Haluzická tiesňava je malá tiesňava ukrytá v obci Haluzica pri Novom meste nad Váhom. Svojím vzhľadom pripomína divoký tropický prales a prenesie vás do akejsi magickej atmosféry v obkolesení zelene. V roku 1963 bola vyhlásená za prírodnú pamiatku a platí v nej 4. stupeň ochrany.
Malá tiesňava, ktorá mení svoj tvar
Približne 1 km dlhá, 200 m široká a 50 m hlboká Haluzická tiesňava vznikla eróziou Haluzického potoka, ktorý sa najprv zarezal do málo odolných dolomitov a neskôr ešte k menej odolnej vrstve bridlíc. Neustále sa tiesňava rozširuje, prehlbuje, zväčšuje a o pár rokov môže vyzerať úplne inak. Ešte v roku 1780 bola cez roklinu lávka a pozdĺž potoka domy. Riziká ďalšieho zosuvy pôdy ohrozujú okolité domy, ale aj historickú pamiatku zrúcaninu Románskeho kostolíka s hradiskom. Časť múru sa už zosypala do rokliny.
Haluzická tiesňava je ukážkovým príkladom riečneho pirátstva. Avšak systémové riešenia biologicko-technologických opatrení, ktoré realizoval prof. Skatula výrazne obmedzujú degradačno-erozívne procesy. Vybudoval sústavu 8 murovaných prehrádzok a v dolnej časti odstupňované dláždené koryto. Strž na konci uzavreli 4 metre vysokou kamennou prehrádzkou.
Do Haluzickej tiesňavy sa dostanete z obce Haluzice, kde môžete zaparkovať pri obecnom úrade, odtiaľ pokračujete kúsok po asfaltovej ceste a po pár metroch nájdete označenie vstupu do tiesňavy, ktorou vedie náučný chodník. Následne sa budete držať vpravo, kde pôjdete okolo Románskeho kostolíka, zvonice až prídete k ústiu Haluzickej tiesňavy.
Počas a po dažďoch je nutná zvýšená opatrnosť, lebo na jednej strane môže byť prechod tiesňavou šmykľavý a na druhej strane hrozia zosuvy svahov.