Sokolia dolina patrí medzi najdivokejšie a najexponovanejšie tiesňavy v Slovenskom raji. Odmení vás druhým najvyšším vodopádom na Slovensku, mohutnými skalnými útvarmi a kľudnou atmosférou.
Sokolia dolina uprostred Slovenského raja
Sokolia dolina je súčasťou prírodnej rezervácie Kyseľ a leží takmer v strede Slovenského raja, čím je ťažšie prístupná. Sokolia dolina bola objavená medzi poslednými. Prvý prechod sa uskutočnil v roku 1910 a trasa bola vyznačená v roku 1913. V rokoch 1971 až 1981 bola prechodová trasa úplne prestavaná. Dolina je prístupná celoročne.
Ako sa k nej dostanete?
K ústiu doliny sa musíte dostať buď cez Kláštorisko z Podlesku alebo cez Biely potok, ústie z Čingova. Posledná možnosť je najkratšia a najrýchlejšia. Celková trasa patrí ale medzi najnáročnejšie trasy v Slovenskom raji.
Trasa z Podlesku
Podlesok > Nad Podleskom > Pod Kláštoriskom > Kláštorisko > Kláštorná lúka > Kyseľ, ústie > Sokolia dolina, ústie (7,8 km / 2,5 hod.)
Trasa z Čingova
Čingov, parkovisko > Čingov, centrum > Biely potok, ústie > Kyseľ, ústie > Sokolia dolina, ústie (7 km / 2 hod.)
Následne po 7-8 km stúpania vstupujete do 2,5 km dlhej doliny, ktorou vedie žltá turistická značka a je priechodná len jedným smerom.
Závojový vodopád
Vstup do doliny je vďaka stromom a kríkom skutočná divočina. Po 45 minútach chôdze narazíte na menší 3,5 metrový Skalný vodopád, za ktorým sa nachádza najväčšie lákadlo doliny – Závojový vodopád – najvyšší vodopád v Slovenskom raji a druhý najväčší na Slovensku (po Kmeťovom vodopáde vo Vysokých Tatrách). Prechod okolo neho je zážitoka budú vás čakať rebríky, mostíky a stupačky. Sústava technických zariadení pri Závojovom vodopáde dosahuje spolu dĺžku až 80 metrov a patrí medzi najdlhšie v Slovenskom raji. Práve táto časť bola počas prestavby chodníka najvýznamnejšou úpravou, keďže niekedy sa obchádzal exponovaným terénom.
Vyšný vodopád
Posledný z troch susediacich vodopádov je Vyšný vodopád vysoký zhruba 15 metrov, ku ktorému vedie drevený mostík. Po 2 hodinách a nastúpaných 430 metrov si môžete na konci doliny oddýchnuť v drevenom altánku a načerpať sily na dlhý zostup.
Dlhý návrat na začiatok
V závislosti od východiskového bodu vás čaká dlhý návrat na začiatok – od 2 do 4 hodín. Celá túra vás teda vyjde až na 18 až 22 km a zaberie vám celý deň, vyrazte preto ráno v rozumnom čase. Ak sa budete vracať do Čingova po zelenej značke, narazíte na ešte jedno zaujímavé miesto – vodnú nádrž Klauzy, ktorá niekedy slúžila k splavovaniu dreva. Nachádza sa pri nej drevený most s prístreškom.
Návrat do Podlesku
Sokolia dolina, záver > Pod Biskupskými chyžkami > Glac, Malá Poľana > Suchá Belá, záver > Pod Vtáčím hrbom > Podlesok (7,5 km / 2 hod.)
Návrat do Čingova
Sokolia dolina, záver > Pod Bykárkou > Klauzy > Biely potok, ústie > Čingov, centrum > Čingov, parkovisko (12,7 km / 4 hod.)
Návrat do Čingova cez Kláštorisko
Sokolia dolina, záver > Pod Biskupskými chyžkami > Glac, Malá Poľana > Suchá Belá, záver > Pod Vtáčím hrbom > Kláštorisko > Kláštorná lúka > Biely potok, ústie > Čingov, centrum > Čingov, parkovisko (13 km / 5 hod.)
Alternatívna trasa z Dediniek
K Sokolej rokline sa dostanete aj z Dediniek po zelenej a následne modrej značke – Dedinky > Geravy > Berezinec > Klauzy > Sokolia dolina, ústie (12 km / 3,5 hod.), prejdete dolinu (2,5 km / 2 hod.) a po zelenej a červenej sa vrátite naspäť do Dediniek – Sokolia dolina, záver > Glac, bývalá horáreň > Pod Suchým vrchom > Geravy > Dedinky (10,5 km / 3 hod.) Jedná sa ale o najnáročnejšiu celodennú trasu s celkovou dĺžkou 25 km.
Naše rady:
Nezabudnite si na nepremokavú obuv.
Za najvhodnejšie východisko považujeme Čingov.
Ak pôjdete z Čingova, tak sa nemáte kde po ceste občerstviť, zoberte si preto dostatok jedla a pitia so sebou.
V zime sú mačky povinnosť, uľahčia vám pohyb v doline a na rebríkoch.
Túra nie je veľmi vhodná pre deti.