1. Domov
  2. Tatry
  3. Kôprovský štít – výhľady z jednej strany Tatier na druhú

Kôprovský štít – výhľady z jednej strany Tatier na druhú

Hlavný obrázok článku "Kôprovský štít – výhľady z jednej strany Tatier na druhú"

Kôprovský štít (2 363 m n. m.) je výrazný vrch na konci Mengusovskej doliny. Štít je obľúbeným cieľom turistov, ktorí sa naň dostanú najmä z Popradského plesa alebo Kôprovej doliny.

Kôprovský štít
Kôprovský štít

Výstup z Popradského plesa na Kôprovský štít

Výstup na Kôprovský štít z Popradského plesa je najčastejšou výstupovou trasou, ktorá vedie krásnou Mengusovskou dolinou po modrej turistickej značke. Na Popradské pleso sa dostanete zo Štrbského plesa turistickým chodníkom po červenej značke alebo z parkoviska pod Popradským plesom asfaltovou cestou po modrej značke. Obe trasy majú približne 4 km a na Popradské pleso prídete za 1 – 1,25 hod.

Popradské pleso
Popradské pleso

Z Popradského plesa sa držíte modrej turistickej značky k Rázcestiu pri Žabom potoku, odkiaľ stále pokračujete po modrej odbočením vľavo. Pomaly začne trasa naberať na stúpaní a serpentínami sa dostanete k najväčšiemu plesu na slovenskej strane TatierVeľkému Hincovmu plesu. Od neho stúpate ďalej popri Malom Hincovom plese do Vyšného Kôprovského sedla, kde odbočíte na červený turistický chodník, ktorý vás dovedie na vrchol Kôprovského štítu. Z Popradského plesa vám 5 km trasa zaberie približne 2,5 – 3 hodiny. Spolu vám tak výstup zaberie približne 3,5 – 4,5 hodiny.

Kamzík pasúci sa pri ceste
Kamzík pasúci sa pri ceste
Záver Mengusovskej doliny
Záver Mengusovskej doliny

Túra najväčších plies

Kôprovský štít poskytuje krásne výhľady na všetky strany. Vypína sa nad Mengusovskou dolinou s úžasným výhľadom na Veľké Hincovo pleso a zároveň nad Temnosmrečinskou dolinou s Vyšným a Nižším Temrosmrečinským plesom. Vychutnávate si tak výhľady na najväčšie slovenské pleso (Veľké Hincovo pleso) a tretie najväčšie slovenské pleso (Nižné Temnosmrečinské pleso). Ak vaša túra začína na Štrbskom plese, môžete si „odfajknúť“ druhé najväčšie slovenské pleso a na zastávke pri Popradskom plese zase piate najväčšie. Na jednej túre tak uvidíte prvé, druhé, tretie a piate najväčšie pleso na slovenskej strane Tatier.

Veľké Hincovo pleso
Veľké Hincovo pleso
Nižné a Vyšné Temnosmrečinské plesá
Nižné a Vyšné Temnosmrečinské plesá, foto: bieszczady_wildlife, Shutterstock

Výhľady z jednej strany Tatier na druhú

Okrem už spomínaných plies uvidíte z Kôprovského štítu doslova z jednej strany Tatier na druhú. Kriváň, Mengusovský štít, Čubrina, Satan, Svinica, Rysy, Vysoká, Lomnický štít a mnoho ďalších tatranských štítov máte ako na dlani. Je to vrch výhľadov, z ktorého sa môžete nechať unášať štítmi a dolinami Tatier.

Výhľady z Kôprovského štítu
Výhľady z Kôprovského štítu
Nižné a Vyšné Temnosmrečinské plesá
Nižné a Vyšné Temnosmrečinské plesá
Drevené schody cestou na Kôprovský štít
Drevené schody, foto: Jacek Jacobi, Shutterstock

Výstup z Kôprovej doliny na Kôprovský štít

Alternatívnou trasou je výstup z Kôprovej doliny, či už z Podbanského alebo Troch studničiek. Do doliny vedie viac ciest. Kôprovskou dolinou pokračujete popri Kôprovskom potoku, okolo najvyššieho vodopádu na Slovensku – Kmeťovho vodopádu až do Hlinskej doliny, kde stúpanie naberá na intenzite. Vystúpate do Vyšného Kôprovského sedla, odkiaľ pokračujete červenou značkou na Kôprovský štít. Trasa Kôprovou dolinou je dlhšia než Mengusovskou dolinou a 14 kilometrový výstup z Troch studničiek na Kôprovský štít prejdete za 5 – 6 hodín.

Kôprovský štít
Kôprovský štít, foto: Kluciar Ivan, Shutterstock

Túra zo Štrbské plesa

Túra z Troch studničiek

titulná fotka: Jan Nedbal, Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Veľké Hincovo Pleso

Veľké Hincovo pleso – najväčšie slovenské pleso

Veľké Hincovo pleso je najväčším a najhlbším plesom na slovenskej strane Tatier. Má rozlohu 20 hektárov, hĺbku 53 metrov a je pokryté ľadom 270 dní v roku. V Hincovej kotline ho tesne obklopujú vysoké steny Kôprovského štítu, Čubriny, Veľkého Mengusovského štítu a Hincovej veže. Pleso je ľadovcového pôvodu a je dôkazom zaľadnenia Tatier v starších štvrtohorách. Najväčšie na Slovensku, ale až […]

Lovecký zámoček Hohenlohe

Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine

V malebnej Tatranskej Javorine nájdeme okrem známeho Kostola sv. Anny aj nemenej známy lovecký zámoček Hohenlohe. Obe stavby spája práve knieža Hohenlohe, ktorý sa zaslúžil o rozvoj obce, ale aj Tatier. Knieža Hohenlohe Nemecké knieža Christian Hohenlohe bol jedným z najbohatších šľachticov, ktorý vlastnil okrem iných miest aj v Tatrách rozsiahle pozemky. Patrila mu oblasť Javoriny, Lendaku, Bielovodskej […]