Tesárske Mlyňany – záhrada splnených snov

Tesárske Mlyňany – záhrada splnených snov

Je krásne si splniť sen a ešte krajšie, keď ten sen rastie a kvitne ďalšie desaťročia, prerastie stáročie a stane sa večne živým a práve arborétum v Tesárskych Mlyňanoch je jedným z takýchto splnených snov určite. 

Už viac ako sto rokov môžeme vstupovať do nádhery plnej vôní, domácej aj cudzokrajnej flóry a byť tak súčasťou záhrady splnených snov. Možno prechádzkou po parku, ktorý sa zrodil z ľudskej vášne pre prírodnú krásu a bol vytvorený s nadšením, si aj návštevníci doprajú splniť svoje sny. Nechajte sa inšpirovať právnikom, ktorý miloval rastliny.

Láska k žene aj k drevinám

V roku 1892 sa jednému uhorskému šľachticovi splnili hneď dva sny naraz. Mladý právnik Štefan Ambrózy sa oženil so svojou milovanou Antóniou Migazziovou. Po svadbe prijal jej meno a získal veľkostatok. K statku dokúpil les, na ktorom sa dnes rozprestiera nádherná botanická záhrada s viac ako 2300 druhmi drevín. Na jeho okraji dal z lásky k svojej žene v roku 1894 postaviť romantický kaštieľ a vežu.

Park vyrástol do očarujúcej nádhery

Tento vzdelaný pán sa už od detstva venoval botanike a miloval prírodu. Na svojom majetku vysadil duby, hraby, smreky, borovice, tisy, ktoré dnes majú viac ako sto rokov a starajú sa o tieň, ktorý návštevníci oceňujú hlavne v lete. Unikátnym stromom je sekvojec mamutí presahujúci výšku 35 metrov. V priebehu niekoľkých rokov sa statok a les premenili na očarujúcu záhradu. Ruku k tomuto skvostnému dielu priložil záhradník Jozef Mišák, ktorému náležalo starať sa o arborétum. Dreviny z celého sveta, ktoré Ambrózy podonášal zo svojich ciest, spestrujú dodnes všakovaké zátišia v parku, ktorého súčasťou sú aj jazierka s množstvom rýb.

Najviac okúzľuje, keď kvitne japonská višňa

Arborétum je najkrajšie jednoznačne na jar, kedy kvitnú rododenfróny, magnólie a japonská višňa. Príťažlivosť mu však nechýba v žiadnom ročnom období. Možnosť dlhej prechádzky po parku, ktorý sa rozprestiera na rozlohe 67 hektárov núka nespočetné množstvo krásy. Pestrou flórou z rôznych kútov sveta a rozmanitými vôňami kvetín vás prevedú  náučné chodníky značené farbami. Záhrada je rozdelená na niekoľko sektorov a to podľa zloženia flóry. Medzi najkrajšiu sa považuje východoázijská. Ambróziho park tvorí zas najväčšiu aj najstaršiu časť. K videniu sú tu rastliny z Kórei či Severnej Ameriky, ale samozrejme tiež zo Slovenska.

Japonská záhrada v Tesárskych Mlyňanoch

Večne zelená záhrada je chráneným areálom

Štefan Ambrózy-Migazzi netušil, že položil základy najväčšej zbierke drevín na Slovensku a v celej strednej Európe väčšieho arboréta zatiaľ niet. V roku 1951 bolo arborétum vyhlásené za chránený areál a v súčasnosti sa oň stará Slovenská akadémia vied. Ambrózy bol vo svojej podstate umelcom, ktorému sa podarilo aklimatizovať cudzokrajné exotické rastliny. Splnil si tak svoju túžbu vybudovať večne zelenú záhradu plnú rôznorodých drevín a verme, že v tejto nádhere, ktorú nám tu po sebe zanechal, sa aj nám nejaký ten sen podarí naplniť.

Čo tu nenájdete?

Domáci miláčikovia majú do parku vstup zakázaný. Psy preto na tomto mieste nebehajú. Nenájdete tu ani občerstvenie, keď si odmyslíte automat na kávu. Niektorým to prekáža, iným zas komerčné služby nechýbajú. Prichádzajú sem, aby si oddýchli, spravili piknik, pozreli aktuálnu výstavu a občas ich sem privedie aj nejaké kultúrne podujatie. Všetko však v duchu, v akom bolo arborétum vytvorené – aby slúžilo ako oáza pokoja a relaxu.

slowensko.sk