1. Domov
  2. Turiec
  3. Sklabinský hrad a Katova skala
Hlavný obrázok článku "Sklabinský hrad a Katova skala"

Sklabinský hrad patrí medzi najrozsiahlejšie zrúcaniny hradov, ktorú nájdete v regióne Turiec. Zároveň je to jedna z mála zrúcanín, do ktorej sa vracia život.

Málo z histórie

O dejinách hradu sa vie toľko, že ho postavil začiatkom 14. storočia slávny rytier magister Donč na starom hradisku. Bol kráľovským hradom a sídlom Turčianskej stolice. Začiatkom 15. storočia hrad po útoku husitov vyhorel. Následne hrad menil viackrát majiteľov. V roku 1470 hrad okúpil Matej Korvín, ktorý vybudoval gotickú Kaplnku sv. Ondreja – jej zvyšky dominújú hornému hradu. V 16. storočí sa pánmi hradu stal rod Révayovcov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj hradu. Začiatkom 17. storočia tu vyrástol renesančný kaštieľ, ktorý Révayovci obývali až do druhej svetovej vojny. V roku 1944 nemecké vojská vypálili hrad aj kaštieľ.

Nová nádej pre Sklabinský hrad

Od roku 2020 sa na hrade rozbehli rekonštrukčné práce, za ktorými stojí občianske združenie Donjon. Cieľom je prinavrátiť podobu hradu do obdobia pred jeho vypálením. A prvé výsledky sú už viditeľné, v roku 2022 sa po dvoch rokoch rekonštrukčných prác otvorila severná bašta pri hlavnej bráne, v interiéri ktorej nájdete expozíciu SNP s názvom „Memory 1944“. Súčasťou múzea je aj pamätná izba venovaná poslednému hradnému kastelánovi Jozefovi Pekárovi.

Do Sklabinského hradu sa vrátil život a tak môžete využiť prehliadku hradu, nájdete v ňom dve múzejné expozície – v dolnej budove a v severnej bašte pri hlavnej bráne, či obchod so suvenírmi. Vstupné na hrad je 5 € (zľavnené 3 €) a výťažok zo vstupného ide na jeho rekonštrukciu. Okrem stálej expozície sa na hrade koná aj množstvo kultúrnych podujatí, ktoré nájdete na Facebooku hradu Sklabiňa – https://www.facebook.com/sklabinahrad.

Ako k nemu? 

Úplne jednoducho. Sklabinský hrad je najjednoduchšie prístupným hradom v Turci. Dostať sa k nemu „ku bráne“ je možné aj autom. Pokiaľ sa chcete prejsť, nechajte auto v obci Sklabinský Podzámok a vyrazte na hrad pešo. Po svojich to trvá asi 15 minút. A keby ste mali turistiky málo, vyrazte na Katovu skalu, ktorá sa nachádza kúsok od hradu.

Sklabinský hrad a Katova skala
Sklabinský hrad poskytuje krásne panoramatické výhľady

Temná povesť o Katovej skale

V prírodnej rezervácii vo výške 901 m. n. m. bdie nad dedinkou Sklabinský Podzámok a Kantorskou dolinou Katova skala. Je spojená s históriou hradu, ktorému slúžila ako popravisko a spája sa s povesťou o zakliatej nešťastnej panne, ktorá odmietla svojho nápadníka – kata. Ten ju za to preklial a nedoprial žiadnemu inému. Dievčina sedí na zlatom poklade a raz sa sto rokov môže zakričať jedno jediné slovo: „Vysloboď!“ A keď sa nájde taký, ktorý ju oslobodí, spolu s ňou sa stanú majiteľmi zlatého pokladu, na ktorom sedí. Svedkovia vraj sto rokov nepočuli žiadny hlas zo skaly, takže sa očakáva, že tento rok by to mohlo krásnej dievčine vyjsť. Pokiaľ by ste chceli zblízka počuť volanie dievčiny, cesta na skalu je strmá, ale nie náročná.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Borišov a chata pod Borišovom

Borišov – mohutný výhľadový vrch v centre Veľkej Fatry

Borišov (1 510 m n. m.) je výrazný mohutný vrch v centrálnej časti Veľkej Fatry, ktorý turisti obľubujú vďaka nádhernému prostrediu a kruhovým výhľadom. Borišov ponúka krásne výhľady na okolité vrchy a doliny Veľkej Fatry, Malú Fatru, Chočské vrchy, Západné Tatry a pri dobrých podmienkach aj časť Nízkych Tatier. Borišov je odľahlejší vrch a túra naň vám zaberie celý deň. Najčastejším […]

Ostrá

Tlstá a Ostrá – susedné vrchy, ktoré treba navštíviť spolu

Tlstá a Ostrá sa vypínajú nad Turčianskou kotlinou na okraji Veľkej Fatry. Sú pomerne ľahko dostupné a obľúbené vrcholy, ktoré ponúkajú famózne výhľady. Keďže Tlstá a Ostrá ležia vedľa seba, častokrát sa navštevujú spoločne, pričom každý vrch je iný. Tlstá – tiahle masívne bralo Tlstá (1 373 m n. m.) je výrazný a jeden z najznámejších vrchov Veľkej Fatry. Spolu […]

Kľak Veľká Fatra a výhľady

Kľak vo Veľkej Fatre

Kľak vo Veľkej Fatre (1 394 m n. m.) je najvyšším vrchom podcelku Lysec vo Veľkej Fatre. Vrcholom vedie hranica, ktorá oddeľuje okresy Martin a Ružomberok. Nájdeme ho na červenej značke Veľkofatranskej magistrály a je významnou križovatkou turistických chodníkov. Kľak je mohutný vrch na turčianskej vetve hlavného hrebeňa Veľkej Fatry, ktorá sa tiahne od Borišova až po Kopu, […]