Vodopád Skok – zo Štrbského Plesa na skok

Vodopád Skok – zo Štrbského Plesa na skok

Vodopád Skok je 30 metrov vysoký vodopád, ktorý leží v Mlynickej doline v nadmorskej výške 1789 m n. m. a je príjemnou a nenáročnou túrou aj pre začínajúcich turistov, rodiny s deťmi a seniorov. 

Vodopád, kde sa budete cítiť ako v kine

Východiskovým bodom túry je navyše obľúbené Štrbské Pleso odkiaľ smerujete po žltej trase smerom k lanovke a lyžiarskemu areálu. Odtiaľ sa držíte pravou stranou, kde vstupujete do Mlynickej doliny miernym lesným stúpaním a následne kosodrevinou, kde sa v celej kráse ukážu mohutné steny Soliskového hrebeňa po západnej, ľavej strane a Patria s Malou Baštou po východnej, pravej strane. Cestu vám spríjemňuje Mlynický potok, po ktorom je pomenovaná aj dolina. Po 1,5 hodiny kľudným tempom dorazíte do cieľa. Vodopád vizuálne krásne vyniká, keďže naň nič nebráni vo výhľade. Pod vodopádom je množstvo miesta, kde si môžete v kľude oddýchnuť a občerstviť sa. V tom momente sa budete cítiť ako v kine, kde na veľkom plátne máte len scenériu vodopádu. Vodopád tvoria nenápadné skalné kaskády, od ktorých sa voda odráža, ako keby skákala. 

Potok Mlynica v Mlynickej doline

Skrytý poklad nad vodopádom

Hlavným zdrojom vody pre vodopád je Pleso nad Skokom, ktoré sa nachádza nad vodopádom strmším stúpaním zabezpečeným oceľovými reťazami. Pleso nie je zospodu viditeľné a preto je takým skrytým pokladom nad vodopáom. Výstup nie je ťažký, avšak ľudia, ktorí sa boja reťazí alebo nemajú v daždivom počasí vhodné vybavenie by mali výstup zvážiť. Od plesa máte výhľad na celú Mlynickú dolinu, Štrbský štít v závere Mlynickej doliny, či štít Satan na východe. V letnej sezóne môžete po žltej pokračovať ďalej na Capie pleso, Wahlenbergove plesá a Furkotskou dolinou sa vrátite späť na Štrbské pleso. Avšak tento okruh už patrí medzi stredne náročné celodenné túry.

Pleso nad Skokom

Vodopád Skok je príjemná, nenáročná túra chodníkom, ktorý je otvorený (po vodopád) celoročne. Najkrajší je ako väčšina vodopádov po dažďoch a najmä po topení snehu, kedy vodopád výrazne zmohutnie. Zo Štrbského plesa vám výstup zaberie 1,5 hodiny a na 5 km trase prekonáte stúpanie 435 výškových metrov.

Pozrite si tipy aj na ďalšie túry vo Vysokých Tatrách. >>>

slowensko.sk