Čachtický hrad v Hollywoode

Čachtický hrad v Hollywoode

Kto by nepoznal svetoznámu Báthoryčku, krvavú Čachtickú pani, ktorej brutálne činy sa dostali až do Guinessovej knihy rekordov? 

Alžbeta Báthoryová, majiteľka hradu v Čachticiach, sa podľa povesti kúpala v krvi panien, aby zostala večne mladá a na svojich panstvách mučila a vraždila svojich poddaných. Pohľady historikov sa na manželku vojvodu Františka Nádašdyho rozchádzajú. Bola Báthoryčka krvavou grófkou a sadistickou vrahyňou alebo len obeťou ohovárania a intríg?

Po stopách krvavej panej z Čachtíc

Krvavé kúpele, ktoré ju preslávili najviac, sa pravdepodobne nikdy nekonali. Ale o týraní mladých žien, ktoré bodala nožmi a pálila žeravým železom, vypovedali viacerí svedkovia. Alžbetu vraj prichytili pri čine a k dobru jej nepomohli ani nájdené zahrabané kostry mladých dievčat, ktoré našli na jej pozemkoch. Hoci vypovedalo približne 300 svedkov, nikdy ju neodsúdili. Vtedajší palatín Thurzo ju zavrel do veže na Čachtickom hrade, kde jej nosili jedlo. 

O vzkriesenie čachtickej legendy sa v roku 2007 postaral slovenský režisér Juraj Jakubisko filmom Bathory. Prináša nový pohľad na život Alžbety Báthoryovej, na jej kruté činy ale zároveň aj na ťažké obdobie, kedy musela po smrti manžela čeliť nepriateľom, ktorí ju chceli pripraviť o majetky. 

Hviezda hollywoodskeho filmu

Povesťami opradený Čachtický hrad bol postavený počas tureckých vpádov do Uhorska v prvej polovici 13. storočia. Istý čas ho vlastnil Matúš Čák Trenčiansky a v roku 1604 ho po smrti manžela zdedila jeho najznámejšia majiteľka, Alžbeta Báthoryová. V súčasnosti z hradu zostala už len zrúcanina, ale v krásnom  prostredí pohoria Malých Karpát s dychberúcim výhľadom.   

Zrúcaniny dnes tvoria pozostatky dolného hradu, horného hradu a veže, v ktorej bola Báthoryčka ku koncu života väznená. Špecifická silueta zrúcaniny a nádherný výhľad z hradných múrov pritiahli záujem hollywoodskych filmárov a hrad v Čachticiach dostal úlohu vo filme Dračie Srdce. 

Čachtický hrad
Zrúcaniny hradu Čachtice

Čachtické podzemie a krutosť ukrytá v čipkách

Pod hradom a dedinkou Čachtice sa rozprestiera spleť rôznych podzemných tunelov a chodieb. Podľa legendy práve v nich Báthoryová vykonávala ohavné zločiny, vraj kvôli dobrej akustike. Legenda tiež hovorí, že dala vybudovať podzemný tunel z Nového Mesta nad Váhom do Čachtíc. Dnes je sprístupnených 150 metrov chodieb a do podzemia sa vchádza z námestia.

Ako je to teda so samotným príbehom krvavej pani z Čachtíc? Bola brutálnou vrahyňou, obeťou nenásytného palatína alebo zraniteľnou a osamelou vdovou? To už nechám na vašu predstavivosť. Čachtický hrad však rozhodne stojí za návštevu. Dotyk mrazivej minulosti možno nájsť aj v Draškovičovom kaštieli, v ktorom je pre návštevníkov pripravená expozícia Alžbeta Báthoryová – Krutosť ukrytá v čipkách. Okrem dobových dokumentov, šperkov, portrétov a zbraní je rozhodne najzaujímavejším exponátom kópia šiat Báthoryčky, šitá ručne podľa jej najznámejšieho portrétu.

Ľahko dostupný

Na hrad sa dostanete autom, vlakom, autobusom a samozrejme milovníci turistiky aj pešo. Najlepšia možnosť ako sa sem dopraviť je z Nového Mesta nad Váhom, odkiaľ je to do Čachtíc len pár kilometrov. Keďže do Nového Mesta vedie diaľnica, hrad je veľmi dobre prístupný zo širokého okolia. 

slowensko.sk