Pustý hrad ponúka rodinnú prechádzku, piknik aj opekačku

Pustý hrad ponúka rodinnú prechádzku, piknik aj opekačku

Krásna zrúcanina Pustý Hrad je svojou rozlohou jednou z najväčších v strednej Európe. V minulosti bola kráľovským hradom vo Zvolene, dnes dáva príležitosť archeológom a patrí k ideálnym miestam na nenáročnú turistiku.

Staré kráľovské sídlo 

Pustý hrad, známy aj ako Starý Zvolenský hrad, bol v minulosti jediným hradom vo Zvolene. Po výstavbe gotického zámku v meste hrad stratil svoj význam. Istú dobu slúžil ako ubytovňa vojenských oddielov, v roku 1452 ho zničil požiar a odvtedy zostal v ruinách. Stojí nad sútokom riek Hron a Slatina na vrchu pohoria Javorie. Keďže zrúcaniny nebolo z mesta Zvolen takmer vôbec vidieť, časť zalesnenej plochy z Horného hradu bola odstránená. Hoci ide o ruiny, návštevníkov prekvapia svojou štedrou rozlohou, ktorá je porovnateľná so slávnejším Spišským hradom. Zaberá plochu viac ako štyri hektáre a oko turistu poteší nádherným výhľadom na mesto a jeho okolie. 

V 12. storočí bol na mieste vybudovaný kráľovský hrad, kde sídlil zvolenský kráľovský komitát. O storočie neskôr bol Horný a Dolný hrad opevnený. V najjužnejšej časti opevnenia Horného hradu bola vybudovaná prechodová vežová brána, ktorá ešte aj dnes patrí k typickým znakom Pustého hradu. Výnimočným objektom bola aj obytná veža Dolného hradu, ktorá sa radí medzi najväčšie rezidenčné stavby v strednej Európe. V čase tureckého nebezpečenstva postavili na hrade strážnu vežu, nazývanú vartovka.

Archeologický výskum a letná škola archeológie

Už 17 rokov sa na hrade pravidelne realizuje rozsiahly archeologický výskum. Archeológovia zaznamenali viaceré úspechy a na hradnom vrchu sa našli stopy po opevnenom sídle už z mladšej doby kamennej. Minuloročná sezóna bola podľa odborníkov bohatá na archeologické nálezy. Medzi najzaujímavejšie artefakty patrí keltská keramika a rímska minca cisára Galliena (vládol v rokoch 253-268). Tento archeologický „poklad“ vypovedá o obchodných kontaktoch tu sídliacich Germánov s rímskou ríšou. Minulý rok v lete dostali na Pustom hrade príležitosť ukázať svoje schopnosti aj študenti archeológie. V spolupráci s Katedrou archeológie UKF v Nitre sa projektu výskumu mohli zúčastniť mladí ľudia zapálení pre skúmanie historického dedičstva a hľadanie artefaktov. 

Výhľady z Pustého hradu
Pustý hrad nad Zvolenom

Vynikajúca príležitosť na výlet pre nenáročných turistov

Nie ste milovníci náročných túr a chcete si urobiť výlet s deťmi? Výstup na Pustý hrad bude pre Vás to pravé. K hradu vedie náučný chodník s celkovou dĺžkou asi 3,9 km. Prístupových trás je niekoľko. Od zimného štadióna po modrej značke a nenáročnom chodníku vystúpite cez Dolný hrad.  Pre rodiny s kočíkom a pre cyklistov je k dispozícii asfaltová a z časti štrková cesta, ale nič čo by sa nedalo zvládnuť na kolesách. Popri chodníkoch sú viaceré lavičky a ohniská, tak sa za výstup odmeňte nielen dychberúcim výhľadom, ale pokojne aj malým piknikom. 

slowensko.sk