1. Domov
  2. Spiš
  3. Tomášovský výhľad – najkrajší výhľad v Slovenskom raji

Tomášovský výhľad – najkrajší výhľad v Slovenskom raji

Hlavný obrázok článku "Tomášovský výhľad – najkrajší výhľad v Slovenskom raji"

Tomášovský výhľad sa označuje za najkrajší výhľad v Národnom parku Slovenský raj. Ľahko dostupná a nenáročná túra je vhodná aj pre rodiny s deťmi, seniorov, či začínajúcich turistov.

Z Čingova na Tomášovský výhľad

Na výhľad sa viete dostať rôznymi trasami. My sme sa rozhodli vyraziť z Čingova, kde aj pohodlne zaparkujete. Vyrážame lesným chodníkom po žltej turistickej značke. Po chvíľke sa dostaneme do chatovej oblasti Ďurkovec, ktorú môžete tiež zvoliť za začiatok vašej túry. Stúpanie je pozvoľné s krátkymi strmšími úsekmi a zvládnu ho aj deti, seniori, či začínajúci turisti. Ani sa nenazdáte a po niečo viac ako hodine ste na vrchu, mohutnej skalnej stene nad riekou Hornád. Tomášovský výhľad je súčasťou vápencového bloku Ludmanka, ktorý dosahuje výšku až 145 metrov. Najvrchnejšia časť tohto bloku, vrchu je práve skalná plošina – Tomášovský výhľad. Z vrchu máte nezabudnuteľné výhľady na Prielom Hornádu, doliny Bieleho Potoka, Čertovu sihoť a Vysoké Tatry. Skalná terasa nie je nijak zabezpečená, preto buďte opatrní, najmä s deťmi. Zároveň je to jedno z mála miest v Slovenskom raji, ktoré sa využíva aj ako cvičný horolezecký terén.

Tomášovský výhľad

Ak si chcete spraviť okruh a pozrieť sa na Tomášovský výhľad zdola od Hornádu, môžete pokračovať ďalej po zelenej značke. Pozor, po zelenej musíte smerovať na Biely potok (zelená totiž vedie aj do Spišských Tomášoviec). Nasleduje kilometrový prudký zostup, ktorým sa dostanete na rázcestník Biely potok, odkiaľ ďalej pokračujete popri Hornáde po modrej značke. Odtiaľto si uvedomíte skutočnú veľkosť Ludmanky s Tomášovským výhľadom. Nasleduje príjemné cesta prevažne lesom až naspäť do Čingova.

Tomášovský výhľad

Celý okruh má dĺžku 8 kilometrov, nastúpate okolo 350 výškových metrov a pokojným tempom trasu zvládnete za zhruba 3 hodinky.

Alternatívne trasy

Na výhľad sa viete dostať aj rôznymi ďalšími trasami. Najkratšia trasa (45 minút, 2,7 kilometra) vedie po zelenej značke zo Spišských Tomášoviec. Dostanete sa sem aj po modrej z Letanovského mlynu (1 hod 15 minút, 3,1 kilometra) alebo taktiež po modrej z Kláštoriska (1 hod 50 minút, 4,1 kilometra). Samozrejme trasy cez Letanovský mlyn, či Kláštorisko si treba dobre naplánovať, keďže so zachádzkou na Tomášovský výhľad sa jedná o celodenné túry. 

Tomášovský výhľad je miesto, ktoré by ste pri návšteve Slovenského raja rozhodne nemali vynechať.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Doliny a tiesňavy

Slovenský raj – raj na zemi

V národnom parku Slovenský raj je vybudovaná najhustejšia sieť turistických chodníkov na Slovensku. Spolu je vyznačených 268,2 km turistických trás, 110 km cyklotrás a k tomu 13 náučných chodníkov s celkovou dĺžkou 89 km.