1. Domov
  2. Tatry
  3. Slavkovský štít – ľahko dostupný štít, ktorý vás odmení výhľadmi

Slavkovský štít – ľahko dostupný štít, ktorý vás odmení výhľadmi

Hlavný obrázok článku "Slavkovský štít – ľahko dostupný štít, ktorý vás odmení výhľadmi"

Slavkovský štít patrí medzi ľahko dostupné vrcholy Vysokých Tatier bez exponovaných a náročných úsekov, hoci cesta naň je pomerne dlhá s veľkým prevýšením. Počas tejto celodennej túry nachodíte spolu 15 kilometrov a nastúpate takmer 1 500 výškových metrov.

Slavkovský štít dvoch tvárí

S výškou 2 452 metrov, výbornou polohou a širokým vrcholom patrí medzi obľúbené vyhliadkové štíty, ktorý nájdete na konci juhovýchodnej rázsochy, ktorá vybieha z Východnej Vysokej. Mohutný masív Slavkovského štítu sa rozpína tesne nad Starým Smokovcom odkiaľ vyzerá ako rozložitý sutinový svah. Z druhej strany naopak strmo klesajú skalné rebrá a žľaby. Ak by sme mali nájsť v Tatrách štít dvoch tvárí, určite by to bol ten Slavkovský.

Slavkovský štít - južné svahy
Južné svahy Slavkovského štitu

Prvý známy zaznamenaný výstup na vrchol je pripisovaný Jurajovi Bucholtzovi staršiemu, ktorí spolu s Matinom Janim, Martinom Veisserom a nemenovaným sprievodcom poľovníkom vystúpili na vrchol už v roku 1664. Prvý turistický chodník bol postavený v roku 1881 a vylepšený začiatkom 20. storočia. O výstavbu tohto chodníka sa zaslúžil aj turistický pracovník Maximilián Weisz, ktorému ako vďaku postavili na Slavkovskej vyhliadke kamenný obelisk, ktorý sa rozpadol počas 2. svetovej vojny. Preto sa Slavkovskej vyhliadke hovorí aj Maximiliánka.

Slavkovská vyhliadka

Slavkovská vyhliadka je prvý vyhliadkový bod po ceste na Slavkovský štít, ale zároveň to môže byť aj váš cieľ cesty. Skalná terasa so zábradlím ponúka výhľad do Studenej doliny, na Lomnický štít, Prostredný hrot a mnoho ďalších štítov, ktoré sú zobrazené aj na informačnej tabuli. Maximiliánka je ľahko dostupná vyhliadka, na ktorú sa dostanete zo Starého Smokovca po modrej značke, ale taktiež aj z Hrebienka po červenej a následne modrej len za približne hodinku. Slavkovská vyhliadka je zároveň dostupná aj v zime, nakoľko zimná uzávera platí až od nej.

Výstup na Slavkovský štít zo Starého Smokovca

Klasická výstupová trasa na Slavkovský štít vedie zo Starého Smokovca, kde vás modrá značka dovedie až na vrchol. Ak si chcete trasu zľahčiť, môžete využiť pozemnú lanovku na Hrebienok, kde sa napojíte na červenú značku (Tatranskú magistrálu) a pokračujete až po rozcestník Pod Slavkovským štítom, kde sa napojíte na modrú značku, ktorá vedie zo Starého Smokovca.

Ak vyrážate zo Starého Smokovca cesta vedie príjemným lesom popri historicky zaujímavej lokalite Päť prameňov. Táto lokalita bola kedysi vyhľadávanou a obľúbenou prechádzkou obyvateľov a návštevníkov Smokovca. Údajne tam kedysi na pár krokov vyvieralo niekoľko výdatných prameňov, ktoré aj počas suchého leta mali dostatok vody. Najvýdatnejší z týchto prameňov dostal názov Rainerov prameň na pamiatku Jána Juraja Rainera, ktorý sa ako dlhoročný nájomca Smokoveckých kúpeľov zaslúžil o historický rozvoj tejto tatranskej osady. V minulosti sa voda z prameňov odvádzala dreveným žľabom až do Starého Smokovca. Dnes je táto lokalita už len minulosťou a niekedy sa v turistických mapách ani neuvádza.

Po chvíli sa dostanete na Rázcestie pod Slavkovským štítom, kde križujete červenú Tatranskú magistrálu. Pomaly sa začína les miešať s kosodrevinou, až dorazíte na Maximiliánku – Slavkovskú vyhliadku.

Cestou na Slavkovský štít

Od nej začína miestami nekonečné stúpanie, ale so zaujímavými panoramatickými výhľadmi či už na Veľkú Studenú dolinu, Lomnický hrebeň, Prostredný hrebeň, okolité štíty, ale aj na dolinu a hrebeň Nízkych Tatier. Pokračujeme serpentínami po Štrbavom hrebeni až vystúpame pod Slavkovský nos. Je to taký malý brat, predvrchol Slavkovského štítu. Niekedy sa mu hovorilo aj Kráľov nos, lebo podľa povestí sa až ku nemu dostal počas poľovačky na kamzíky uhorský kráľ Matej Korvín. Obchádzame ho zo severnej strany a za pár minút stojíme na Slavkáči.

Slavkovský štít
Slavkovský štít je už pomaly na dosah

Slavkovský štít ponúka fantastické výhľadyGerlachovský štít, Východná Vysoká, Bradavica, Lomnický štít, mnohé ďalšie štíty a taktiež sa môžete kochať nad obrovskou Veľkou Studenou dolinou so Zbojníckou chatou.

Výhľady zo Slavkovského štítu
Výhľady zo Slavkovského štítu

Cesta dole sa zdá byť ešte nekonečnejšia, než cesta hore a preto sa pri schádzaní napájame na červenú značku smerom na Hrebienok, kde si môžete oddýchnuť a občerstviť sa. Tým, ktorým už nezostali sily sa môžu zviezť dole lanovkou. Ostatných čaká ešte posledných 2,5 km po zelenej značke do Starého Smokovca.

Bol niekedy najvyšším štítom?

Niektoré historky tvrdia, že Slavkovský štít bol najvyšším tatranským končiarom s výškou cez 2 700 m, až kým Tatry nezasiahlo v roku 1662 zemetrasenie, kedy sa vrcholová časť zrútila. Avšak žiadne údaje, ani historické zápisy túto historku nepotvrdilo.

Na Slavkovský štít lanovkou

Táto v súčasnosti nepredstaviteľná predstava bola kedysi reálnou. Slavkovský štít bol jedným z kandidátov na výstavbu observatória a lanovky, ktoré dnes nájdeme na Lomnickom šíte.

Mapa

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Historické a kultúrne pamiatky

Tatranská Javorina a kostol sv. Anny

Tatranská Javorina je severotatranská podhorská obec, v ktorej nájdeme azda najfotogenickejší kostol na Slovensku. Kostol sv. Anny svojou architektúrou a jedinečnou polohou pod Belianskymi Tatrami zanechá dojem azda u každého návštevníka. V článku sa dočítate: Kostol zasvätený patrónke lesnej práce Knieža Hohenlohe pôsobil v Tatrách v 19. a 20. storočí a bol jedným z najbohatších nemeckých šľachticov, vášnivým poľovníkom a ochranárom. V Tatrách vlastnil […]