Prešovský Solivar tajomstvo slaného krajca neodhalí

Prešovský Solivar tajomstvo slaného krajca neodhalí

Na východe Slovenska nájdete unikátnu národnú kultúrnu pamiatku – Solivar v Prešove. Či je kolískou dávneho slovenského zvyku vítať hostí chlebom a soľou, zostáva tajomstvom, faktom však zostáva, že jej názov vystihuje to, čo sa tu dlhé roky varilo.

Ako prvé vás pri návšteve Solivaru môže prekvapiť zistenie, že sa tu soľ nielen varila, ale aj ťažila. Už v stredoveku tu vyvierali soľné pramene, ktoré slúžili na získavanie soli. V šestnástom storočí sa tu začalo s hlbinnou ťažbou.

Tajomstvo soľanky 

Po zatopení baní podzemnou vodou v roku 1752 sa baňa zmenila na soľné jazero a  miestni technici spolu s odborníkmi si uvedomili význam a efektívnosť získavania vtedy oveľa vzácnejšej suroviny prakticky zo „slanej vody“. V Solivare tak nájdete nielen nástroje či objekty na ťažbu soli, ale aj rezervoáre či varne. Nechýba tu ani sklad a kováčska dielňa. To všetko radí túto pamiatku medzi najvýznamnejšie technické objekty na Slovenku. 

Pre milovníkov histórie 

Ak vás nezaujíma veľmi technika, ale viac príbehy schované za murivom či nástrojmi, prídete si tiež na svoje. Objekt totiž môže rozprávať o niekdajších slaných kúpeľoch, koňoch, ktoré neskôr nahradila para a ak sa lepšie započúvate, určite započujete klopačku. Tá sa ozývala z dnes dochovanej zvonice a oznamovala robotníkom začiatok, či koniec pracovnej doby alebo mimoriadne udalosti. Až prvá svetová vojna jej túto významnú spravodajskú funkciu definitívne odobrala.

Aj pre technikov a kultúrnych maniakov

Namiesto romantického rozprávania môžu milovníci vedy a techniky objavovať krásy zachovaného vybavenia v Sklade soli, ktorý nájdete v historickom areály NKP Solivar. V rámci neho si môžu nadšenci pozrieť v zrekonštruovaných priestoroch zachované vybavenie, ktoré prežilo dva zhubné požiare a dnes nám ukazuje presný postup výroby soli. Jeho množstvo a rozmanitosť tak posúva Solivar na popredné miesta v rebríčku technických pamiatok nie len Slovensku, ale aj v Európe. Jeho rekonštrukcia zabezpečila vhodnosť priestorov nielen pre prehliadky verejnosti, ale aj na kultúrne výstavy či umelecké vystúpenia a ukázalo nám tak zabudnutú etapu dejín východného Slovenska. Prešovský Solivar je tak skutočne nad zlato. 

Solivar
Historická budova patriaca k Solivaru
Gabriela Hlinčík

Som často na cestách, privátne aj pracovne. Vďaka svojej profesii – novinárčine, sa viem veľakrát dostať o čosi bližšie k ľuďom ako ostatní. Veľa sa pýtam a zároveň vďačne počúvam príbehy. Mnohé z nich sa ma dotkli a ovplyvnili, iné ma inšpirovali aj motivovali. Skrz ľudí spoznávam rôznorodosť či mágiu života, dozvedám sa o čarokrásnych a menej známych miestach na Slovensku a rada nechávam ľudí, aby skrz svoje vlastné slová, dojmy a pocity zdieľali s ostatnými miesta, na ktorých sa im páčilo a porozprávali o ľuďoch, ktorých obdivujú, či odporučili služby alebo produkty, s ktorými boli spokojní. Spojenie ľudského slova v interakcii s novinárčinou vnímam ako poslanie robiť „reklamu“ tým, ktorí budujú priateľské vzťahy a tomu, čo lahodí ľudským zmyslom a zaslúži si pozornosť.