1. Domov
  2. Liptov
  3. Veľký Choč – vrch najkrajších výhľadov

Veľký Choč – vrch najkrajších výhľadov

Hlavný obrázok článku "Veľký Choč – vrch najkrajších výhľadov"

Slovenských vrcholov s krásnymi výhľadmi sú desiatky, ale ktorý ponúka tie najkrajšie? Mnoho ľudí označí práve Veľký Choč, vrchol s nadmorskou výškou 1611 m n. m. vypínajúci sa nad mestami Dolný Kubín a Ružomberok s panoramatickými výhľadmi na Západné a Nízke Tatry, Veľkú a Malú Fatru, Liptovskú Maru, Podtatranskú kotlinu a mnoho ďalšieho. 

Veľký Choč má tvar nepravidelnej pyramídy a jeho krásu obdivovali vo svojich dielach aj rodáci spod Choča – Pavol Orságh Hviezdoslav a Martin Kukučín. Pôvod názvu môžeme hľadať v histórii, kedy sa slovom choč označovali mohutné vrchy, iní zas vidia v názve skrytý vlastnícky odkaz, niečo ako Chotkov vrch. 

Už v minulosti bol Veľký Choč významným orientačným bodom na obchodnej ceste, ktorá spájala Podunajsko s Pobaltím. Z tohto dôvodu vznikol aj hrad Likava ležiaci na svahoch Veľkého Choča, aby strážil obchodnú cestu do Poľska. 

Výstup na Choč z Valaskej Dubovej

Na vrchol sa dostanete niekoľkými turistickými chodníkmi z rôznych východiskových bodov. Najobľúbenejší turistický chodník vedie z Valaskej Dubovej, trasa je dlhá 5 km, zdoláte takmer 950 výškových metrov a výstup je pomerne náročný. 

Pri príchode do Valaskej Dubovej nájdete niekoľko parkovacích miest, ktoré sú platené. Hneď v obci začína modrá turistická značka, ktorá začína najprv pozvoľným stúpaním cez lúky a lesy. Následne začína dlhšie a strmšie stúpanie kamenistou cestou popod Soliská na Poľanu, z ktorého vystúpate na miesto zvané Stredná Poľana, ktoré je ideálne pre odpočinok. Od tohto miesta pokračujete po zelenej značke najprv miernym stúpaním, ktoré sa zmení na strmé, finálne stúpanie až na vrchol, ktorý vás odmení za všetku námahu.

Veľký Choč - výhľad
Výhľad z Veľkého Choča

Masív Veľkého Choča bol vyhlásený v roku 1982 za národnú prírodnú rezerváciu. Jeho svahy sú husto zalesnené a vrchol je pokrytý kosodrevinou. Na dolomitoch a vápencoch môžete nájsť vzácnu fialku chočskú alebo žltkastý všivec Oederov. Chočšské vrchy učarovali aj filmárom, natáčali sa tu scény z filmov ako Želary či Plavčík a Vratko.

Na celej trase sa nenachádza žiadna chata, preto si nezabudnite občerstvenie. Pri návrate naspäť odporúčame navštíviť originálnu Jánošíkovu krčmu, kde v roku 1713 chytili Juraja Jánošíka.

Okrem Valaskej Dubovej môžete zvoliť začiatok trasy aj v Jasenovej, Vyšnom Kubíne, Likavke, Ružomberku alebo v Lúčkach. Ak chcete zážitok z výstupu zintenzívniť, odporúčame vám ísť na Veľký Choč na východ alebo západ slnka. 

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Historické a kultúrne pamiatky

Východná – kolíska folklórnych festivalov

Keď sa povie Východná, väčšinu ľudí napadne veľký folklórny festival, ktorý sa tam organizuje každý rok. A popravde má táto asociácia oprávnený dôvod, pretože už viac ako šesťdesiat rokov sa v tejto malebnej dedinke na Liptove v prvý júlový víkend schádzajú folkloristi a súťažia o prestížne ceny.