1. Domov
  2. Spiš
  3. Spišský hrad – jednoduchou cestou do histórie

Spišský hrad – jednoduchou cestou do histórie

Hlavný obrázok článku "Spišský hrad – jednoduchou cestou do histórie"

Nad Spišskou kotlinou v nadmorskej výške 634 metrov nad morom sa hrdo týči Spišský hrad ako jeden z najznámejších, najkrajších a najrozsiahlejších hradov v našej krajine. 

Pre svoje osobité čaro a historickú významnosť sa stal národnou pamiatkou a je zapísaný na zozname Svetového dedičstva UNESCO. K tomu sa stal súčasťou územia európskeho významu NATURA 2000. Možno ho obdivovať z diaľnice, ale aj priamo v jeho areáli. Stačí prejsť bránou, ktorá vás privedie priamo do epicentra histórie hradu a vychutnať si výhľad na súčasnosť. Hrad totižto ponúka okúzľujúce pohľady na pôsobivý spišský región.

Brána do histórie

Vápencová skala, na ktorej vyrástol, bola osídľovaná už v mladšej dobe kamennej. Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1120. Jeho základy sa však začali stavať niekedy začiatkom 13. storočia a jeho hradby tak zachytávajú až sedem storočí histórie, počas ktorej sa na hrade vystriedalo množstvo panovníkov, vybojovalo mnoho vojen, vypilo mnoho vína, mnoho ľudí sa narodilo a mnoho zomrelo. Napriek tomu všetkému je Spišský hrad skutočne bránou do histórie. Viete sa totiž k nemu dostať niektorým z vyznačených turistických chodníkov, alebo z parkoviska pod hradom, pričom pri vstupe do hradu budete prechádzať niekoľkými nádvoriami, ktoré bránili tak hrad ako aj obyvateľstvo. 

Spišský hrad
Cestou na Spišský hrad

Majestátna stavba

Môžete tu obdivovať vytrvalosť a schopnosť ľudského ducha našich predkov, ktorí bez modernej techniky dokázali vytvoriť stavbu, ktorá vo veľkej miere odolala času. Krásnym príkladom je najvzácnejšia časť hradu, Horný hrad, kde môžeme vidieť múzeum či nádhernú Kaplnku sv. Alžbety Durínskej, ale aj spálne či kuchyňu hradných pánov a na chvíľu sa preniesť do dôb skutočných rytierov. A ak by vám nestačila fantázia, stačí si počkať na jedno z podujatí, ktoré sa na Spišskom hrade každé leto organizujú. Rytierov tam môžete stretnúť na živo, obdivovať historický šerm, sokoliarstvo alebo krásu rozprávkových princezien. Stačí nahliadnuť do kalendára podujatí. 

Zachránený v 20. storočí

Spišský hrad zničil požiar v roku 1780. Po tom, ako vyhorel, začal postupne chátrať a  zmenil sa na zrúcaninu. Zachránili ho pamiatkari, keď v druhej polovici 20. storočia začali s náročnou konzerváciou hradného komplexu ohrozeného nestabilitou skalného podložia. Aj vďaka pomoci, ktorá sa mu dostala, si tu môžu rodinky s deťmi užívať množstvo divadelných predstavení či tvorivých dielní a pre odvážlivcov, ktorí sa neboja duchov padlých bojovníkov, zase nočné prehliadky hradu, vyskúšať si rytiersky stav, či stať sa aspoň nachvíľu princeznou.

Spissky hrad
Spišský hrad s panorámou Tatier

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Kráter Vyšné Ružbachy

Kráter Vyšné Ružbachy – najväčšie travertínové jazero na Slovensku

Kráter Vyšné Ružbachy, Ružbašský Kráter alebo travertínové jazero Kráter. Pod týmito názvami poznáme najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v strednej Európe, ktoré nájdeme v obci Vyšné Ružbachy. Unikát, ktorý stratil status chráneného prírodného útvaru Kráter Vyšné Ružbachy je jedinečným prameňom svojho druhu na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Preto bol v roku 1967 vyhlásený za chránený […]

Okienkový vodopád

Suchá Belá – najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji

Suchá Belá je najnavštevovanejšou roklinou v Slovenskom raji, vďaka ľahkému prístupu, ktorý začína hneď v Podlesku, ale najmä kráse a zážitkom, ktoré roklina ponúka. Cez Suchú Belú na Kláštorisko Celoročne prístupná roklina je dlhá 3,7 km a nastúpate 410 metrov. Začnete v Podlesku po zelenej turistickej značke. Prechod roklinou trvá približne 2 hodiny a je vhodná aj pre deti, ktoré sa […]