Vodopád Bystré – klenot svahov Poľany

Vodopád Bystré – klenot svahov Poľany

Poľana vypínajúca sa nad Detvou ukrýva v sebe jeden z najväčších vodopádov v Západných Karpatoch – Vodopád Bystré alebo po hriňovsky Bystrô. S výškou 23 metrov ukazuje svoju krásu najmä po zime alebo po výdatných dažďoch. Vodopád ležiaci vo výške 990 m n. m. je národná prírodná pamiatka a chránený krajinný výtvor. 

Dolinou Bystrého potoka

K vodopádu sa dostanete dvomi spôsobmi. Jedným z nich je od Bystrých vrátok, na ktoré sa dostanete cez Detvu alebo Hriňovú. Nachádza sa tam aj prístrešok na občerstvenie a zastávka autobusu. Ak idete autom odbočíte na Bystrých vrátkach do doliny a pokračujete na koniec asfaltovej cesty až k rampe, kde sa nachádza parkovisko (https://goo.gl/maps/QRCNvxADvJ9L2syX8), odtiaľto už musíte smerovať pešo Dolinou Bystrého potoka po zelenej značke.

Dolinou Bystrého potoka na vodopád
Cestou na Vodopád

Po 10 minútach cesty objavíte Rechtorovu studničku, ktorá vás najmä v teplých mesiacoch dobre osvieži. Stúpanie k vodopádu je najprv po asfaltovej ceste, neskôr sa mení na štrkový chodník a napokon lesnú cestičku. Takmer celé stúpanie je mierne, len pri konci naberá na svojej intenzite, kde sa na posledných pár metroch poriadne zadýchate. Po najstrmšom stúpaní sa ukáže Vodopád Bystrô v plnej kráse. Najkrajší je zospodu, ale môžete taktiež vyjsť rebríkom na samý vrch, kde nájdete lavičky na oddych alebo si môžete túru predĺžiť na horský hotel alebo Poľanu.

Celú trasu vás sprevádza zvuk Bystrého potoka a pokojná atmosféra lesov Poľany. Túra je nenáročná s celkovou dĺžkou 6 km (tam aj späť) a prevýšením cez 300 výškových metrov, je vhodná pre rodiny, aj seniorov, ale nie je vhodná pre kočíky. Dolinu navyše lemuje náučný chodník o Poľane.

Cestou na Vodopád Bystré
Cestou na Vodopád Bystré

Krátka odbočka k Poľane

Poľana je najväčším vyhasnutým sopečným pohorím v strednej Európe, ktoré vraj dosahovalo výšku až 3000 m.  Sopečný vývoj prebiehal v niekoľkých etapách a bol sprevádzaný intenzívnou eróziou. Takto vzniklo na jej svahoch niekoľko zaujímavých prírodných pamiatok a jednou z nich je Vodopád Bystrô, ktorý vznikol pred 13,5 miliónmi rokov poklesom stuhnutého lávového prúdu.

Rechtorová studnička

Rechtorovu studničku údajne postavil pred viac ako 100 rokmi gazdovský učiteľ „rechtor“ z miestnej osady Pivnička (časť Hriňovej), ktorému voda z nej pomáhala pri zdravotných problémoch s trávením. V jej vnútri môžeme vidieť bublajúce pramene vody. 

K vodopádu z druhej strany

Druhá cesta k vodopádu vedie z vrchnej strany od Horského hotela Poľana. Trasa je o niečo kratšia (4 km) s porovnateľným stúpaním (265 výškových metrov).  Najprv sa ale autom musíte dostať k horskému hotelu, ktorý je od Hriňovej vzdialený približne 30 minút cesty autom (https://goo.gl/maps/vHixy5mQrbenuTPj6), následne zostupujete po asfaltke taktiež po zelenej značke, tak ako ste prišli, až sa dostanete na miesto, kde po vašej pravej strane objavíte veľkú horskú lúku s pomenovaním Hukľove lúky.

Hukľove lúky
Hukľove lúky

Vaše kroky budú nasledovať turistickým chodníkom dole kopcom až sa dostanete do lesa. Ak touto trasou idete prvýkrát, sledujte turistické značenie. Lesný chodník vás zvedie až na vrchol Vodopádu Bystrô. Aby ste si mohli vychutnať jeho celú krásu, musíte zísť dole rebríkom. Ak nemáte radi lezenie po rebríkoch, využite radšej návštevu vodopádu zo spodnej strany – z Bystrých vrátok. 

Rebríky pri vodopáde Bystré
Rebríky pri vodopáde Bystré

Keď budete chcieť navštíviť Poľanu a Podpoľanie určite nevynechajte Vodopád Bystrô, ktorý je skutočným klenotom južných svahov Poľany.

slowensko.sk