Kamenný vodopád Šomoška – trochu iný vodopád

Kamenný vodopád Šomoška – trochu iný vodopád

Šomoška je národná rezervácia v Cerovej vrchovine, ktorá leží na južnej hranici Slovenska, v chotári obce Šiatorská Bukovinka pri Fiľakove. Chránenou rezerváciou o rozlohe 7,9 ha je najmä kvôli výraznému čadičovému kopcu, ktorý sa označuje aj ako Kamenný vodopád.

Európsky unikát

Niekedy na Slovensku bola výrazná sopečná činnosť, ktorá súvisela s vývojom Panónskej panvy. Pri prehriatí zemskej kôry vznikli na viacerých miestach zlomy, cez ktoré vystupovala láva až na povrch, kde stuhla a vytvorila rôzne prírodné útvary. Jedným z nich je aj Kamenný vodopád, ktorý vznikol asi pred 4 miliónmi rokov z čadičovej lávy. Má výšku 9 metrov a pozostáva z päť až šesťbokých čadičových stĺpov. Ohnutý tvar, aký nájdeme v Šomoške bol odkrytý pri ťažbe suroviny na výstavbu hradu Šomoška a obe pamiatky sa radia medzi európske unikáty. Neďaleko vodopádu nájdete aj kamenné more, ktorého „hladinu“ tvoria čadičové úlomky.

Náučným chodníkom zo Šiatorskej Bukovinky

Najvhodnejšie je zaparkovať v Šiatorskej Bukovinke, odkiaľ vedie náučný chodník s 8 zastávkami, okrem kamenného mora a vodopádu pokračuje až na hrad Šomoška, ktorý odporúčame navštíviť. Výstup na hrad zo Šiatorskej Bukovinky má dĺžku 4 kilometre a trvá niečo cez hodinku, držíte sa zelenej turistickej značky, ktorá vás navedie na náučný chodník.

Šomoška - hrad

V minulosti si ľudia mysleli, že tento prírodný úkaz musel vytvoriť zdatný umelec s nadprirodzenými schopnosťami. Hľadači senzácií zase tvrdia, že kamenný vodopád majú na svedomí nadprirodzené bytosti, či dávne civilizácie. Názor vedcov je jasný a vznik pripisujú rozsiahlej lávovej činnosti. 

slowensko.sk