Topoľčianky sú synonymom pre letné sídlo

Topoľčianky sú synonymom pre letné sídlo

Topoľčianky boli letným sídlom Habsburgovcov aj československých prezidentov. I dnes majú čo ponúknuť hlavne v letnej turistickej sezóne.

Topoľčianky boli v 16. storočí dôležitou protitureckou pevnosťou a takmer dve storočia aj sídlom Tekovskej župy. Dnešnú podobu kaštieľu dal tekovský župan gróf Keglevich. Začiatkom 19. storočia dal zbúrať južné krídlo starého zámku a postavil klasicistický trakt podľa projektu viedenského architekta Alojza Pichla. Kaštieľ je jedným z najčistejších architektonických prejavov klasicizmu na Slovensku.

Zlatá éra rozkvetu

Od roku 1890 kaštieľ vlastnili Habsburgovci, po vzniku prvej Československej republiky sa stal letným prezidentským sídlom. Zlatými časmi Topoľčianok bola éra prezidenta Masaryka. Do dediny zaviedli telefónnu linku, vybudovali poľné letisko a v kaštieli citlivo nadstavali renesančný trakt. Z prítomnosti prezidenta sa tešili dva – tri mesiace v roku. V rozľahlom anglickom parku vznikali slávne hovory Tomáša Gregora Masaryka s Karlom Čapkom, v kaštieli prezident úradoval a prijímal zahraničné návštevy. Sám Masaryk Topoľčianky propagoval a vyzdvihoval kvalitu lokálnych produktov.

Do Topoľčianok sa v lete chodili rekreovať prezidenti až do roku 1951, kedy prezident Zápotocký kaštieľ daroval Robotníckemu odborovému hnutiu. Dnes zámok vlastní nástupnícka organizácia ROH. V klasicistickom krídle je expozícia predmetov, ktoré tam Habsburgovci nechali pri svojom odchode zo zámku v októbri 1918, aj pracovňa Masaryka. Obytné krídlo je zreštaurované do podoby, v akej ho zanechal Masaryk. V jeho posteli sa dokonca môžete aj vyspať, keďže apartmány prenajímajú.

Šlachtia zvieratá, kultivujú vinič

Topoľčianky sú slovenskou mekkou šlachtiteľstva. Národný žrebčín patrí medzi svetové chovateľské centrá ušľachtilých teplokrvných koní. Ucelenú predstavu o koňoch a ich využití získate v hipologickom múzeu žrebčína.

Národný žrebčín v Topolčiankach

Príbeh legendárneho zubra Putifára, praotca všetkých slovenský zubrov, môžete spoznať v zubrej zvernici. Od roku 1958, kedy v Topoľčiankach začali chovať zubry, sa ich v obore narodilo už bezmála 150. Vidieť najväčšieho európskeho cicavca na vlastné oči môžete v čase krmenia o 9.00 a 14.00.

Hrozno sa v dedine pestuje od 18. storočia. Prvé víno pod značkou „Château Topoľčianky“ vyrobili v roku 1933 a ich produkciu môžete degustovať vo vinotéke závodu.

Aktivity na niekoľko dní

Kúsok za dedinou si môžete z rybníka uloviť pstruha. Ak sa vám loviť nechce, pripravia vám ho údeného, pečeného, alebo grilovaného. Ak to ale myslíte s rybačkou vážne, je tu pre vás rybník v susednej dedine Žikava, pri ktorom môžete aj kempovať.

Masaryk miloval vychádzky na deväť kilometrov vzdialenú zrúcaninu hradu Hrušov. Vy trasu z hradu – popri lúkach, lesoch, viničoch a poliach – môžete absolvovať aj na kolobežke.

slowensko.sk