k oddychu môžete využiť okolité vodné parky alebo termálne kúpaliská. 

Východná je svojou polohou predurčená k množstvu spokojných návštevníkov, a to bez ohľadu na to, či si prišli zatancovať, zaspievať alebo sa len kochať krásou slovenskej prírody. Na svoje si prídu tak rodiny s deťmi ako aj dospeláci hľadajúci dobrodružstvo či relax.  Takže milovníci nemilovníci folklóru príďte, vyskúšajte, neobanujete.

Navštívte oficiálnu webstránku folklórneho festivalu vo Východnej. 

Eva Adamová

Som novinárka dušou aj srdcom. Milujem cestovanie, ktoré je súčasťou moje práce. Prešla som státisíce kilometrov doma aj v zahraničí, stretla stovky ľudí, ktorí mi vyrozprávali svoje príbehy, previedli ma málo poznanými miestami svojho kraja a dopriali tak vidieť očarujúce klenoty, ku ktorým by som sa len tak nedostala. Nie preto, že by boli ťažko dostupné, len možno komerčne nie veľmi atraktívne. Na Slovensku som v rámci svojej vášne objavila vďaka ľuďom nádherné miesta, o ktorých sa málo vie aj píše. Projekt slowensko.sk dal šancu aj týmto miestam a vďačne im ponúkol priestor. Zaslúžia si byť objavené.