Rio de Klin

Rio de Klin

Klin je nenápadná obec na Hornej Orave, ktorú založili Thurzovci v 16. storočí. Zažila si ťažké roky, kedy osadu trápili drsné klimatické podmienky, požiare či mor. Prekvitať začala až začiatkom 19. storočia, kedy sa stala dedinou obchodníkov, remeselníkov a pláteníkov. Obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom, chovom hovädzieho dobytka, oviec, drevorúbačstvom, pltníctvom a šindliarstvom. 

Obec jedinečností

V minulosti bola obec unikátna tým, že ako jedna z mála obcí bola kvôli drsným klimatickým podmienkam oslobodená od platenia daní. Dnes je obec jedinečná tým, že je len druhým miestom na svete, kde sa nachádza kópia najznámejšej sochy Krista z Rio de Janeiro v Brazílii. Prvá kópia sa nachádza v portugalskom Lisabone a tá druhá práve nad obcou Klin.

Socha sa nachádza na kopci Grapa v nadmorskej výške 686 metrov, má výšku 9,5 metra, rozpätie rúk 7 metrov a spolu aj s podstavcom váži až 23 ton. Socha tu stojí od roku 2008 a jej autorom je miestny ľudový rezbár Peter Ganobjak. Príjemný areál dotvára malý park s lavičkami, sochou pápeža Jána Pavla II. a kaplnka.

Kaplnka a schody ku soche
Kaplnka a schody ku soche

Ako sa k soche dostanete?

Sochu vidno už z diaľky a keď vojdete do dediny, držte sa navigačných tabúľ až po parkovisko, odkiaľ to máte ešte približne 800 metrov pešo do kopca. Malé parkovisko sa nachádza aj priamo pod sochou, tak komu sa nechce ísť pešo, môže sa vyviezť priamo hore. Cesta je lemovaná deviatimi zastaveniami s modlitbami .

Areál vo vás zanechá pokojný dojem s nádhernými výhľadmi na Oravskú priehradu, oravské obce, Roháče, ale aj susedné Poľsko. Keď pôjdete na Hornú Oravu, určite sa na tomto mieste zastavte.

Rio de Klin
Rio de Klin
Marián Líška