1. Domov
  2. Orava
  3. Slanický ostrov umenia obklopený Oravskou priehradou
Hlavný obrázok článku "Slanický ostrov umenia obklopený Oravskou priehradou"

Slanický ostrov je pozostatok zaplavenej obce Slanica, ktorá musela spolu s ďalšími dedinkami (Osada, Hámre, Lavkovo, Ústie, ako aj časť Bobrova a Námestova) ustúpiť stavbe Oravskej priehrady, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 1953.

Kostol Povýšenia sv. Kríža

Symbolom niekdajšieho života v tejto obci je pôvodný zachovalý Kostol Povýšenia sv. Kríža, ktorý postavili v rokoch 1766-1769 ako barokovú kaplnku a v roku 1843 ho prebudovali do dnešnej barokovo-klasicistickej podoby s dvomi vežami a zámočníckou kaplnkou. Niekoľko rokov po zatopení Slanice a okolitých dedín vznikla myšlienka vybudovať na návrší ostrova trvalú expozíciu Oravskej galérie. V interiéri kostola nájdete expozíciu venovanú slovenskej tradičnej ľudovej plastike a maľbe. Pred kostol taktiež premiestnili z obce Slanica pomník Antona Bernoláka, ktorý bol rodákom práve z tejto zatopenej obce.

Slanický ostrov - Kostol Povýšenie sv. Kríža
Kostol Povýšenie sv. Kríža

Slanický ostrov a expozície

Zaujímavé je aj okolie kostola, kde vzniklo lapidárium oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia. Expozície sú venované tvorbe ľudových maliarov, rezbárov a kamenárov, ktorí bez školenia dokázali vytvoriť umelecké diela len podľa odpozorovaných predlôh z bežného života. Prehliadku ostrova môžete zakončiť návštevou bývalej hrobky, kde sa nachádza expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady. Na ostrove nájdete aj symbolický cintorín s pôvodnými pomníkmi a kalváriu s 11 kaplnkami. Pôvodne mala kalvária 14 kaplniek, ale 3 z nich sú zaplavené. Celkové príjemné prostredie ostrova dotvára okolitý lesopark.

Slanický ostrov - Lapidárium oravskej kamenárskej tvorby
Lapidárium oravskej kamenárskej tvorby

Na Slanický ostrov ľodou

Na Slanický ostrov sa dostanete v letných mesiacoch loďami. Máte na výber loď OG Slanica, ktorá vyráža z prístavu č. 2 – Slanická osada alebo loď MP-Orava, ktorá vyráža z prístavu č. 1. pod hotelom Goral. Čaká vás 1,5 hodinová okružná plavba po Oravskej priehrade, okolo Slanického a Vtáčieho ostrova, so 40 minútovou zastávkou na ostrove umenia. Vstupné aj otváracie hodiny nájdete na oficiálnej webstránke Oravskej galérie. Informácie o plavbách nájdete na webstránke lode Slanicalode MP-Orava.

Plavba loďou na Oravskej priehrade
Plavba loďou na Oravskej priehrade

Vtáčí ostrov

Okružná plavba vedie aj okolo Vtáčieho ostrova, ktorý je významným chráneným vtáčím územím a hniezdiskom jednej z najväčších kolónií čajkovitých druhov vtákov na Slovensku. Hniezdia tam druhy ako čajka smejivá, bielohlavá, rybár riečny, ale aj niektoré kačice. Vtáčí ostrov nie je prístupný verejnosti.

Slanický ostrov je príjemným miestom pri návšteve Oravy, ktoré nie je preplnené turistami a vtiahne vás do obdobia pred výstavbou Oravskej priehrady. Milovníci umenia si prídu na svoje na zaujímavých expozíciách, ktoré na ostrove nájdete. Aj preto dostal pomenovanie ostrov umenia.

Slanický ostrov umenia
foto: PeterVrabel / Shutterstock

Objavte viac zaujímavých miest a tipov na výlet na Orave >>>

Zdroj titulnej fotografie: Ventura / Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Klin socha

Rio de Klin – socha Krista nad Oravou

Klin je nenápadná obec na Hornej Orave, ktorú založili Thurzovci v 16. storočí. Zažila si ťažké roky, kedy osadu trápili drsné klimatické podmienky, požiare či mor. Prekvitať začala až začiatkom 19. storočia, kedy sa stala dedinou obchodníkov, remeselníkov a pláteníkov. Obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom, chovom hovädzieho dobytka, oviec, drevorúbačstvom, pltníctvom a šindliarstvom.  Obec jedinečností V minulosti bola obec unikátna […]