Považský Inovec vám dá možnosť voľby

Považský Inovec vám dá možnosť voľby

Keď sa rozhodnete, že zdoláte ďalšiu horu vo vašom živote a vyberiete sa na Považský Inovec, vrch vám dá na výber. Ponúkne vám hneď niekoľko ciest, ako sa dostať do výšky 1042 metrov. Navyše vás obdarí obrazom krajiny z nadhľadu a to zo všetkých uhlov pohľadu. 

Na vrchol vás povedie cesta lesom, ktorý je husto posiaty stromami. Možno by niekto povedal, že prechádzka na Inovec je fádna a ľudskému oku toho veľa neponúka. Ale deti, tie si hneď všimnú čaro týchto končín. Nie jedno sa opýta, prečo sa kmene mnohých stromov v jednej úrovni rozdvojujú a v ďalšej zas spájajú? Poznáte odpoveď? Práve tu sa môžete nechať uniesť čarom stromov a nechať sa priviesť nielen k odpovedi, ale až k vrcholu, kde sa z výšky pozriete na to, čo sa odohráva tam „dole“.

Inovec zo všetkých strán aj pre náročných

Na vrchol Považského Inovca sa dostanete niekoľkými cestami a doslova nie je možné, aby ste sa cestou hore stratili. Každá trasa je dobre značená a je z nej zrejmé, že ste na tej správnej. Tá najpohodlnejšia a najkratšia vedie po asfaltke. Na vrchol sa však dá dôjsť aj po niekoľkých ďalších značených turistických trasách. Obľúbeným východiskovým bodom túry je obec Mníchova Lehota. Z dedinky Selec sa púšťajú na Inovec tí, ktorí majú radi časovo dlhé a takmer neprestajné stúpanie, ktoré po štyroch hodinách predsa len skončí. Kto si pýta adrenalín a túru ako sa patrí, môže si zvoliť deväť kilometrov dlhú trasu z Trenčianskeho Jastrabia. Považský Inovec je populárny aj pre cyklistov, od Inoveckej chaty by ste ho mohli absolvovať i na horskom bicykli.

S kočíkom po asfaltke

Výlet do tohto miesta s obľubou podnikajú domáci celoročne, v zime či v lete. Hlavne počas sviatočných dní a víkendov tu stretnete rodiny z blízkeho okolia. Na Inovec sa totižto pohodlne dostanete aj s deťmi. Keďže ciest, ako sa dostať hore, je viac, pre rodiny s deťmi je ideálna trasa, ktorá vedie od Inoveckej chaty vo výške 690 metrov. V jej blízkosti môžete zaparkovať, vybrať z auta kočík a počítať s tým, že za trištvrte hodinku vás prechádzka hustým lesom povedie až na samý vrchol. Keď uvidíte kríž a drevený prístrešok, budete vedieť, že ste v cieli a dostali ste sa k rozhľadni. Tam na vás čaká 90 schodov, po zdolaní ktorých sa vám ponúkne krásny výhľad nielen na Považie.

Železná lady Helena

Inovecký vrch vždy lákal ľudí na túru. Výhľad však svojím návštevníkom daroval až v decembri v roku 2015. Dovtedy si turisti mohli len predstavovať, kde sa asi čo nachádza. Iniciátorom bol chatár z Inoveckej chaty, vďaka ktorému našli zástupcovia spoločnosti, ktorá mala v úmysle na Inovci postaviť meteorologický radar, riešenie. Postaral sa o to, aby meteorologická stanica plnila aj svoje poslanie. A to ukázať ľuďom pohľad na mestské dominanty Považia zhora. Ako na dlani uvidíte Trenčín, Dubnicu nad Váhom, Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany či Bánovce nad Bebravou.  V diaľke spoznáte aj pohoria Veľká Fatra, Vršatec, Kľak, či Tatry. Za jasnej viditeľnosti je možné vidieť vysielač Kamzík. Meteorologicko-telekomunikačná veža dostala prezývku „železná lady“. Je postavená z ocele a vysoká 22 metrov.

slowensko.sk