Výstup na Rysy

Výstup na Rysy

Rysy sú obľúbenou celodennou túrou, ktorá poskytuje čarovné výhľady. Východiskovým bodom zo slovenskej strany je Popradské pleso, kde sa poľahky dostanete z parkoviska Popradské pleso, zástavka TEŽ po asfaltovej ceste alebo zo Štrbského plesa po lesnej ceste. 

Rozcestník na Rysy
Rozcestník na Rysy

My sme si zvolili parkovisko Popradské pleso, zástavka TEŽ (parkovisko je spoplatnené sumou 6 € / deň) a po modrej značke pokračujeme Mengusovskou dolinou približne 1 hodinu na Popradské Pleso, kde je možné sa občerstviť na Chate pri Popradskom plese alebo Majláthovej chate.  Toto sme brali ako rozcvičku a pokračujeme od rázcestia ďalej po modrej. Kto má dosť fyzických síl, môže na Chatu pod Rysmi zobrať pripravenú vynášku. 

Popradské pleso
Popradské pleso

Miernym stúpaním lesným chodníkom pokračujeme 0,5 hodinu na rázcestie Nad Žabím potokom, kde odbáčame vpravo po červenej značke na Chatu pod Rysmi a následne Rysy. Z tohto rázcestia totiž môžete pokračovať rovno na Veľké Hincovo Pleso, Kôprovský štít alebo do Kôprovej doliny. 

Tu začína stúpanie už naberať na svojej intenzite. Serpentínami sa dostávame na Žabie plesá, kde si dávame oddych pred ďalšou časťou s reťazami. Žabie plesá sú 3 plesá v Mengusovskej doline, kde z Veľkého Žabieho plesa vytŕča v strede skupina balvanov, ktoré pripomínajú žabu.

Žabie plesá
Žabie plesá

Od Žabích plies pokračujeme exponovanejším terénom isteným reťazami do slobodného kráľovstva na najvyššie položenú chatu vo Vysokých Tatrách – Chatu pod Rysmi. Na chatu nám trvalo vyjsť necelé 2 hodiny od rázcestníka pri Popradskom plese. 

Chata pod Rysmi
Chata pod Rysmi

Po miernom oddychu pokračujeme na Rysy, ktoré ležia na slovensko-poľskej hranici a majú 3 vrcholy – vyhliadkový (hraničný), prostredný (hlavný) a juhovýchodný.  Z chaty nám to na vrchol trvá približne 0,75 hodiny a terén je technicky náročnejší. Z vrcholu je nádherný výhľad na končiare Vysokých a Západných Tatier a na poľské plesá Morskie oko (najväčšie pleso vo Vysokých Tatrách) a Czarny staw.   

Rysy a výhľad z nich
Výhľad z Rysov

Pomerne náročný výstup s prevýšením viac ako 1300 m a trvaním do 4 hodín vás odmení výhľadom, ktorý sa považuje za jeden z najkrajších a najrozľahlejších.

Vedeli ste, že?
Názov Rysy pochádza z goralského rysy, čo je pomenovanie pre čiary a ryhy, ktoré sú viditeľné pri pohľade zo severu. Tieto žľaby sú často aj v lete zasnežené a tak sa vynímajú na tmavých žulových skalných stenách. 

Rysy a výhľad na Morskie oko a  Czarny staw
Výhľad z Rysov na Morskie oko a Czarny staw

Galéria

Marián Líška