1. Domov
  2. Tatry
  3. Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine
Hlavný obrázok článku "Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine"

V malebnej Tatranskej Javorine nájdeme okrem známeho Kostola sv. Anny aj nemenej známy lovecký zámoček Hohenlohe. Obe stavby spája práve knieža Hohenlohe, ktorý sa zaslúžil o rozvoj obce, ale aj Tatier.

Knieža Hohenlohe

Nemecké knieža Christian Hohenlohe bol jedným z najbohatších šľachticov, ktorý vlastnil okrem iných miest aj v Tatrách rozsiahle pozemky. Patrila mu oblasť Javoriny, Lendaku, Bielovodskej a Javorovej doliny, časť Belianskych Tatier, Vyšné Hágy, Batizovská, Mengusovská a Štôlska dolina. Dal postaviť chatu pri Popradskom plese, poľovnícky zámoček vo Vyšných Hágoch, hotel vo Vyšných Hágoch, ale najviac mu učarovala Tatranská Javorina, ktorú si zvolil za svoje hlavné sídlo správy jeho tatranských a maďarských majetkov. Koncom 19. storočia postavil v obci pekáreň, vodnú elektráreň, zámoček a Kostol sv. Anny, pri ktorom je aj s družkou pochovaný.

Kostol Tatranská Javorina
Kostol sv. Anny v Tatranskej Javorine, foto: TTstudio / Shutterstock

Knieža Hohenlohe bol zanieteným poľovníkom, ktorý v tatranskom území zriadil rozsiahlu zvernicu, kde choval bizóny, kaukazské a americké jelene, ale aj kozorožce. Na poľovačkách v Tatrách sa zúčastňovala aristokracia z celej Európy.

Na svoje územie zakázal knieža vstup turistom, čo sa mnohým nepáčilo a tak vytýčil turistické trasy, ktoré sa využívajú dodnes – cez Poľský hrebeň, Sedielko a Kopské sedlo.

Lovecký zámoček Hohenlohe
Lovecký zámoček Hohenlohe v zime, foto: Gillan / Shutterstock

Lovecký zámoček je dnes prístupný aj verejnosti

Lovecký zámoček dal Hohenlohe postaviť v rokoch 1883 – 1885 na mieste, z ktorého vidno Belianske aj Vysoké Tatry. Pôvodná podoba sa zachovala dodnes, a hoci prešiel v rokoch 1975-1977 rekonštrukciou, v zámočku sa zachovala veľká časť pôvodného vybavenia, loveckých trofejí, zbraní a obrazov. V zámočku nájdete aj gong na zvolávanie spoločenských udalostívzácny ďalekohľad od mníchovského optika Jacoba Merza. Po smrti kniežaťa zdedil jeho majetok synovec, ktorý ho predal Československej republike.

V roku 2004 prešiel zámoček do správy Kancelárie prezidenta SR a je využívaný na reprezentačné účely, kde hostil viacero zahraničných prezidentov. V roku 2009 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a od roku 2015 je zámoček sprístupnený aj verejnosti. Otvorený je celoročne vybraný deň v týždni, aktuálne štvrtok. Vstup je nutné rezervovať vopred.

Kostol Tatranská Javorina
Tatranská Javorina pod Tatrami, foto: Ivan Kluciar / Shutterstock

Ako vzniklo pomenovanie Tatranská Javorina?

Tatranská Javorina dostala pomenovanie po javoroch, ktoré sa v minulosti vyskytovali na severných svahoch Tatier. Podľa javorov bol pomenovaný aj Javorový štít, Javorová dolina či potok Javorinka. Dokonca v minulosti sa chvíľu používal aj geografický pojem Javorinské Tatry, ktoré označovali časť Vysokých a Belianskych Tatier.  

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Člny na Štrbskom plese

Štrbské pleso – spoznajte najznámejšie pleso na Slovensku

Štrbské pleso je azda najznámejším plesom na Slovensku, ktoré zároveň patrí medzi najrušnejšie miesta vo Vysokých Tatrách. Veď kto by nepoznal scenériu Štrbského plesa s tatranskými štítmi, skokanským mostíkom a ikonickým hotelom? Štrbské pleso je druhým najväčším plesom na slovenskej strane Tatier Štrbské pleso je najtypickejšie morénové ľadovcové jazero na Slovensku. Leží na južnej strane […]