1. Domov
  2. Novohrad
  3. Hrad Divín – strážca stredoslovenských miest

Hrad Divín – strážca stredoslovenských miest

Hlavný obrázok článku "Hrad Divín – strážca stredoslovenských miest"

Hrad Divín je ľahko dostupná zrúcanina gotického hradu, ktorá leží nad obcou s identickým názvom Divín.

Hrad, ktorý odolal Turkom i cisárskym vojskám

Prvá zmienka o hrade sa datuje na začiatok 14. storočia, kedy sa hrad spomína pod názvom Dyun. Hrad bol postavený na vrchole vápencového brala a obvodové múry sú prispôsobené tvaru brala. Hrad bol obkolesený 2 metre hrubým múrom, avšak nebol zosilnený žiadnymi baštami a inými výstupkami, preto stavitelia zrejme počítali viac s pasívnou, než aktívnou obranou. Jedinou aktívnou obranou bola streľba cez štrbinové okná v múre.

V polovici 16. storočia Turci dobyli Fiľakovo a tak sa hrad Divín stal podstatným obranným prvkom stredoslovenských miest a stredoslovenskej banskej oblasti. Turci na hrad aj útočili, avšak ho nedobyli. Uhorský snem preto rozhodol, aby hrad opravili a prebudovali na protitureckému pevnosť, pristavili delostrelecký bastión a predhradie s dvomi baštami. Avšak po dlhom obliehaní ho nakoniec Turci v roku 1575 dobyli.

Hrad bol Turkami okupovaný až do roku 1593, kedy ho dobyli cisárske vojská. Niekoľko rokov boli majiteľmi hradu rod Balassovcov, ktorý hrad na čas stratili, ale neskôr získali späť. V roku 1650 sa pánom hradu stal Imrich III. Balassa, ktorý bol neslávne známy tým, že prepadával a znepokojoval okolité obce. Hrad bol preto obliehaný cisárskymi vojskami, ktorý Imricha III. Balassa uväznili. O rok neskôr bol z väzenia prepustený a dostal povolenie na stavbu kaštieľa pod hradom. Neskôr cisárske vojsko opäť hrad obliehalo, ale nedobylo. O päť rokov to skúsilo cisárske vojsko opäť, tento raz úspešne. Imrich III. Balass sa vzdal a cisárske vojsko hrad vyplienilo a vyhodilo do vzduchu, odvtedy je hrad v ruinách. 

Povesti o duchoch

O hrade Divín sa zachovali 2 povesti. Podľa prvej hrad Divín postavil jeden slovanský vodca, ktorý nechcel priniesť obeť lesnému duchovi. A tak čo cez deň postavili, v noci lesný duch zničil. Jeden starec navrhol, že tento duch zmizne, keď do základov zamurujú jedno dieťa. Tak sa aj stalo a v stavaní mohli nerušene pokračovať. Pre tento divoký čin nazvali ľudia hrad Divínom.

Druhá povesť hovorí, že hrad založili siedmi neznámi vodcovia, ktorým pri stavbe pomáhali diabolskí duchovia. Z vďačnosti tento hrad pomenovali Divínom. 

Ako sa na hrad dostanete?

Obec Divín sa nachádza 17 km od Detvy a 20 km od Lučenca. Hrad je viditeľný už keď sa približujete do obce. V ňom je ideálne zaparkovať na malom námestí pri renesančnom Zichyho kaštieli. Následne budete smerovať po Hradnej ulici k opevnenému kostolu s dvoma vežami, hneď oproti kostolu prejdete cez mostík okrajom lesíka po červenej turistickej značke, ktorá vás privedie priamo na hrad. Krátky výlet vás vtiahne do histórie tohto hradu, ktorý ponúka pekne výhľady na okolitú krajinu a taktiež vodnú nádrž Ružiná.

Tip na záver: Zichyho kaštieľ

Odporúčame vám navštíviť aj Zichyho kaštieľ, ktorý leží hneď pod hradom. Renesančný kaštieľ postavil vyššie spomínaný Imrich III. Balass, ktorý dal okolo celého kaštieľa postaviť bastiónové opevnenie so štrbinovými strielňami. Okolo bola pravdepodobne vodná priekopa. Z južnej strany sa kaštieľ opieral priamo o hradný kopec. V súčasnej dobe je v priestoroch Zichyho kaštieľa zriadené Múzeum histórie obce Divín.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.