Pevnosť Komárno – stavba, ktorá fascinuje

Pevnosť Komárno – stavba, ktorá fascinuje

Unikátna Pevnosť Komárno, ľudskými rukami postavaná, ľudskými rukami nezničiteľná, pokorená len prírodnými živlami, no znovu vzkriesená, nanovo obnovená a stále viac v dokonalejšej verzii slúžiaca, aby úspešne chránila pred atakmi a vpádmi.

Ochranný pevnostný systém v Komárne vznikal postupne, spoluprácou a zároveň sofistikovaným plánom, ako uchrániť život v hradbách. Na dôležitej obchodnej križovatke tak vyrástla pevnosť, ktorá statočne odolávala dobyvateľom a popritom sa rozrastala do  obrovských rozmerov. 

Ani umom, ani silou

Keď budete mať cestu do Komárna, zastavte sa. Aspoň nachvíľu. Dotknite sa stavby, ktorá sa vždy na svojich základoch spamätala, aj keď ju niekoľkokrát zaplavila voda, či zhorela v plameňoch. Prírodné katastrofy boli pre ňu skazou, ale žiadnemu nepriateľovi sa nepodarilo zničiť ju a nepomohla ani stotisícová armáda. 

Len sa o ňu oprite a dovoľte si zažiť jej rôznorodú minulosť, precíťte jej silu a nechajte sa inšpirovať. Pokiaľ vás čas netlačí, darujte jej 1,5 hodiny. Asi toľko vám bude trvať, kým obídete najväčšie bastiónové opevnenie v strednej Európe, ktoré tvoria hradby Starej a Novej pevnosti. Nájdete v nich známy nápis „Nec Arte, nec Marte“ (Ani umom, ani silou) na podstavci tzv. Kamennej panny v komárňanskej pevnosti. Práve v týchto slovách sa skrýva proroctvo úspechu vybudovanej pevnosti, ktorú protivník nedobyl ani umom, ani silou. V niektorých prekladoch sa dokonca udáva „Ani ľsťou, ani silou“ (poznámka autorky).

Stará a Nová pevnosť

Šancu preraziť múry tohto fascinujúceho diela, na ktoré sa podpísal rukopis stá tisícich ľudských rúk, boli skutočne mizivé. Protiturecká Pevnosť Komárno sa budovala v dvoch etapách. Základy jej poskytol starší hrad, na ktorom sa začala v roku 1546 výstavba Starej pevnosti. Pri sútoku riek Dunaj a Váh tak v období stredoveku vznikalo čosi, čo nám aj dnes vyráža dych a núti nás premýšľať, ako mohla v tých časoch vzniknúť stavba tak fascinujúca a mať v súčasnosti takú zachovalú podobu. 

Najväčšia svojho druhu v strednej Európe

Prestavbou stredovekého hradu vznikla Stará pevnosť a v roku 1658 začala výstavba Novej pevnosti. Hrozba napoleonovských vojsk zmobilizovala obnovu pevnostného systému, ktorý medzičasom zničila niekoľkokrát povodeň. Okrem toho čelila mnohým útokom a zvnútra podľahla aj ohňu. 

Rakúsky cisár František navštívil komárňanské opevnenie v roku 1807. Vyslovil želanie, aby pevnosť bola schopná prichýliť až dvestotisícové vojsko. V roku 1808 postavili severné krídlo Novej pevnosti a o rok neskôr obrovskú kasáreň v tvare U. Stará pevnosť bola prestavaná v rokoch 1827-1839. V 19. storočí bola pevnosť dobudovaná na jeden z najväčších fortifikačných systémov Rakúsko-uhorskej monarchie. 

Svoju vojenskú funkciu plnila až do začiatku tohto milénia. V roku 2003 sa stala majetkom mesta Komárno, ktoré otvorilo jej brány pre každého.

Čaká na patróna UNESCO

Pevnostný systém Komárna je jedinečný svojho druhu. Tento historický unikát je zapísaný do predbežného zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vy však nemusíte čakať, kým ho vezme pod svoju úplnú ochranu patrón svetového dedičstva, pevnosť si vybudovala imunitu proti nepriateľom sama a dnes sa jej bez nutnosti dobývania môžete pokojne dotknúť aj vy.

slowensko.sk