1. Domov
  2. Novohrad
  3. Jasenie – nenápadný vrch s výhľadmi cez pol Slovenska

Jasenie – nenápadný vrch s výhľadmi cez pol Slovenska

Hlavný obrázok článku "Jasenie – nenápadný vrch s výhľadmi cez pol Slovenska"

Jasenie je pre mnohých známe ako obec v okrese Brezno. Avšak pod identickým názvom sa skrýva aj nenápadný vrch nad obcou Budiná medzi Detvou a Lučencom.

Z Novohradu do Tatier

Unikátom tohto vrchu je spojenie ľahkej dostupnosti s výhľadmi doslova cez pol Slovenska. Popri tomto vrchu dokonca vedie asfaltová cesta, ktorá spája Budinú s okolitými obcami. Pri ceste je parkovisko, od ktorého ste za 5-10 minút na vrchu Jasenie, ktorý poskytuje panoramatické výhľady. Napriek pomerne malej nadmorskej výške (771 m n. m.) máte na dlani vodnú nádrž Ružiná, Poľanu a za dobrého počasia Nízke Tatry, Kremnické vrchy, Veporské vrchy, Veľkú Fatru a dokonca tatranský Kriváň. Vrch je súčasťou pohoria Ostrôžky. 

Jasenie a výhľady

Kamenné vráta

Jasenie ponúka aj dve príjemné prekvapenia. Prvé z nich je nedotknutá príroda budínskych lazov, preto sa neváhajte po okolí poprechádzať. Druhé z nich sa nachádza hneď pri parkovisku pod vrchom. Na konci parkoviska nájdete súbor čadičových vyvrenín vytvorenými prúdmi žeravej lávy s názvom Kamenné vráta, odkiaľ sú pekné výhľady na Javor, Ostrôžky a Javorie.

Ako sa sem dostanete?

Budiná sa nachádza medzi Detvou a Lučencom, avšak musíte odbočiť z hlavnej cesty. Ak smerujete z Detvy, schádzate na Pokriváň a pokračujete na Budinú. Ak smerujete z Lučenca schádzate do obce Divín, odkiaľ pokračujete na Budinú. Parkovisko na Google mapách.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.