Tatranská Javorina je severotatranská podhorská obec, v ktorej nájdeme azda najfotogenickejší kostol na Slovensku. Kostol sv. Anny svojou architektúrou a jedinečnou polohou pod Belianskymi Tatrami zanechá dojem azda u každého návštevníka.
V článku sa dočítate:
- Kto dal postaviť kostol v Tatranskej Javorine?
- Aká túžba sa kniežaťu splnila po viac ako 100 rokoch?
- Komu patrí na priľahlom cintoríne najväčšie hrobka?
Kostol zasvätený patrónke lesnej práce
Knieža Hohenlohe pôsobil v Tatrách v 19. a 20. storočí a bol jedným z najbohatších nemeckých šľachticov, vášnivým poľovníkom a ochranárom. V Tatrách vlastnil oblasť Javoriny, Lendaku, časť Belianskych Tatier, ale aj Vyšné Hágy, Mengusovskú, Batizovskú a Štôlsku dolinu. Ale práve Tatranská Javorina bola jeho hlavným sídlom, kde okrem svojho loveckého zámočku vybudoval aj drevený katolícky kostol zasvätený sv. Anne, patrónke lesnej práce, hoci on sám bol protestant.
Splnená túžba po viac ako 100 rokoch
Kostol sv. Anny je umiestnený v ikonickej scenérii pod Belianskymi Tatrami a je často navštevovaný turistami, ale aj fotografmi. Kostol je postavený v neogotickom štýle a interiér starostlivo riešil práve knieža Hohenlohe, ktorému nikto v tej dobe nevedel splniť zlátenie interiéru. Jeho túžba bola splnená viac ako 100 rokov po jeho smrti, kedy šikovní študenti z Kežmarku pozlátili oltár, krsteľnicu, kazateľnicu, spovednicu a ďalšie interiérové vybavenie, čím sa zapísali do dejín kostola. V interiéri sa taktiež vyníma erb jeho rodiny.
Hrobka ako znak úcty
Kostol obklopuje cintorín, na ktorom púta pozornosť veľká hrobka, ktorá patrí správcovi Javoriny Eduardovi Kégelovi. Tú dal vybudovať na znak veľkej úcty a vďaky práve knieža Hohenlohe, ktorý je pochovaný aj so svojou manželkou tiež na cintoríne v Tatranskej Javorine. Na cintoríne našiel svoj odpočinok aj akademický maliar J. Votruba. Kostol sv. Anny spolu s cintorínom, drevenou márnicou, hrobkou Kegelovcov a pomníkmi kniežaťa Hohenlohe a J. Votrubu sú národnými kultúrnymi pamiatkami.