5 najkrajších slovenských vodopádov

5 najkrajších slovenských vodopádov

Vodopády na Slovensku síce nie sú veľmi vysoké, máme ich však možnosť obdivovať na krásnych a častokrát nepoznaných a ukrytých miestach. Na Slovensku máme viac ako 200 vodopádov a každý má svoje čaro.

Vodopád Skok / Vysoké Tatry

Vodopád Skok sa nachádza vo Vysokých Tatrách a patrí k najmohutnejším vodopádom na Slovensku. Je vysoký asi 30 metrov a v nadmorskej výške 1789 metrov padá cez skalnaté bralá, čo dotvára dojem, akoby voda cez neho skákala.

K vodopádu vedie príjemná 1,5 hodinová prechádzka Mlynickou dolinou po žltej značke rovno od Štrbského Plesa. Hneď nad vodopádom sa nachádza Pleso nad skokom. Vodopád je dostupný celoročne.

Lúčanský vodopád / Lúčky

Obec Lúčky pri Ružomberku sa preslávila najmä svojimi kúpeľmi, ale v obci sa nachádza aj jedna Národná prírodná pamiatka a to Lúčanský vodopád.

Kým za inými vodopádmi musíte zdolať nejakú menšiu či väčšiu túru, tento 12 metrov vysoký vodopád sa nachádza priamo uprostred obce.

Najkrajší pohľad vás bude čakať pravdepodobne na jar a v lete, keď sú stromy okolo vodopádu krásne zelené a na jeseň zas farebné. Vodopád je kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do jazierka.

Vodopády Studeného potoka / Vysoké Tatry

Hrebienok nad Starým Smokovcom je východiskový bod pre množstvo túr a výletov. A jeden krátky výlet vhodný aj pre rodiny s deťmi sú Vodopády Studeného potoka, kde sa dostanete po zelenej značke popri Bilíkovej chate.

Už podľa názvu je zrejmé, že vodopády sa nachádzajú na Studenom potoku a tvorí ich Malý, Skrytý a Dlhý vodopád. Studený potok preteká veľkým terénnym zlomom a vytvára prekrásne kaskády a katarakty. Od nich sa dostanete po modrej značke na najstaršiu chatu vo Vysokých Tatrách – Reinerovu chatu. A komu bolo vodopádov málo, môže pokračovať po červenej značke na Obrovský vodopád.

Hájske vodopády / Slovenský kras

Hájske vodopády nazývané aj Vodopády Hlboký járok sa nachádzajú v Hájskej doline v Slovenskom krase. Dolinou pretekou Hájsky potok a vďaka 300 metrovému výškovému rozdielu a sústavou perejí a kaskád vytvára 10 vodopádov.

Vodopády sú vysoké 1 až 7 metrov a za najväčší a najkrajší sa považuje Veľký Hájsky vodopád s výškou 7 metrov a šírkou až 20 metrov, ktorý je najkrajší po väčších zrážkach.

K vodopádom sa viaže aj niekoľko povestí. Jedna povestí hovorí, že pri najhornejšom vodopáde bola jaskyňa, ktorá viedla až do pekla a z ktorej vychádzal na svet čert. Či už povestiam veríte alebo nie, toto miesto určite stojí za návštevu.

Vodopád Bystré / Poľana

Jeden z najmohutnejších vodopádov na Slovensku leží na južných svahoch Poľany. Reč je o známom neznámom Vodopáde Bystré, ktorý so svojou výškou 23 metrov patrí medzi najkrajšie slovenské vodopády, ktorý je taktiež Národná prírodná pamiatka.

Prístup k nemu je pomerne ľahký a trvá približne 1 hodinu 15 minút. Turistický chodník je lemovaný náučnými tabuľami o Poľane a Podpoľaní. Na vrchol vodopádu sa dostanete po rebríku, odkiaľ trasa pokračuje ďalej na Poľanu.

Vybrať 5 najkrajších vodopádov je veľmi ťažké a individuálne, každý je pekný niečim iným. Určite však stoja za spomenutie aj vodopády: Kmeťov vodopád, Šútovský vodopád, Brankovský vodopád, Vajskovský vodopád i Kľacký vodopád, ktoré vám priblížime niekedy v inom článku.

Zdroj fotiek: depositphotos.com

slowensko.sk