1. Domov
  2. Podpoľanie
  3. Pustý hrad ponúka rodinnú prechádzku, piknik aj opekačku

Pustý hrad ponúka rodinnú prechádzku, piknik aj opekačku

Hlavný obrázok článku "Pustý hrad ponúka rodinnú prechádzku, piknik aj opekačku"

Krásna zrúcanina Pustý Hrad je svojou rozlohou jednou z najväčších v strednej Európe. V minulosti bola kráľovským hradom vo Zvolene, dnes dáva príležitosť archeológom a patrí k ideálnym miestam na nenáročnú turistiku.

Staré kráľovské sídlo 

Pustý hrad, známy aj ako Starý Zvolenský hrad, bol v minulosti jediným hradom vo Zvolene. Po výstavbe gotického zámku v meste hrad stratil svoj význam. Istú dobu slúžil ako ubytovňa vojenských oddielov, v roku 1452 ho zničil požiar a odvtedy zostal v ruinách. Stojí nad sútokom riek Hron a Slatina na vrchu pohoria Javorie. Keďže zrúcaniny nebolo z mesta Zvolen takmer vôbec vidieť, časť zalesnenej plochy z Horného hradu bola odstránená. Hoci ide o ruiny, návštevníkov prekvapia svojou štedrou rozlohou, ktorá je porovnateľná so slávnejším Spišským hradom. Zaberá plochu viac ako štyri hektáre a oko turistu poteší nádherným výhľadom na mesto a jeho okolie. 

V 12. storočí bol na mieste vybudovaný kráľovský hrad, kde sídlil zvolenský kráľovský komitát. O storočie neskôr bol Horný a Dolný hrad opevnený. V najjužnejšej časti opevnenia Horného hradu bola vybudovaná prechodová vežová brána, ktorá ešte aj dnes patrí k typickým znakom Pustého hradu. Výnimočným objektom bola aj obytná veža Dolného hradu, ktorá sa radí medzi najväčšie rezidenčné stavby v strednej Európe. V čase tureckého nebezpečenstva postavili na hrade strážnu vežu, nazývanú vartovka.

Archeologický výskum a letná škola archeológie

Už 17 rokov sa na hrade pravidelne realizuje rozsiahly archeologický výskum. Archeológovia zaznamenali viaceré úspechy a na hradnom vrchu sa našli stopy po opevnenom sídle už z mladšej doby kamennej. Minuloročná sezóna bola podľa odborníkov bohatá na archeologické nálezy. Medzi najzaujímavejšie artefakty patrí keltská keramika a rímska minca cisára Galliena (vládol v rokoch 253-268). Tento archeologický „poklad“ vypovedá o obchodných kontaktoch tu sídliacich Germánov s rímskou ríšou. Minulý rok v lete dostali na Pustom hrade príležitosť ukázať svoje schopnosti aj študenti archeológie. V spolupráci s Katedrou archeológie UKF v Nitre sa projektu výskumu mohli zúčastniť mladí ľudia zapálení pre skúmanie historického dedičstva a hľadanie artefaktov. 

Výhľady z Pustého hradu
Pustý hrad nad Zvolenom

Vynikajúca príležitosť na výlet pre nenáročných turistov

Nie ste milovníci náročných túr a chcete si urobiť výlet s deťmi? Výstup na Pustý hrad bude pre Vás to pravé. K hradu vedie náučný chodník s celkovou dĺžkou asi 3,9 km. Prístupových trás je niekoľko. Od zimného štadióna po modrej značke a nenáročnom chodníku vystúpite cez Dolný hrad.  Pre rodiny s kočíkom a pre cyklistov je k dispozícii asfaltová a z časti štrková cesta, ale nič čo by sa nedalo zvládnuť na kolesách. Popri chodníkoch sú viaceré lavičky a ohniská, tak sa za výstup odmeňte nielen dychberúcim výhľadom, ale pokojne aj malým piknikom. 

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Poľana nad Hriňovou

Poľana – najväčšia vyhasnutá sopka, ktorá je medvedím domovom

Kto nebol na Poľane, nevidel ešte svet. Takto hovorievali starí Detvanci a veru mali pravdu, lebo Poľana je miesto, ktoré sa oplatí navštíviť. V osamotenom mohutnom sopečnom masíve v strede Slovenska našli krásu mnohí básnici, maliari i fotografi. Poľana je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti – Biosferickej rezervácie Poľana. Divoká Poľana Poľana je vďaka svojej osamelosti a […]