1. Domov
  2. Orava
  3. Filmový hrdina Oravský hrad
Hlavný obrázok článku "Filmový hrdina Oravský hrad"

Priamo v dedinke Oravský podzámok sa nachádza hrad, ku ktorému bol osud štedrý a doprial mu dostatočnú ochranu k tomu, aby sa v „nestarnúcej“ forme mohol nechať obdivovať aj dnes. Počas slnečných letných dní doslova čelí invázii turistov a stal sa atrakciou číslo jedna v regióne Orava.

Na strmom brale nad riekou Orava okolo roku 1267 začali naši predkovia budovať hrad, ktorý prežil dobu v slušne zachovalej podobe, čo je pre hrady na Slovensku ojedinelé, lebo väčšina z nich bola vypálená alebo vyhodená do vzduchu a zostali z nich len zrúcaniny. Naopak, k Oravskému zámku boli sudičky štedré a nadelili mu skutočne atraktívnu podobu, ktorá spočíva aj v jeho detailoch.

Prenesie vás do dávnych čias

Ženy sa v komnate princeznej môžu cítiť ako princezné, mužov zas nadchne výstava zbraní a deti pocítia závan rešpektu pri návšteve mučiarne. Hrad ponúka pestrú ponuku expozícií, kultúrnych podujatí a sprievodných aktivít pre malých i veľkých. Ak sa zaujímate o to, ako sa žilo kedysi alebo chcete zistiť, čo je to krpka a čutora, tak odpovede nájdete v priestoroch s etnografickou expozíciou. Umelecké a romantické duše si tiež prídu na svoje. Hudobné a divadelné predstavenia sú súčasťou prehliadky a za príplatok si tu môžete dopriať pôsobivú jazdu na koči a vychutnať si tak malebné či priam rozprávkové okolie.

Schody do neba

Monumentálna stavba ponúka nespočetné množstvo schodov, a keď prejdete všetkými nádvoriami a palácmi, ktoré od seba delia práve schody, možno sa dostanete aj do neba. Minimálnou odmenou vám bude divoká prírodná panoráma, ktorá sa vám ponúkne z vyšších nádvorí a veže. 

Koľko schodov prejdete, záleží len od vás a od toho, aký okruh prehliadky si vyberiete. Najdlhšia trvá dve hodiny, no nudiť sa určite nebudete. V prítomnosti vás udrží pestrosť kultúrneho programu sprevádzaná zaujímavým rozprávaním sprievodcov o tomto mieste.

Filmový hrdina

Čaro Oravského hradu a jeho okolia pritiahla aj slovenských a zahraničných filmárov. Natáčali sa tu zahraničné filmy ako Dračie srdce a Upír Nosferatu, ale aj mnohé slovenské rozprávky, napríklad Kráľ Drozdia brada alebo Sokoliar Tomáš. Pokiaľ ste filmoholik, tak si nenechajte ujsť expozíciu Mediatéka, kde sa vám odkryjú všetky podoby hradu vo filmoch, ktoré sa tu natáčali a dozviete sa aj rôzne pikošky zo zákulisia.

Niekoľko rád do vrecka

  • Lístky sú k predaju v pokladni pod hradom. Ak máte ISIC, dostanete zľavu. 
  • V hradnom areáli sa nesmie fajčiť. Fajčiari budú musieť vydržať. 
  • Fotiť v interiéri hradu je možné za príplatok. 
  • Zaparkovať sa dá pri hrade na platenom parkovisku. 
  • V lete hrad praská návštevníkmi vo švíkoch. Pokiaľ sem prídete v hlavnej sezóne, je pravdepodobné, že si budete musieť chvíľu počkať, kým sa dostanete na prehliadku. 
  • Schody do neba si žiadajú svoju fyzickú daň, vezmite si preto fľašku s vodou, aby sa vám na ceste hore lepšie dýchalo.
Filmový hrdina Oravský hrad
Oravský hrad patrí medzi najkrajšie slovenské hrady

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Historické a kultúrne pamiatky

Rio de Klin

Klin je nenápadná obec na Hornej Orave, ktorú založili Thurzovci v 16. storočí. Zažila si ťažké roky, kedy osadu trápili drsné klimatické podmienky, požiare či mor. Prekvitať začala až začiatkom 19. storočia, kedy sa stala dedinou obchodníkov, remeselníkov a pláteníkov. Obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom, chovom hovädzieho dobytka, oviec, drevorúbačstvom, pltníctvom a šindliarstvom.  Obec jedinečností V minulosti bola obec unikátna […]