1. Domov
  2. Tatry
  3. Člnkovanie a romantika na tatranskom jazere Štrbské pleso

Člnkovanie a romantika na tatranskom jazere Štrbské pleso

Hlavný obrázok článku "Člnkovanie a romantika na tatranskom jazere Štrbské pleso"

Štrbské pleso je čarovné v každom ročnom období. V lete je však o kúsok magickejšie. Romantickú atmosféru tu spestruje tradícia člnkovania, ktorá ponúka možnosť vychutnať si relax v člnkoch s výhľadom na Tatry a celé ho preveslovať, čo je takou tatranskou exkluzivitou.

Štrbské pleso je najtypickejšie morénové ľadovcové jazero na Slovensku. Leží na južnej strane Vysokých Tatier v nadmorskej výške 1346,6 metrov, ale pohodlne sa k nemu dostanete z priľahlého parkoviska aj s kočíkom a ponúka príjemnú prechádzku v lete aj v zime. Jeho pokojná hladina je jedným z najznámejších obrazov spojených s Vysokými Tatrami a obec Štrba sa aj vďaka nemu stala najvyššie položenou turisticko-liečebnou osadou. No nemýľte si ho s opustenými horskými končiarmi, kde kamzíky dávajú dobrú noc. Štrbské pleso má totiž čo ponúknuť. 

Namiesto plesa pasienky?

Máloktorý turista tuší, že chýbalo málo a túto tatranskú perlu by nahradili ovečky a tráva. Pleso totiž do konca devätnásteho storočia poznali iba miestni a tým by sa viac zišla ďalšia trávnatá plocha pre zvieratá, než jazero. Pokusy však boli našťastie neúspešné a to aj vďaka postaveniu tzv. Jozefovej chaty, ktorej vznik sa považuje za začiatok kúpeľníctva v tejto oblasti. Osadu začiatkom dvadsiateho storočia odkúpil Uhorský štát a začali tu postupne vznikať známe hotely. Najprv Kriváň a potom Hviezdoslav. Aj ich história bola kľukatá, dokonca boli na čas zatvorené, no dnes návštevníkov radi privítajú.

Ubytovanie, služby a šport

V súčasnosti práve tieto a ďalšie bývalé kúpeľné domy zabezpečujú tak ubytovanie, wellness, ako aj bohatý kulinársky zážitok. V kombinácií s čerstvým vzduchom a krásnou prírodou je tak Štrbské pleso skvelým miestom pre relax. Ak však túžite po aktívnejšom programe, nebojte sa, nebudete sa nudiť. V zime je okolie výbornou voľbou pre lyžovanie či bežky. Skoky na lyžiach si budete musieť odpustiť, pretože slávne mostíky dnes majú skôr pamätnú funkciu. V lete sa návštevníkom núka okrem turistiky aj cyklistika na rôznej úrovni, od začiatočníkov až po pokročilých, alebo prenajatie člnkov. Člnkovanie má viac ako 130-ročnú tradíciu. Pokiaľ by sa vám nechcelo člnkovať, viete tu využiť služby súkromného veslára. 

Pre zamilovaných a milovníkov umenia

Štrbské pleso nesklame ani milovníkov umenia či romantiky. Počas celého roka sa tu konajú rôzne kultúrne akcie a ak budete mať šťastie, pristihnete zamilovaných novomanželov a ich fotografa pri práci. Krásna príroda je totiž častou voľbou romantikov či umelcov, ktorí si chcú svoj výnimočný deň zapamätať alebo zachytiť umelecké dielo, ktoré príroda vytvorila. Štrbské pleso tak svojou povahou už dávno nie je obyčajným horských jazierkom a vyhovie aj tým najnáročnejším návštevníkom. 

Tip na výlet

Obec Štrba leží kúsok od diaľnice, z ktorej keď zídete, zachvíľu ste autom na parkovisku, od ktorého je to už len na skok k Štrbskému plesu. Prechádzka okolo jazera vám zaberie tak hodinku rekreačným labužníckym tempom. Okolo kilometer dlhého jazera sú informačné tabule a oddychové lavičky, ktoré vás spomalia a predĺžia vám pobyt na čistom vzduchu. Keby sa vám bolo predsa len málo pohybu, tak sa zo Štrbského plesa môžete vydať do Mengusovej doliny, k chate pri Popradskom plese a na Symbolický cintorín.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Hory a vrchy

Slavkovský štít – ľahko dostupný štít, ktorý vás odmení výhľadmi

Slavkovský štít patrí medzi ľahko dostupné vrcholy Vysokých Tatier bez exponovaných a náročných úsekov, hoci cesta naň je pomerne dlhá s veľkým prevýšením. Počas tejto celodennej túry nachodíte spolu 15 kilometrov a nastúpate takmer 1 500 výškových metrov. Slavkovský štít dvoch tvárí S výškou 2 452 metrov, výbornou polohou a širokým vrcholom patrí medzi obľúbené vyhliadkové štíty, ktorý nájdete na konci juhovýchodnej […]