1. Domov
  2. Turiec
  3. Borišov – mohutný výhľadový vrch v centre Veľkej Fatry

Borišov – mohutný výhľadový vrch v centre Veľkej Fatry

Hlavný obrázok článku "Borišov – mohutný výhľadový vrch v centre Veľkej Fatry"

Borišov (1 510 m n. m.) je výrazný mohutný vrch v centrálnej časti Veľkej Fatry, ktorý turisti obľubujú vďaka nádhernému prostrediu a kruhovým výhľadom.

Borišov ponúka krásne výhľady na okolité vrchy a doliny Veľkej Fatry, Malú Fatru, Chočské vrchy, Západné Tatry a pri dobrých podmienkach aj časť Nízkych Tatier. Borišov je odľahlejší vrch a túra naň vám zaberie celý deň. Najčastejším východiskovým bodom je Vyšná Revúca.

Vrch a severné svahy Borišova sú národnou prírodnou rezerváciou vyhlásenou v roku 1981. Okrem tejto časti, zaberá prírodná rezervácia aj záver Belianskej doliny a západné svahy vrchov Šopron a Javorina, južné svahy Suchej a lokalitu Na košariskách.

Borišov, Ploská a Čierny kameň
foto: Daniel Prudek / Shutterstock

Výstupové trasy na Borišov

Borišov leží neďaleko križovatky viacerých turistických ciest. Môžete vyraziť z Vyšnej Revúcej, Strednej Revúcej, Necpalov, Belej-Dulice alebo ju môžete navštíviť z Veľkofatranskej magistrály.

Borišov
foto: Anna Ewa Bieniek / Shutterstock

Vyšná Revúca – Borišov – 3 hod. 40 minút / 8,9 km / 1 040 vm
Najobľúbenejšia výstupová trasa, ktorá začína vo Vyšnej Revúcej, pokračuje po žltej značke do Sedla Ploskej, kde môžete Ploskú obísť po zelenej značke, kde sa napojíte na červenú značku cez Chatu pod Borišovom a v závere po žltej na Borišov. V Sedle Ploskej odporúčame pokračovať po žltej na Ploskú. Trasa sa vám predĺži o 15 minút a pár výškových metrov, avšak zdoláte 2 obľúbené veľkofatranské vrchy.

Výhľad z Ploskej
foto: jansirina / Shutterstock

Stredná Revúca – Borišov – 4 hod. 10 minút / 10,6 km / 1 095 vm
Výstupová trasa vedie cez národnú prírodnú rezerváciu a popri vrchu Čierny kameň, ktorý svojim ostrým a skalným profilom pripomína Dolomity. Následne po zelenej značke prídete do Sedla Ploskej a pokračujte ako pri trase z Vyšnej Revúcej.

Ak budete vyrážať z martinskej strany, môžete si vybrať východiskový bod Necpaly alebo Belú-Dulice.

Necpaly – Borišov – 5 hod. 5 minút / 15,5 km / 1 080 vm
Belá-Dulice – Borišov – 5 hod. 20 minút / 15,7 km / 1 142 vm

Chata pod Borišovom

Všetky trasy vedú cez obľúbenú Chatu pod Borišovom, ktorá je podstatnou zastávkou najmä počas hrebeňovky Veľkej Fatry. Na chate sa môžete občerstviť, ale aj prespať. Chata je ako väčšina vysokohorských chát zásobovaná nosičmi. Nie je na nej mobilný signál a tak si užijete pravý horský relax.

Chata pod Borišovom
foto: Milan Samochin / Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Blatnický hrad

Blatnický hrad – obľúbená zrúcanina na začiatku Gaderskej doliny

Blatnický hrad je obľúbenou zastávkou pri návšteve Gaderskej doliny. Zrúcanina hradu leží na nízkom vápencom chrbte Plešovice vo Veľkej Fatre a oddeľuje Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny. Hrad, ktorý ochraňoval cestu magna via Blatnický hrad vznikol v 2. polovici 13. storočia a prvá zmienka sa datuje do roku 1300. Hrad chránil cestu magna via, ktorá bola dôležitou […]

Kľak Veľká Fatra a výhľady

Kľak vo Veľkej Fatre

Kľak vo Veľkej Fatre (1 394 m n. m.) je najvyšším vrchom podcelku Lysec vo Veľkej Fatre. Vrcholom vedie hranica, ktorá oddeľuje okresy Martin a Ružomberok. Nájdeme ho na červenej značke Veľkofatranskej magistrály a je významnou križovatkou turistických chodníkov. Kľak je mohutný vrch na turčianskej vetve hlavného hrebeňa Veľkej Fatry, ktorá sa tiahne od Borišova až po Kopu, […]

Sklabinský hrad a Katova skala

Sklabinský hrad a Katova skala

V malej tichej zrúcanine Sklabinského hradu, ktorú nájdete v regióne Turiec, kedysi žil šľachtický rod Révaiovcov. Dnes sa tu pasú kozy, šantia deti, schovávajú zamilovaní a čerství mladomanželia si tu nechávajú urobiť nádherné zábery na svadobné fotografie.