Trenčiansky hrad – dominanta Považia

Trenčiansky hrad – dominanta Považia

Na hradnom brale ešte z čias Rímskeho impéria, nad mestom Trenčín, sa týči jeden z najväčších hradov na Slovensku – Trenčiansky hrad. Dominanta celého Považia, kráľovský hrad Matúša Čáka a miesto, kde sa nachádza symbol veľkej lásky tureckého šľachtica Omara k milej Fatime.

Odkaz Rímskeho impéria

Dominanta Trenčína a celého Považia stráži pradávne obchodné cesty spájajúce Stredomorie s Pobaltím a Severnou Európou. História hradného brala siaha až do obdobia Rímskeho impéria o čom je zachovaný dôkaz v podobe nápisu vytesaného na hradnej skale z roku 179. Spomína osadu Laugaricio, ktorá sa rozprestierala na území dnešného Trenčína a odkazuje na víťazstvo Rimanov nad Germánmi. Hoci sa o pôvode nápisu zo začiatku pochybovalo, bola potvrdená jeho pravosť a dnes ho je možné vidieť z hotela Elizabeth v Trenčíne.  

„Pán Váhu a Tatier“ a dar pre druhú manželku

Trenčiansky hrad, ako ho dnes poznáme, bol postavený na mieste bývalého hradiska z obdobia Veľkej Moravy. Pôvod sa datuje do 11. storočia a hlavnou úlohou pevnosti bolo strážiť dôležité obchodné cesty. V 13. storočí sa dostal do vlastníctva jeho najznámejšieho majiteľa Matúša Čáka. Legendárny „pán Váhu a Tatier“, ako ho prezývali, dostaval obytnú časť a vežu, ktorá je ikonickým prvkom siluety hradu. Po Čákovej smrti patril hrad uhorským panovníkom. ĽudovínAnjou sa zaslúžil o postavenie nového paláca v hornom hrade. Manželka Štefana Zápoľského dala postaviť trojpodlažnú budovu. Žigmund Luxemburskýdaroval hrad svojej manželke Barbore, ktorej vybudoval nový vlastný palác. Preto má Trenčiansky hrad okrem Matúšovej veže a kaplnky tri gotické paláce: Ľudovítov, Barborin aZápoľského.

Studňa ako symbol lásky 

Príbeh o Omarovej láske k Fatime je najznámejšou povesťou viažucou sa k Trenčianskemu hradu. Pri napadnutí hradu Turkami, Zápoľský a jeho vojaci zajali veliteľa tureckého vojska. Na ich prekvapenie však na ich čele stála žena, Fatima. Nezabili ju, mala slúžiť v hrade. Jej láska, Omar, sa nechcel Fatimy vzdať a rozhodol sa ju vykúpiť postavením studne na mohutnom brale. Studňa mala urobiť hrad nedobytným. Kopať do tvrdej skaly nebola vôbec jednoduchá úloha. Obetoval na to 3 roky a 300 svojich druhov, ktorý so studňou pomáhali. Keď konečne natrafili na zdroj vody, Omar si manželku odviedol so slovami: „Zápoľský, vodu máš, ale srdce nie!“ 

Studňa lásky v Trenčíne
Studňa lásky

Skutočná pravda o studni a výťah v nej

Hovorí sa, že bez vetra sa ani lístok nepohne. Ale aká je pravda o Omarovej studni? Historici tvrdia, že s výkopom studne sa začalo až o 100 rokov neskôr a prácu odviedli miestni podaní a hradná posádka. A hoci má hĺbku 80 metrov, voda v nej nevyviera. Ako zásobáreň dažďovej vody však slúžila uspokojivo. Trenčianska studňa má zvučné meno a preto sa pred pár rokmi uvažovalo o tom, že v nej bude postavený výťah. Atrakcia by prilákala turistov z celého sveta, výťah by ich vyviezol cez studňu na hrad a cestou by si vypočuli legendu o veľkej láske. Pekná predstava, ale obyvatelia mesta boli zásadne proti a pamiatkový úrad to neschválil. Hrad nad Trenčínom ale čakajú v najbližších dvoch rokoch zmeny. Rozšíri sa areál pre turistov, pribudne nový vstup s pokladňou a vybuduje sa prístupová cesta a cyklotrasa.

slowensko.sk