Slobodný a kráľovský Bardejov pod krídlami anjela

Slobodný a kráľovský Bardejov pod krídlami anjela

Na severovýchode našej krajiny, neďaleko poľských hraníc na pravom brehu rieky Topľa leží malebné slnečné starobylé mestečko Bardejov. Preslávené je nielen svojimi kúpeľmi, ale aj niekoľkonásobným prvenstvom v súťaži o Najkrajšie mesto na Slovensku.

Svoju dlhoročnú etapu života začal písať pravdepodobne v roku 1241, z ktorého pochádzajú prvé písomné zmienky. Už v stredoveku sa stal významným mestom Uhorska a od kráľa Ľudovíta I. bol v roku 1376 korunovaný na slobodné kráľovské mesto. Bardejov vďaka svojmu kultúrnemu dedičstvu, ktoré si zachoval dodnes, je považovaný za jedno z najpríťažlivejších slovenských miest. Dokonca sa zapojil do súťaže o Najkrajšie mesto na Slovensku a od roku 2010 vyhral titul už trikrát.

Pamiatky, ktoré nestarnú

Prvé, čo vás uchváti pri vstupe do Bardejova, je systém opevnenia, ktorý patrí medzi najdokonalejší v Európe. Hradby chránili mesto tak statočne, že uchovali historické centrum Bardejova a spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium boli v roku 2000 zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Medzi hlavné pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť, patrí Šarišské múzeum, kde sa nachádza viac ako 600 ikon zo 16. storočia. Renesančno-gotické radničné námestie zdobia Mestská radnica, Chrám svätého Petra a Pavla, či Chrám svätého Prepodobného Serafína Sarovského. Najvzácnejšou pamiatkou je monumentálna Bazilika minor svätého Egídia, ktorého veža poskytuje výhľad na Bardejov ako na dlani.

Bardejovské kúpele, skanzen a erb mesta

K mestu patria aj Bardejovské kúpele, ktorých tradícia siaha hlboko do minulosti. Liečila sa v nich napríklad druhá manželka Napoleona Mária Lujza, ruský cár Alexander I., ale aj cisárovná Sisi. Na okraji kúpeľov je Drevený kostol v skanzene, kde nájdete expozíciu ľudovej architektúry z regiónu Horného Šariša.

Bardejovské kúpele
Bardejovské kúpele

Bardejov  dostal svoj mestský symbol v roku 1453 od kráľa Ladislava. Nosičom erbu je anjel s rozprestretými krídlami, ktorému, ako vidno, sa darí plniť svoju úlohu úspešne.

Skanzen Bardejov
Múzeum ľudovej architektúry – Šarišské múzeum Bardejov
Gabriela Hlinčík

Som často na cestách, privátne aj pracovne. Vďaka svojej profesii – novinárčine, sa viem veľakrát dostať o čosi bližšie k ľuďom ako ostatní. Veľa sa pýtam a zároveň vďačne počúvam príbehy. Mnohé z nich sa ma dotkli a ovplyvnili, iné ma inšpirovali aj motivovali. Skrz ľudí spoznávam rôznorodosť či mágiu života, dozvedám sa o čarokrásnych a menej známych miestach na Slovensku a rada nechávam ľudí, aby skrz svoje vlastné slová, dojmy a pocity zdieľali s ostatnými miesta, na ktorých sa im páčilo a porozprávali o ľuďoch, ktorých obdivujú, či odporučili služby alebo produkty, s ktorými boli spokojní. Spojenie ľudského slova v interakcii s novinárčinou vnímam ako poslanie robiť „reklamu“ tým, ktorí budujú priateľské vzťahy a tomu, čo lahodí ľudským zmyslom a zaslúži si pozornosť.