Prírodné živly na Slovensku

Prírodné živly na Slovensku

Všetci poznáme prírodné živly. Voda, oheň, vzduch a zem však nemusí výhradne predstavovať to prvé na čo si spomenieme bez hlbšieho uvažovania.

Keďže má každý živel svoju silu alebo je niečím špecifický, rozhodli sme sa ukázať slovenské miesta predstavujúce tieto živly.

Vzduch

Tento živel nemožno síce vidieť, môžeme ale vidieť to, čo dokáže robiť vietor. Vidíme ako na jeseň hýbe listami alebo pri búrke kýva stromami.

Najveternejšie miesto na Slovensku pripisujeme Chopku, kde je priemerná ročná rýchlosť vetra okolo 10 metrov za sekundu.

Najvyššia nameraná rýchlosť vetra bola však na Skalnatom Plese v roku 1965, kde rýchlosť vetra dosahovala až 80 km/h, čo je najvyšší 12. stupeň, ktorý sa považuje za orkán.

Zem

Na Slovensku sa zem, po ktorej chodíme skladá hlavne z ornej pôdy, lesov alebo lúk. Nachádzajú sa tu ale aj nevšednosti ako Pieskový vrch – Sandberg.

Vrch leží v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty na území Devínskej Novej Vsi. Toto miesto je vyhlásené za rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany. Výlet na toto miesto je vhodné aj pre rodiny s deťmi, nakoľko sa môžu hrať v piesku.

Na Sandbergu sa našli rôzne druhy skamenelín lastúrnikov alebo aj väčších druhov suchozemským a morských živočíchov. Nájdené tu boli tiež zuby žralokov, stavec veľryby a  časti kostier rôznych živočíchov.

Voda

Pre tento prírodný živel sme vybrali horskú riečku Belá spod Tatier. Pomenovanie riečka však úplne nevystihuje to aká v skutočnosti je. Názov rieky je odvodený od rozbúrenej, do biela spenenej vody.

Stav vody v rieke sa dokáže zmeniť veľmi rýchlo, preto jej mnohý hovoria „najdivokejšia rieka Slovenska“. Pri väčších dažďoch vie nazbierať nesmiernu silu, kedy zo sebou berie aj kusy cesty. Rieka v minulosti často menila tok, čomu sa hovorí aj „divočenie rieky“.

Keď sa pozrieme na historickú stránku, vo svojich listinách ju spomínal už kráľ Uhorska a Chorvátska – Belo IV. Koncom 13. storočia.

Oheň

Niekto si predstaví vatru, niekto krb a niekto plamienok na sviečke. Ďalšia vec, ktorá má k ohňu blízko je aj sopka, a ktorá je tá najväčšia na Slovensku?

Aktívne sopky na Slovensku už nie sú, vyhasnutých sa tu však nachádza mnoho. Najväčšia sopka na Slovensku bola pred mnohými rokmi aj jedna z najväčších na svete a bola to práve naša známa Poľana.

Vyhasnutá sopka má priemer kaldery 6 kilometrov a obvod skoro 20 kilometrov.

slowensko.sk