1. Domov
  2. Spiš
  3. Suchá Belá – najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji

Suchá Belá – najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji

Hlavný obrázok článku "Suchá Belá – najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji"

Suchá Belá je najnavštevovanejšou roklinou v Slovenskom raji, vďaka ľahkému prístupu, ktorý začína hneď v Podlesku, ale najmä kráse a zážitkom, ktoré roklina ponúka.

Suchá Belá
foto: Fotokon / Shutterstock
Divokosť Suchej Belej
foto: Izabela Krecioch / Shutterstock

Cez Suchú Belú na Kláštorisko

Celoročne prístupná roklina je dlhá 3,7 km a nastúpate 410 metrov. Začnete v Podlesku po zelenej turistickej značke. Prechod roklinou trvá približne 2 hodiny a je vhodná aj pre deti, ktoré sa neboja rebríkov. Roklina je prístupná jednosmerne, čiže po jej zdolaní musíte pokračovať po žltej turistickej značke na rázcestník Pod Vtáčím hrbom, kde sa napojíte na červenú turistickú trasu. Môžete odbočiť vľavo a zísť priamo do Podlesku alebo si túru predĺžiť odbočením vpravo na Kláštorisko odkiaľ máte následne viac alternatív, jednou z nich je aj Prielom Hornádu. Práve okruh Podlesok > Suchá Belá > Pod vtáčím hrbom > Kláštorisko > Kláštorská roklina, ústie > Prielom Hornádu > Podlesok patrí medzi najobľúbenejšie túry v Slovenskom raji. Stredne náročná túra vám aj s prestávkami zaberie kľudným tempom celý deň.

Kláštorisko
foto: zedspider / Shutterstock

Roklina vodopádov

V Suchej Belej nájdete hneď niekoľko vodopádov. Najväčším lákadlom sú Misové vodopády s výškou 29,5 m, tvorené kaskádami, kde pod každou kaskádou je vyhĺbená jama – misa, od ktorej je odvodený názov vodopádu. Nad Misovými vodopádmi je aj najužšie miesto rokliny, prechodné pre jedného človeka. Veľmi zaujímavým vodopádom je aj vodopád, ktorý tečie cez skalné okno, po ktorom dostal aj názov Okienkový vodopád. Ďalšie vodopády v rokline sú Korytkový vodopádBočný vodopád. Vodopády zdoláte pomocou rebríkov, čo umocňuje pocit zážitku. Dolinou preteká rovnomenný potok, ktorý sa vlieva do Veľkej Bielej vody.

Suchá Belá
foto: Martin Valigursky / Shutterstock

Roklina bola sprístupnená od objavenia až o takmer 60 rokov

Suchá Belá bola preukázateľne objavená v roku 1900, keď sa skupina okolo profesora M. Rotha dostala k Misovým vodopádom. O 8 rokov neskôr k nim upravili a vyznačili turistický chodník. Celá roklina bola prejdená až roku 1910 a sprístupnená členmi Horskej služby oveľa neskôr, až v roku 1957.

Rebrík pri Okienkovom vodopáde, Suchá Belá
foto: Fotokon / Shutterstock
Suchá Belá
foto: Fotokon / Shutterstock

Rady pri návšteve

V letnom období vám odporúčame vyraziť do Suchej Belej skôr ráno, vyhnete sa kolónam pred rebríkmi.

Odporúčame vám okruh Podlesok > Suchá Belá > Pod vtáčím hrbom > Kláštorisko > Kláštorská roklina, ústie > Prielom Hornádu > Podlesok. Z Kláštoriska sa viete dostať naspäť do Podlesku aj po zelenej značke cez les, čím sa vyhnete Prielomu Hornádu.

Na konci doliny je altánok, vhodný pre občerstvenie.

V zime nezabudnite na mačky, v rokline sa budete často pohybovať po ľade. Parkovanie je ideálne v časti Hrabušice – Podlesok.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Prielom Hornádu

Prielom Hornádu – najobľúbenejšou roklinou ponad Hornád

Prielom Hornádu je 12 km dlhá roklina spájajúca Podlesok a Čingov, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie trasy v Slovenskom raji. Chodník, ktorý vám dodá dávku adrenalínu Hornád pramení pod Kráľovou hoľou a pri obci Hrabušice pozvoľna meandruje Hornádskou dolinou až do miesta Hrdlo Hornádu, kde preniká do vápencov Slovenského raja, do kaňonu s názvom Prielom Hornádu. Ten má miestami hĺbku […]

Slovenský raj – raj na zemi

Slovenský raj – raj na zemi

V národnom parku Slovenský raj je vybudovaná najhustejšia sieť turistických chodníkov na Slovensku. Spolu je vyznačených 268,2 km turistických trás, 110 km cyklotrás a k tomu 13 náučných chodníkov s celkovou dĺžkou 89 km.

Veľký vodopád a najdlhší rebrík v Slovenskom raji

Roklina Piecky – roklina s najvyšším rebríkom v Slovenskom raji

Roklina Piecky je tichá a pokojná roklina s najvyšším rebríkom v Slovenskom raji, ktorým prekonáte prvý z vodopádov tejto rokliny – Veľký vodopád. Leží medzi roklinami Suchá Belá a Veľký Sokol. Pece, piecky Roklina Piecky je dlhá 4 km s prevýšením 380 m a jej prechod vám zaberie približne 2 hodiny. Jej názov súvisí so skalnými vhĺbeniami vytvorené potokom Píľanka, ktoré pripomínajú […]