1. Domov
  2. Tatry
  3. Východná Vysoká – náročná celodenná túra s ikonickými výhľadmi

Východná Vysoká – náročná celodenná túra s ikonickými výhľadmi

Hlavný obrázok článku "Východná Vysoká – náročná celodenná túra s ikonickými výhľadmi"

Východná Vysoká je náročná celodenná túra, ktorá vás odmení jedným z najkrajších výhľadov z dostupných tatranských štítov. 

Túru začíname v Tatranskej Polianke, kde sa nachádza vlaková zastávka, ale aj dostatočný priestor na parkovanie. Držíme sa zelenej turistickej značky, ktorou vystúpame na Sliezsky dom, kde sa môžeme občerstviť. Máme za sebou takmer 5 km a 700 výškových metrov – približne polovicu výstupu. 

Sliezsky dom a Velické pleso

Od Sliezskeho domu sa nám naplno otvára Velická dolina, ktorú zo západnej strany stráži Gerlachovský štít, z východnej strany Granátová stena a my smerujeme popri Velickom plese k Poľskému hrebeňu stále po zelenej značke. Stúpame popod Večný dážď – skalný útvar, po ktorom neustále steká voda k Velickému vodopádu, až nás cesta dovedie k ďalšiemu plesu s názvom Dlhé. Spoločnosť nám robí množstvo kamzíkov, ktoré sa v kľude pasú neďaleko chodníka.

Východná Vysoká – náročná celodenná túra s ikonickými výhľadmi

Ďalšou zastávkou v našej trase je rázcestník ciest s názvom Poľský hrebeň, kde začína najnáročnejšia časť výstupu – expononovaný terén, ktorý dáva v určitých úsekoch zabrať. Na viacerých miestach je istenie reťazami. Po žltej značke a približne 30 minútach vystupujeme na Východnú Vysokú (2 429 m n. m.), ktorá nás odmeňuje krásnymi výhľadmi na všetky strany. 

Východná Vysoká výhľady

Veľkú Studenú dolinu so Zbojníckou chatou máme ako na dlani a na Gerlachovský štít sa dívame takmer zoči voči. Východná Vysoká je náročná celodenná túra, kde nastúpate cez 1 400 výškových metrov a prejdete okolo 17 km, ale taktiež túra, ktorá stojí za každý jeden krok.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Historické a kultúrne pamiatky

Tatranská Javorina a kostol sv. Anny

Tatranská Javorina je severotatranská podhorská obec, v ktorej nájdeme azda najfotogenickejší kostol na Slovensku. Kostol sv. Anny svojou architektúrou a jedinečnou polohou pod Belianskymi Tatrami zanechá dojem azda u každého návštevníka. V článku sa dočítate: Kostol zasvätený patrónke lesnej práce Knieža Hohenlohe pôsobil v Tatrách v 19. a 20. storočí a bol jedným z najbohatších nemeckých šľachticov, vášnivým poľovníkom a ochranárom. V Tatrách vlastnil […]