Spišský hrad – jednoduchou cestou do histórie

Spišský hrad – jednoduchou cestou do histórie

Nad Spišskou kotlinou v nadmorskej výške 634 metrov nad morom sa hrdo týči Spišský hrad ako jeden z najznámejších, najkrajších a najrozsiahlejších hradov v našej krajine. 

Pre svoje osobité čaro a historickú významnosť sa stal národnou pamiatkou a je zapísaný na zozname Svetového dedičstva UNESCO. K tomu sa stal súčasťou územia európskeho významu NATURA 2000. Možno ho obdivovať z diaľnice, ale aj priamo v jeho areáli. Stačí prejsť bránou, ktorá vás privedie priamo do epicentra histórie hradu a vychutnať si výhľad na súčasnosť. Hrad totižto ponúka okúzľujúce pohľady na pôsobivý spišský región.

Brána do histórie

Vápencová skala, na ktorej vyrástol, bola osídľovaná už v mladšej dobe kamennej. Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1120. Jeho základy sa však začali stavať niekedy začiatkom 13. storočia a jeho hradby tak zachytávajú až sedem storočí histórie, počas ktorej sa na hrade vystriedalo množstvo panovníkov, vybojovalo mnoho vojen, vypilo mnoho vína, mnoho ľudí sa narodilo a mnoho zomrelo. Napriek tomu všetkému je Spišský hrad skutočne bránou do histórie. Viete sa totiž k nemu dostať niektorým z vyznačených turistických chodníkov, alebo z parkoviska pod hradom, pričom pri vstupe do hradu budete prechádzať niekoľkými nádvoriami, ktoré bránili tak hrad ako aj obyvateľstvo. 

Spišský hrad
Cestou na Spišský hrad

Majestátna stavba

Môžete tu obdivovať vytrvalosť a schopnosť ľudského ducha našich predkov, ktorí bez modernej techniky dokázali vytvoriť stavbu, ktorá vo veľkej miere odolala času. Krásnym príkladom je najvzácnejšia časť hradu, Horný hrad, kde môžeme vidieť múzeum či nádhernú Kaplnku sv. Alžbety Durínskej, ale aj spálne či kuchyňu hradných pánov a na chvíľu sa preniesť do dôb skutočných rytierov. A ak by vám nestačila fantázia, stačí si počkať na jedno z podujatí, ktoré sa na Spišskom hrade každé leto organizujú. Rytierov tam môžete stretnúť na živo, obdivovať historický šerm, sokoliarstvo alebo krásu rozprávkových princezien. Stačí nahliadnuť do kalendára podujatí. 

Zachránený v 20. storočí

Spišský hrad zničil požiar v roku 1780. Po tom, ako vyhorel, začal postupne chátrať a  zmenil sa na zrúcaninu. Zachránili ho pamiatkari, keď v druhej polovici 20. storočia začali s náročnou konzerváciou hradného komplexu ohrozeného nestabilitou skalného podložia. Aj vďaka pomoci, ktorá sa mu dostala, si tu môžu rodinky s deťmi užívať množstvo divadelných predstavení či tvorivých dielní a pre odvážlivcov, ktorí sa neboja duchov padlých bojovníkov, zase nočné prehliadky hradu, vyskúšať si rytiersky stav, či stať sa aspoň nachvíľu princeznou.

Spissky hrad
Spišský hrad s panorámou Tatier
Eva Adamová

Som novinárka dušou aj srdcom. Milujem cestovanie, ktoré je súčasťou moje práce. Prešla som státisíce kilometrov doma aj v zahraničí, stretla stovky ľudí, ktorí mi vyrozprávali svoje príbehy, previedli ma málo poznanými miestami svojho kraja a dopriali tak vidieť očarujúce klenoty, ku ktorým by som sa len tak nedostala. Nie preto, že by boli ťažko dostupné, len možno komerčne nie veľmi atraktívne. Na Slovensku som v rámci svojej vášne objavila vďaka ľuďom nádherné miesta, o ktorých sa málo vie aj píše. Projekt slowensko.sk dal šancu aj týmto miestam a vďačne im ponúkol priestor. Zaslúžia si byť objavené.