1. Domov
  2. Šariš
  3. Prešovský Solivar tajomstvo slaného krajca neodhalí
Hlavný obrázok článku "Prešovský Solivar tajomstvo slaného krajca neodhalí"

Na východe Slovenska nájdete unikátnu národnú kultúrnu pamiatku – Solivar v Prešove. Či je kolískou dávneho slovenského zvyku vítať hostí chlebom a soľou, zostáva tajomstvom, faktom však zostáva, že jej názov vystihuje to, čo sa tu dlhé roky varilo.

Ako prvé vás pri návšteve Solivaru môže prekvapiť zistenie, že sa tu soľ nielen varila, ale aj ťažila. Už v stredoveku tu vyvierali soľné pramene, ktoré slúžili na získavanie soli. V šestnástom storočí sa tu začalo s hlbinnou ťažbou.

Tajomstvo soľanky 

Po zatopení baní podzemnou vodou v roku 1752 sa baňa zmenila na soľné jazero a  miestni technici spolu s odborníkmi si uvedomili význam a efektívnosť získavania vtedy oveľa vzácnejšej suroviny prakticky zo „slanej vody“. V Solivare tak nájdete nielen nástroje či objekty na ťažbu soli, ale aj rezervoáre či varne. Nechýba tu ani sklad a kováčska dielňa. To všetko radí túto pamiatku medzi najvýznamnejšie technické objekty na Slovenku. 

Solivar Prešov
foto: Marek M / Shutterstock

Pre milovníkov histórie 

Ak vás nezaujíma veľmi technika, ale viac príbehy schované za murivom či nástrojmi, prídete si tiež na svoje. Objekt totiž môže rozprávať o niekdajších slaných kúpeľoch, koňoch, ktoré neskôr nahradila para a ak sa lepšie započúvate, určite započujete klopačku. Tá sa ozývala z dnes dochovanej zvonice a oznamovala robotníkom začiatok, či koniec pracovnej doby alebo mimoriadne udalosti. Až prvá svetová vojna jej túto významnú spravodajskú funkciu definitívne odobrala.

Aj pre technikov a kultúrnych nadšencov

Namiesto romantického rozprávania môžu milovníci vedy a techniky objavovať krásy zachovaného vybavenia v Sklade soli, ktorý nájdete v historickom areály NKP Solivar. V rámci neho si môžu nadšenci pozrieť v zrekonštruovaných priestoroch zachované vybavenie, ktoré prežilo dva zhubné požiare a dnes nám ukazuje presný postup výroby soli. Jeho množstvo a rozmanitosť tak posúva Solivar na popredné miesta v rebríčku technických pamiatok nie len Slovensku, ale aj v Európe. Jeho rekonštrukcia zabezpečila vhodnosť priestorov nielen pre prehliadky verejnosti, ale aj na kultúrne výstavy či umelecké vystúpenia a ukázalo nám tak zabudnutú etapu dejín východného Slovenska. Prešovský Solivar je tak skutočne nad zlato. 

Solivar
Historická budova patriaca k Solivaru

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Údolie smrti a rozhľadňa v tvare náboja

Údolie smrti – najkrutejšie údolie na Slovensku

Údolie smrti sa nachádza neďaleko Svidníka, medzi obcami Kapišová, Kružlová a Nižná Písaná. V tomto priestore sa v čase II. svetovej vojny odohrali ťažké boje, ktoré boli súčasťou karpatsko-duklianskej operácii. 11 000 obetí Karpatsko-duklianska operácia patrila medzi najdôležitejšie vojenské akcie na Slovensku počas II. svetovej vojny. Jej cieľom bol urýchliť prechod sovietskych a československých jednotiek na územie Slovenska a pomôcť povstaleckým […]

Slovenské opálové bane – národný poklad Slovákov

Slovenské opálové bane – národný poklad Slovákov

Celosvetovo unikátne a tajuplné Slovenské opálové bane sa ukrývajú v hĺbke Slanských vrchov neďaleko Prešova. Dubnícke bane sú medzinárodne, historicky a kultúrne významnou oblasťou. Nazrite do podzemného sveta plného dokonalej hry farieb – opalensenciou. Najstaršie opálové bane na svete Ťažba opálu v Slanských vrchoch začala už v 11. storočí, hoci miestne povesti datujú ťažbu až do období pred našim […]