1. Domov
  2. Turiec
  3. Gaderská dolina – klenot Veľkej Fatry

Gaderská dolina – klenot Veľkej Fatry

Hlavný obrázok článku "Gaderská dolina – klenot Veľkej Fatry"

Gaderská dolina patrí medzi najkrajšie, najdlhšie a najvýznamnejšie doliny vo Veľkej Fatre. Považuje sa za skvost Turca, kde na malom území nájdete množstvo zaujímavých prírodných útvarov. Gaderská dolina je vhodná pre každého turistu – rodiny s deťmi si užijú dolinu a náročnejší turisti si môžu túru predĺžiť na okolité vrchy.

Gaderská dolina s Dedošovou dolinou s dĺžkou až 18 km

Vstup do Gaderskej doliny je v obci Blatnica, kde po prejdení drevenej vstupnej brány na vás čaká dlhá dolina plná krásnej prírody, skalných útvarov, jaskýň a vysokých vrchov Veľkej Fatry. Prvých 7 kilometrov z Blatnice vedie asfaltová cesta, po ktorých začína ústie Dedošovej doliny a tá končí až pod masívmi Ostredku a Krížnej. Gaderská dolina s Dedošovou dolinou majú spolu dĺžku až 18 km.

Gaderská dolina
Gaderská dolina, foto: Stanislav Schlachta / Shutterstock
Gaderská dolina a krmelec pre zvieratá
Gaderská dolina, foto: Stanislav Schlachta / Shutterstock

Blatnický hrad

Na začiatku doliny sa nachádza odbočka na Blatnický hrad. Zrúcanina nad obcou Blatnica poskytuje výhľady na Gaderskú a Valčiansku dolinu, vrchy Tlstá a Ostrá, Kľak či Martinské hole. Je obľúbenou zastávkou pri návšteve Gaderskej doline a viac sme o ňom napísali v samostatnom článku.

Blatnický hrad
Blatnický hrad, foto: TTstudio / Shutterstock
Blatnický hrad
Blatnický hrad, foto: tokar / Shutterstock

Ostrá a Tlstá

Hneď za odbočkou na Blatnický hrad nájdete aj ústie Vápennej doliny, odkiaľ sa dostanete na obľúbené veľkofatranské vrchy Ostrá a Tlstá s množstvom výhľadov na Turiec. Chodník je pomenovaný po slovenskom turistovi a značkárovi Jankovi Bojmírovi.

Ostrá
Ostrá, foto: zedspider / Shutterstock

Jaskyňa Mažarná

Vo Vápennej doline nájdete aj jaskyňu Mažarná s celkovou dĺžkou 130 metrov. Vstupný portál je verejne prístupný a tak môžete obdivovať kvaple, sinitrové jazierka a v zime aj rozprávkovú cencúľovú výzdobu.

Gaderská dolina
Gaderská dolina, foto: PetraPhoto / Shutterstock

Mlynčekovo

Približne 1,5 km za ústím Vápennej doliny a Blatnickým hradom nájdete Mlynčekovo, miesto ktoré vytvorila skupina nadšených blatnických dôchodcov. V koryte Gaderského potoka vybudovali sústavu vodných mlynčekov s rôznymi zaujímavými postavičkami, ktoré potešia deti ale aj dospelých. Vďaka lavičkám a prístrešku je ideálnym miestom na oddych počas vašej návštevy Gaderskej doliny. 

Gaderský potok
Gaderský potok, foto: Stanislav Schlachta / Shutterstock

Čertova brána

Na konci Gaderskej doliny, pri ústí do Dedošovej doliny a Vlkanovej vedie krátka odbočka ku Čertovej bráne. Je charakteristická tesnými skalnatými stenami, ktoré môžete poznať aj z filmov Jánošík od bratov Siakeľovcov, Jánošík od režiséra Paľa Bielika či rozprávky Plavčík a Vratko. Čertova brána je pre väčšinu návštevníkov záverom túry touto krásnou dolinou.

Čertova brána
Čertova brána, foto: Stanislav Schlachta / Shutterstock

Turisti, ktorí sa chcú dostať až Krížnu alebo Kráľovu studňu pokračujú ďalej, avšak Dedošovou dolinou po žltej turistickej značke.

Pri návšteve Gaderskej doliny môžete zaparkovať na konci obce Blatnica pri pamätníku SNP alebo v chatovej doline Gader. Obe parkoviská sú spoplatnené.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Sklabinský hrad a Katova skala

Sklabinský hrad a Katova skala

V malej tichej zrúcanine Sklabinského hradu, ktorú nájdete v regióne Turiec, kedysi žil šľachtický rod Révaiovcov. Dnes sa tu pasú kozy, šantia deti, schovávajú zamilovaní a čerství mladomanželia si tu nechávajú urobiť nádherné zábery na svadobné fotografie.

Blatnický hrad

Blatnický hrad – obľúbená zrúcanina na začiatku Gaderskej doliny

Blatnický hrad je obľúbenou zastávkou pri návšteve Gaderskej doliny. Zrúcanina hradu leží na nízkom vápencom chrbte Plešovice vo Veľkej Fatre a oddeľuje Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny. Hrad, ktorý ochraňoval cestu magna via Blatnický hrad vznikol v 2. polovici 13. storočia a prvá zmienka sa datuje do roku 1300. Hrad chránil cestu magna via, ktorá bola dôležitou […]