Veľdielo Gabčíkovo

Veľdielo Gabčíkovo

Je preslávené súdnym sporom, ohromuje monumentálnou stavbou, láka cyklistov a stalo sa obľúbenou zastávkou šoférov, ktorí z mostu na rieke Dunaj s obdivom obzerajú vodné dielo Gabčíkovo a prizerajú sa lodiam, ktoré prechádzajú z jednej na druhú stranu. 

Vytvoril ho človek, aby dostal pod kontrolu vodný živel a chránil tak našich krajanov pred prírodnou katastrofou. Jeho mohutné železné konštrukcie zastavané do betónu a vody môžu pripomínať apokalyptickú verziu sveta, no opak je pravdou. Ľudia žijúci v tomto kraji dostali vďaka nemu pokojný spánok. Keď sa v roku 1965 pretrhla hrádza a voda sa nekontrolovateľne rútila z Dunaja po okolitej Podunajskej nížine, nejedna rodina prišla o strechu nad hlavou. Zasahovali hasiči, záchranári, dobrovoľníci aj vojsko. Voda zaplavila obrovský kus územia a vznietila v ľuďoch strach, že sa to stane znova. 

Ochranný štít

Dostať hladinu Dunaja pod kontrolu na hranici medzi Slovenskom a Maďarskom a dopriať tak ľuďom pokoj na duši, sa podarilo až vybudovaním vodného diela. Stavať za začalo v roku 1977. A to z dvoch strán. Z tej našej slovenskej a z maďarskej. Maďari však v roku 1989 prerušili stavebnú činnosť, čo bolo dôvodom súdneho sporu. Na strane Slovenska, ktoré bolo vtedy ešte ako súčasť bývalého Česko-Slovenska, sa vybudovali dve plavebné komory a vodná elektráreň. V roku 1992 tak vznikol ochranný štít, ktorého hlavným cieľom bolo zabrániť pravidelným záplavám. Domáci pocítili moc vodného diela a môžu pokojne spávať. 

Elektráreň na vode

Vodné dielo Gabčíkovo sa využíva viacúčelovo. Na výrobu elektrickej energie a slúži aj na reguláciu vody na prekonávanie rozdielu hladín v plavebných komorách, či na odvádzanie prípadných povodňových vôd. Dominantou tohto miesta je dozorná veža, ktorá stráži vodný živel. Jej dolná časť je sprístupnená verejnosti a je z nej pekný výhľad na nížinu.

Priťahuje turistov

Napriek kovovým konštrukciám a smutnej skutočnosti, vďaka ktorej veľdielo na vode vzniklo, má svoje osobité čaro. Fascinuje nielen dospelých, ale aj deti. Tie nie raz sledujú so zatajeným dychom celý proces, ako sa zdvihne vodná hladina na jednej strane a na druhej zas klesne, aby mohla prejsť loď z jednej krajiny do druhej. Napĺňanie komory trvá približne 20 minút a možno to pozorovať z mosta. Mágia tohto miesta spočíva aj v tom, že vám v istých chvíľach, hlavne za veterného počasia, môže divoká voda, tuzemské čajky a obrovské vlny bijúce do múrov, pripomínať atmosféru pri mori. Navyše, keď sem privítate vyhliadkovou loďou, môžete mať skutočne pocit, že ste sa ocitli v prístave.

Na bicykli z hlavného mesta cez ostrov

Pokiaľ ste nadšení tým, čo človek dokáže, tak práve vodné dielo Gabčíkovo je jedným z dôkazov jeho budovateľského umenia. Privedie vás k nemu motorová cesta aj cyklotrasa z hlavného mesta Bratislava. A to dokonca z dvoch strán. Celý okruh má dĺžku približne 100 km a pokiaľ sa ho rozhodnete absolvovať za veterného počasia, bude to určite výzva a rátajte s tým, že tak pohodlné a osviežujúce ako za teplého počasia, to na bicykli nebude. Ponúka však krásne výhľady na nížinu a možnosť prejsť cez ostrov v Dunaji, na ktorom ležia tri obce – Vojka, Dobrohošť a Bodík. Ostrov ukrýva rozmanitú flóru, má svoju svojskú atmosféru a v letných mesiacoch ožíva aj vďaka turistom. 

slowensko.sk