5 najkrajších hradov na Slovensku

5 najkrajších hradov na Slovensku

Oravský hrad

Tento hrad netreba nikomu veľmi predstavovať, väčšina z nás určite vie, že patrí k najkrajším, ktoré na Slovensku máme. Hrad pochádzajúci z 13. storočia stojí na brale, kde v najvyššom bode dosahuje 112 metrov nad riekou Orava, ktorá pod ním tečie. Oravský hrad učaroval nie len jeho návštevníkom ale tiež filmárom. Dôkazom toho je mnoho natočených filmov v tomto krásnom prostredí.

Spišský hrad

Jeden z najväčších hradov s rozlohou presahujúcou 4 hektáre je síce už len zrúcaninou, ale svojim umiestnením a prostredím rozhodne patrí k tým najkrajším. Majestátne zrúcaniny približne z 12. storočia zapísané aj do UNESCO pamiatok, sa vypínajú nad Spišským Podhradím a spolu s jeho pestrou históriou vám zaručene spravia nezabudnuteľný zážitok, ktorý si budete chcieť zopakovať.

Hrad Devín

Devínsky hrad, ktorého história siaha do rokov 5000 – 4000 pred Kristom slúžila ako pohraničná pevnosť Uhorského kráľovstva. Napriek tomu, že bol hrad v roku 1809 vyhodený do vzduchu, sa v jeho priestoroch udiali veci, ktoré prispeli nie len do histórie hradu ale aj Slovenska. Ľudovít Štúr tam so svojou skupinou prijal slovanské mená a tak spečatili svoj boj za slobodu.

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad spolu zo Spišským hradom a hradom Devín sa zaraďuje medzi najväčšie na Slovensku aj v Európe. Kráľovsky hrad vlastnilo taktiež mnoho majiteľov. Hrad tiež postihol požiar, ktorý ho poznačil. Rekonštrukcia mu ale znovu vdýchla život a na hrade sa konajú rôzne hry, koncerty a prehliadky. Hrad sa tiež môže pýšiť rodovou galériou, ktorá patrí k najväčším na Slovensku.

Nitriansky hrad

Korene vzniku hradu postaveného v najstaršom slovenskom meste siahajú už do 8. storočia kedy sa začalo formovať aj Nitrianske kniežatstvo. Nitriansky hrad vypínajúci sa na skalnom brale vás uchváti katedrálou, biskupským palácom, ale aj hradným opevnením. K hradu sa dostanete veľmi ľahko. Autom sa viete vyviezť až pod hrad a cesta k nemu vám potrvá už len približne 15 minút.

slowensko.sk