Brestovská jaskyňa vás vpustí do svojej tmy len s čelovkou

Brestovská jaskyňa vás vpustí do svojej tmy len s čelovkou

Brestovská jaskyňa bola vytunelovaná tokom potoka v stredných a mladších štvrtohorách, ktorý sa aj v súčasnosti prediera jej spodnými časťami. V jej útrobách či podzemí nájdete niekoľko druhov netopierov a počas letných dní sa tu príjemne schladíte.

Jaskyňa sa nachádza oproti Múzeu oravskej dediny kúsok od Zuberca v Západných Tatrách a viete sa v nej aspoň nachvíľu skryť pred letnými horúčavami. Keďže je jedinou jaskyňou, ktorú možno v regióne Orava oficiálne obdivovať, nemá o turistov núdzu. Naopak, za krátky čas od leta 2016, kedy bola sprístupnená verejnosti, sa stala vyhľadávanou atrakciou v regióne Orava.

Vstúpite do tmy

Brestovská jaskyňa je schodná, no aj to chce kúsok odvahy či adrenalínu. Vstúpiť do tmy a chladu, prejsť náročným terénom plným strmých schodísk, roštov a rebríkov bude vskutku príjemným zážitkom. Možno o to väčším, o čo viac zostáva jaskyňa v prirodzenej tme bez umelých svetiel. Keďže  jaskyňa nie je osvetlená, pri jej vstupe je potrebná lampa-čelovka a na cestu si teda budete musieť posvietiť sami. Tento spôsob sprístupnenia bez osvetlenia je oveľa šetrnejší voči prírode aj prirodzenejší. Ak ste si niekedy chceli skúsiť, aké je byť jaskyniarom, dostanete jedinečnú šancu. Jaskyňa tohto typu sa totiž nikde v okolí nenachádza.

Radšej sa objednajte

Kapacita jaskyne je z bezpečnostných dôvodov obmedzená a dovnútra sa v rámci jedného vstupu dostane skupinka s maximálne 15 návštevníkmi. Počas hlavnej sezóny sa realizuje najviac 6 vstupov za deň, preto je vhodné sa vopred informovať, či v danom čase, ako chcete prísť, je voľný termín. 

Prehliadka, počas ktorej prejdete 240 schodov na trase dlhej 434 metrov, trvá 50 minút a to v instantnej teplote okolo 5°C. Preto si nezabudnite teplejšie oblečenie a samozrejme, aby ste zdolali kamenistý terén, aj pevnú obuv. Pokiaľ by ste si chceli urobiť pekné zábery v jaskyni, možné to je, ale len na vybraných miestach. Za fotografovanie platiť nemusíte. 

slowensko.sk