1. Domov
  2. Tatry
  3. Téryho chata – najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou

Téryho chata – najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou

Hlavný obrázok článku "Téryho chata – najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou"

Téryho chata (Terinka) je najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou. Nájdete ju v Malej Studenej doline vo výške 2015 m n. m. 

Cez chaty na chatu

Cesta na Téryho chatu väčšinou začína v Starom Smokovci, kde stúpate po zelenej značke na Hrebienok. Trasu si môžete trasu skrátiť pozemnou lanovkou na Hrebienok. Z Hrebienka smerujete po červenej značke, kde si môžete dať zastávku na Reinerovej chate, následne narazíte na rázcestník, od ktorého pokračujete vpravo po červenej značke. Po chvíľke sa vám naskytne dychberúci výhľad na Obrovský vodopád s výškou 20 metrov, ktorý leží na toku Studeného potoka.

Stúpaním serpentínami sa dostanete na ďalšiu chatu – Zamkovského chatu, kde budete približne v polovici výstupu. Ďalej od Zamkovskej chaty pokračujete po zelenej turistickej značke, ktorá vás vtiahne do Malej Studenej doliny obklopenej Prostredným hrebeňom zo západu a Lomnických hrebeňom z východu. Čaká vás súvislé stúpanie a čím budete k chate bližšie, tým bude stúpanie strmšie.

Na konci takmer 10km trasy vás čaká zaslúžená odmena – Téryho chata, ktorá doslova leží v obkolesení Piatich Spišských plies. Z chaty sa môžete kochať panorámou na okolité dominantné štíty – Lomnický štít, Pyšný štít, Ľadový štít, Širokú vežu, Prostredný hrot, či Žltú stenu. Od chaty je možné ďalej pokračovať na cez Priečne sedlo na Zbojnícku chatu alebo cez Sedielko do Tatranskej Javoriny.

Téryho chata

Najvyššie položená chata v Uhorsku

Téryho chata sa začala budovať v roku 1899, na základe iniciatívy Edmunda Téryho, ktorý bol banskoštiavnický lekár a horolezec, ktorý sa významnou mierou zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky. Na stavbu chaty vyniesli nosiči viac ako 50 ton materiálu, ktorý postupne spracovalo 125 robotníkov. Návštevnosť chaty aj doliny výrazne stúpla v roku 1908, kedy bola vybudovaná pozemná lanovka na Hrebienok. Do roku 1933 bola Téryho chata dokonca najvyššou chatou v Uhorsku. V rokoch 1983-1984 prešla chata rekonštrukciou, ale svoj vzhľad si zachovala.  

Téryho chata - Prostredné Spišské pleso

Tip na záver: Vodopády Studeného potoka

Ak budete mať pri návrate z chaty ešte dostatok síl pokračujte od Rainerovej chaty po modrej značke k Vodopádom Studeného potoka, ktoré sú tvorené sústavou niekoľkých vodopádov. Najzaujímavejšie sú Dlhý vodopád, Malý a Veľký vodopád. Od vodopádov následne pokračujete po zelenej späť na Hrebienok, kde sa ešte môžete zastaviť na Bilíkovej chate. Touto zastávkou navštívite počas jednej túry až štyri tatranské chaty.

Pozrite si viac tipov na výlet vo Vysokých Tatrách >>>

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Hory a vrchy

Gerlachovský štít – ako zdolať najvyšší slovenský štít?

Gerlachovský štít je pre mnohých turistov jedným z cieľov a snov, ktoré si treba aspoň raz za život splniť. Veď, kto by nechcel vystúpiť na najvyšší slovenský vrchol?  Dlho nebol Gerlachovský štít považovaný za náš najvyšší štít. Jedni tvrdili, že najvyšším je určite Kriváň, druhí favorizovali Lomnický štít, niektorí Ľadový štít, až napokon lesník Ľudovít Greiner v roku […]